8 lat temu

Mięsożerne rośliny potrafią liczyć!

miesozerne-rosliny-

Mechanizm zabijania okazuje się być bardziej rozwinięty niż mogliśmy sądzić.

Mięsożerne rośliny są fascynującym fenomenem – ich zadziwiające umiejętności przekraczają granice między światem roślin i zwierząt. Najnowsze badania opublikowane na łamach Current Biology odsłaniają nam kolejny aspekt ich mechanizmu zabijania.

Grupa biologów poddała badaniu muchołówkę – roślinę z gatunku rosiczkowatych, stymulując ją tak, aby sadziła, że złapała owada.

Badania wykazały, że gdy podobny do szczęk kwiat jest stymulowany, w roślinie generowane są impulsy elektryczne. Następnie roślina wykrywa, albo mówiąc inaczej liczy ilość impulsów, a zebranych informacji używa do rozpoznania jak duży jest owad oraz jak dużo enzymów trawiennych będzie potrzebnych, aby go zjeść.

Kwiat muchołówki działa jak hybryda szczęki i żołądka, jego działanie jest inicjowane przez małe „włoski” otaczające wnętrze kwiatu. Nie dzieje się to jednak automatycznie za każdym razem, gdy włoski odbiorą sygnał od insekta. Naukowcy zauważyli, że dzieje się to tylko w momencie, gdy czujniki odbiorą sygnał dwukrotnie w przeciągu 20 sekund – co potwierdza hipotezę, że muchołówka potrafi więc rozpoznać sytuację licząc docierające do niej sygnały!

Nie dowodzi to umiejętności matematycznych rośliny. Życie w ubogim w składniki odżywcze środowisku wymaga wykonania przez żywe organizmy rachunku zysków i strat. Roślina szacuje liczbę odebranych impulsów aby ocenić, czy warto zużywać energię do zatrzaśnięcia ofiary i strawienia jej.

Gdy pułapka się zamyka, owad próbując się z niej wyplątać, stymuluje czułe włoski rośliny – jest to moment, gdy rozpoczyna się liczenie na ostrych obrotach. Po odebraniu dokładnie pięciu impulsów z liści zaczyna być wyzwalany enzym trawienny. Pozwala to roślinie dokładnie kontrolować ilość wygenerowanego enzymu, dopasowując się do rozmiaru ofiary.

miesozerne-rosliny-wlosek

Włosek w dużym powiększeniu

Muchołówka jest jednym z dwóch znanych typów roślin, które aktywnie łapią ofiarę, nie są też jedynym gatunkiem poza człowiekiem, który jest w stanie liczyć. Czy inne rośliny również posiadają takie umiejętności? Tego jeszcze nie wiadomo.

Obrazy:  Wikimedia Commons