8 lat temu

Świadome sny mogą pomóc w odkryciu czym jest świadomość

swiadomy-sen-ciekawe

Sny są fascynującym elementem naszej osobowości i jedną z największych zagadek neurobiologii. Badania nad tym aspektem naszych funkcji mózgowych jest jednak niezwykle trudne.

Większość dotychczasowych badań opiera się bowiem na danych deklarowanych przez uczestników. Teraz najnowsze badania w tej dziedzinie pokazują, że świadome sny będące stanem pomiędzy jawą a śnieniem, mogą pomóc nam zrozumieć fenomen ludzkiej świadomości.

Świadomy sen

Połowa z nas przynajmniej raz w życiu doświadczyła świadomego śnienia, cześć z nas miewa je regularnie kilka razy w miesiącu.

Potęga świadomych snów tkwi w tym, że kontrolując nasz umysł we śnie jesteśmy w stanie robić co tylko zapragniemy. Uwolnieni od ograniczeń fizycznego świata możemy zrobić wszystko to, co w rzeczywistość byłoby niemożliwe lub zabronione.

Niektóre dowody naukowe wskazują, że świadome sny można wywołać, stosując się do pewnych zasad (np. spanie twarzą do poduszki), co może zwiększyć szansę na doświadczenie świadomego snu.

Świadome sny odczuwamy inaczej od zwykłych, co zdaniem naukowców wiąże się z różnymi wzorcami aktywności mózgu. Do tej pory trudno było to jednak dokładnie to przebadać – nawet jeśli podłączymy śniącego do apertury pomiarowej i będziemy całą noc skanować jego mózg, jest to niemożliwe aby stwierdzić, kiedy sen przeszedł ze zwykłego w świadomy.

Innowacyjni badacze szukają więc sposobów na rozwiązanie tego problemu. Jednym z nich jest umówienie się z osobą badaną na sygnał, który śniący wykona w momencie, gdy w swoim śnie stanie się świadomy. Może to być ruch gałkami ocznymi w odpowiedniej sekwencji np. dwa razy w prawo po czym dwa razy w lewo (podczas fazy REM, kiedy śnimy mięśnie całego ciała są „sparaliżowane”, nie dotyczy to jednak właśnie gałek ocznych).

Pracując ta metodą naukowcy byli w stanie dokładnie prześledzić przejście od zwykłego snu do świadomego stwierdzając, że przejście to było związane ze zwiększeniem się aktywności przedniej części mózgu. Co ciekawe ta sama część jest odpowiedzialna za funkcje „wyższego rzędu”, takie jak logiczne rozumowanie czy funkcje poznawcze.

Ten rodzaj aktywności nazywany jest falami gamma i jest odpowiedzialny za łączenie ze sobą różnych aspektów naszego codziennego doświadczania rzeczywistości – percepcji, emocji, wspomnień – czyli tego, co tworzy nasze poczucie świadomości.

Tajemnica świadomości

Neurolodzy od dawna głowią się nad pytaniem o to, w jaki sposób powstaje w naszym umyśle świadomość. Teraz postanowili skierować się w stronę badań nad świadomym snem, aby dostarczyć nieco nowych informacji na temat neurologii świadomości.

W jaki sposób?

Naukowcy chcą przeanalizować elementy wpływające na wywołanie świadomego snu i porównać aktywności mózgu w czasie zwykłego oraz świadomego śnienia.

Korzystając z pomocy badanej osoby, która nakierowuje naukowców na moment przejścia, są oni w stanie dokładnie stwierdzić, kiedy sen zaczyna być świadomy. W przyszłości być może będą mogli stwierdzić jak z tego gąszczu wyłania się świadomość.

Badania przy użyciu nowego podejścia są w trakcie realizacji. Odpowiedz uzyskana w ich wyniku może nie tylko rozwiązać naukową zagadkę, lecz również pomóc nam poznać zakamarki naszej osobowości.

152x200
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świadomym śnieniu i samemu kontrolować swoje sny, polecamy książkę „Świadome Śnienie” Marka Kopydłowskiego.

POLECANE ARTYKUŁY:
10 porad jak szybko i zdrowo zasnąć
Pozycje w których śpimy i ich wpływ na nasze zdrowie
Niewyspany? Co zrobić by budzić się wypoczętym