9 lat temu

Niewyspany? Co zrobić, by budzić się wypoczętym?

001

Wielu z was,  jako najtrudniejszy moment dnia, wskaże zapewne poranek, kiedy z opadającymi powiekami walczymy ze sobą, żeby nie zaszyć się pod kołdrą. Jako, iż mało kto z nas ma możliwość spania do południa, lepiej popracować nad tym, by budzić się wypoczętym i rześkim. A pomóc w tym może poniższych 7 porad.

1. Nie jedz przed snem.

002

W czasie kiedy śpimy, wiele procesów w naszym ciele ulega spowolnieniu, jednak nasz system trawienny nadal pracuje. Jeśli zaraz przed pójściem do łóżka, zjesz przykładowo dwa kawałki pizzy, twój układ trawienny będzie przez całą noc męczył się z przetworzeniem ciężkostrawnego sera i mąki. W efekcie obudzisz się zmęczony. Pozwól odpocząć nie tylko swoim mięśniom, lecz również narządom wewnętrznym i nie jedz ciężkich posiłków przed spaniem. Niech twój organizm wykorzysta ten czas, aby się oczyścić – wątroba i układ limfatyczny pracują wtedy bardziej intensywnie. Na wieczorny posiłek wybieraj lekkie i pożywne posiłki tak, by do łóżka kłaść się lekkim i sytym, a nie napchanym i ociężałym.

2. Śpij dłużej.

Jak często zdarza wam się, że pomimo, iż padacie na twarz nie pójdziecie spać, dopóki nie obejrzycie kolejnego odcinka waszego ulubionego serialu? Wielka szkoda – bowiem każda godzina snu robi ogromną różnicę dla twojego porannego samopoczucia. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest kładzenie się spać o rozsądnych porach, uwzględniając godzinę pobudki. Dorośli powinni mieć między 6 a 8 godzin na dobę, ciągłego, nieprzerwanego snu. Krótszy sen nie da odpowiedniego efektu. Jeśli więc wiesz, że w nocy obudzi cię dziecko lub dokuczliwy pęcherz, połóż się spać wcześniej żeby „nadrobić” ten czas.

3. Odstaw wszelkie urządzenia elektroniczne.

003

W ciągu ostatnich kilku lat, naukowcy zajmujący się zaburzeniami snu, zastanawiali się nad efektami jakie dla naszego organizmu wywołują różnego rodzaju ekrany. Niebieskie światło emitowane przez telefony, tablety a nawet ładowarki, zaburzają ciemność w pokoju. Światło przeszkadza natomiast w prawidłowym wydzielaniu się melatoniny –hormonu snu, przez co może dochodzić do zaburzeń snu a nawet przybierania na wadze! Ponad to, trzymając swój telefon tuż przy głowie, możesz zacząć lub skończyć dzień od przeglądania firmowego maila i zamartwiania się pracą.

4. Zacznij od porannych ćwiczeń.

Na pewno trudno jest wam sobie wyobrazić, jak zbieracie się do biegania o szóstej nad ranem, jeśli jednak uda wam się przezwyciężyć własny opór i zrobicie sobie poranną rozgrzewkę cały wasz dzień będzie wyglądał zupełnie inaczej. Ćwiczenia fizyczne poprawiają ciśnienie i podnoszą poziom tlenu we krwi. Zaczynając dzień w taki sposób, ustawisz sobie wysoki poziom energii na resztę dnia. Pomoże to wam również poprawić metabolizm, co w efekcie może przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów.

5. Odstaw budzik.

Hand under blanket reaching out for alarm clock, shallow depth of field focus on foreground

Każdy kto nie jest „rannym ptaszkiem” zna zapewne ten schemat wyłączania budzika i wracania do łóżka „jeszcze tylko na jedną chwilkę”, po to by za kilka minut znów wyłączyć budzik i tak w kółko. Taki poranek może być irytujący dla ciebie i innych osób, z którymi mieszkasz. Najlepiej więc byłoby pozbyć się budzika i nauczyć się samoczynnego budzenia. Do tego jednak musimy najpierw odpowiednio „nastawić” nasz biologiczny zegar. Najlepiej poprzez ćwiczenie się we wstawaniu codziennie o dokładnie tej samej porze i chodzeniu spać regularnie. Na tym etapie w dalszym ciągu będziemy potrzebować budzika, jednak po jakimś czasie zauważysz, że zaczynasz samoczynnie budzić się 2 minuty przez alarmem. Zanim jednak dojdziesz do tego etapu lepiej jest ustawiać budzik daleko od siebie, zmuszając się do wstania z łóżka.

6. Odpowiednie podnoszenie się z łóżka.

Niezależnie od tego czy jesteś osobą, która lubi po przebudzeniu poleżeć jeszcze chwilkę w łóżku, czy dziarsko z niego wyskakujesz, pamiętaj aby sam moment podnoszenia się był spokojnym, powolnym ruchem.

7. Szklanka wody.

Większość z nas zaczyna dzień od filiżanki kawy, tym sposobem dostarczmy jednak trochę za dużo energii dla zaspanego organizmu. Dużo lepsze jest zaczynanie dnia od dwóch szklanek ciepłej wody. Picie 8 szklanek dziennie pomaga natomiast w utracie zbędnych kilogramów. Dodatkowo, zdając się na chińską medycynę, do wody możesz dodać cytrynę, która pomoże oczyścić ciało z toksyn. Jest to o wiele zdrowszy sposób by zacząć swój dzień.