8 lat temu

Przyjaźń pomaga zachować lepsze zdrowie

przyjazn

Najlepszy przyjaciel przydaje się nie tylko, gdy potrzebujesz porady przy wyborze ciuchów lub by zaciągnąć cię pijanego do domu. Według naukowców przyjaciel pomaga także zachować zdrowie emocjonalne i fizyczne.

Możliwość rozmowy o swoich problemach jest bardzo ważna, może pomóc w złagodzeniu stresu i przede wszystkim daje poczcie, że nie jesteśmy sami.

Najlepszy przyjaciel jest twoim wsparciem emocjonalnym

O sile, jaką dają nam przyjaciele, świadczyć może nietypowy eksperyment, który przeprowadził amerykański psycholog dr James Coan. Podczas badania poddawano ochotników delikatnym wstrząsom elektrycznym i mierzono aktywność ich mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego.

Jak się okazało, osoby, które podczas eksperymentu trzymały za rękę swoich przyjaciół, były bardziej spokojne od tych, które brały udział w badaniu same. Wystarczyła obecność przyjaciela na sali i fakt, że badany go widzi tuż przed wstrząsem, aby zmniejszała się aktywność w części mózgu odpowiedzialnej za wyczuwanie zagrożenia.

Jak skomentował Dr. Coan dla CBS News: „Ciężar stresu związanego ze zwykłym życiem wydaje się bardziej wycieńczający, gdy musimy poradzić sobie z nim sami i dosłownie powoduje obciążenie dla naszego ciała”. Posiadanie bliskiego przyjaciela w takich sytuacjach pomaga zablokować niepokój w walce z problemami.

Sama świadomość, że jest ktoś, kto pomoże nam przebrnąć przez życiowe problemy, jest czynnikiem, który pozwala bardziej optymistycznie spoglądać na życie.

Podczas badania w 2008 roku grupa studentów została zabrana w teren. Gdy znaleźli się u podnóża wzniesienia, poproszono ich o ubranie ciężkich plecaków i ocenę stopnia nachylenia góry.

Kiedy uczestnicy znajdowali się w towarzystwie swoich przyjaciół, oceniali, że wzgórze jest mniej strome, niż kiedy musieli dokonywać oceny bez towarzysza. Co więcej – im dłużej dany student znał się ze swoim przyjacielem, tym mniejszą wartość nachylenia podawał.

Jak pokazał eksperyment, przyjaciel pomaga nam skupić się na jaśniejszych stronach życia. Dodaje nam wiary w to, że problemy nie są wcale takie wielkie, może również sprawić, że poczujemy się silniejsi fizycznie.

Według badań opublikowanych w 2014 roku, przeprowadzonych głównie na grupie starszych pań, te które mogły liczyć na zaufanego powiernika, cieszyły się lepszym zdrowiem fizycznym jak i psychicznym.

Badanie przeprowadzono na prawie 750 osobach, obserwując przez 12 lat, w jaki sposób przyjaźń pomagała im uniknąć pogorszenia się stanu zdrowia. Naukowcy porównywali, w jaki sposób pogarszało się zdrowie u osób, które mogły liczyć na wsparcie przyjaciela lub członków rodziny w porównaniu do osób samotnych.

Jak się okazało stan zdrowia tych badanych, którzy otrzymywali psychiczne wsparcie od przyjaciela, nie pogarszał się, a osoby te odczuwały mniejszą depresję niż ci uczestnicy, który mieli wyłącznie wsparcie rodziny.

Jak widać przyjaźń jest najprawdziwszym skarbem – pamiętajcie, żeby jej nie zaniedbać.