8 lat temu

10 porad jak szybko i zdrowo zasnąć

insomnia with clock in the night. woman can not sleep.

Przesypiamy jedną trzecią naszego życia. Jak wskazują badania, zdrowy sen leży u podstaw naszej witalności, prawidłowych procesów myślowych, przyswajania wiedzy oraz zdrowia psychicznego i fizycznego. Jakość snu może mieć ogromny wpływ na jakość całego twojego życia.

20 do 30% populacji cierpi z powodu bezsenności, drugie tyle potrzebuje do zaśnięcia leków. 5% z nas ma tzw. syndrom ruszających się nóg w czasie zasypiania, 7% skarży się na bezdech senny, a jeszcze więcej chrapie. Co można więc zrobić, aby uczynić nasz sen zdrowszym?

1. Nie spędzaj tyle czasu w łóżku

Kładź się do łóżka dopiero wtedy, gdy będziesz chciał zasnąć, a nie by pooglądać film, czy poczytać książkę. Jeśli natomiast nie możesz zasnąć, zajmij się czymś, ale w innym miejscu.

2. Wyciemnij pokój

dark-bedroom

Długi i nieprzerwany sen wymaga odpowiedniego zaciemnienia – upewnij się, że masz na oknach zasłony, które nie przepuszczą światła.

3. Pozbądź się hałasów

Tykający zegar lub grające radio, mogą utrudnić zaśnięcie. Jeśli natomiast nie możesz pozbyć się hałasów z zewnątrz, użyj stoperów do uszu i odpowiednio uszczelnij okna.

4. Nie ćwicz przed snem

Happy and beautiful woman do yoga exercises at home

Aktywność fizyczna podnosi poziom adrenaliny we krwi i może utrudniać zaśniecie.

5. Jedź wcześnie kolacje

I odpuść sobie ciężkie posiłki przed snem.

6. Nie pij kawy

caffeine

Nawet na cztery godziny przed snem nie powinieneś sięgać po napoje zawierające kofeinę, a więc kawę, herbatę, cole i czekoladę – utrudnią ci zapadnięcie w głęboki sen.

7. Nie pij alkoholu do późna

Picie wina może powodować senność, ale proces rozkładu alkoholu w organizmie ma działanie stymulujące.

8. Kładź się i wstawaj o tych samych porach

Zaburzenie twojego codziennego rytmu może utrudniać zaśnięcie. Wiele osób, które po całym tygodniu wczesnego wstawania wysypiają się w sobotę, ma potem problemy z zaśnięciem i obudzeniem się następnego dnia.

9. Nie śpij w ciągu dnia

Spanie w południe wydłuży czas zasypiania wieczorem, uczyni kolejny poranek cięższym, a cały następny dzień bardziej męczącym.

10. Bądź ostrożny z pigułkami na sen

MTAyNHg3Njg,12030367_12029933

Większość leków pomagających zasnąć, czyni nas po jakimś czasie niezdolnymi do samodzielnego zasypiania.