8 lat temu

Czy w naszym ciele jest więcej bakterii, czy naszych własnych komórek?

komorki-bakterie-czlowiek-ciekawe

Często mówi się, że bakterie i inne mikroorganizmy w naszym organizmie, przewyższają liczbowo nasze własne komórki w zatrważającej proporcji dziesięć do jednego. Ja twierdzą naukowcy z Izraela i Kanady, to jednak tylko mit, o którym można zapomnieć. Badacze obliczyli, że stosunek bakterii i komórek jest raczej podobny do siebie.

Według nich tzw. „przeciętny człowiek” (czyli ważący ok. 70 kg, mający ok. 1,7 m wzrostu i liczący między 20 a 30 lat) zbudowany jest średnio z 30 bilionów komórek i równocześnie gości 39 bilionów bakterii. Liczba ta stanowi jednak przybliżony wynik – ktoś inny może mieć jedynie połowę tych bakterii, w dalszym ciągu jest to dalekie od powtarzanego powszechnie twierdzenia o dziesięciokrotnej przewadze bakterii.

„Liczba ta jest na tyle stała, że każde wypróżnienie powoduje zachwianie się proporcji między liczbą komórek ludzkich a bakterii” napisali w swoim oświadczeniu naukowcy z Weizmann Institute of Science in Rehovot w Izraelu oraz Szpitala Dziecięcego w Toronto, którzy obalili medyczny mit.

Twierdzenie o dziesięciokrotnej przewadze bakterii nad ludzkimi komórkami, utrzymuje się od lat ’70-tych, gdy wyliczenia takiego dokonał mikrobiolog Thomas Luckey. Wątpliwości co do tej proporcji wyrażała w 2014 roku lekarka z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Judah Rosner, która stwierdziła, że szacunki przedstawiane światu w minionych dekadach, nie opierały się na żadnych wyliczeniach.

Naukowcy postanowili więc położyć kres tej teorii, dokonując obliczeń przy pomocy m. in. badań DNA do oszacowania dokładnej liczby bakterii oraz rezonansu magnetycznego do zilustrowania ich objętości w poszczególnych organach. Jak stwierdzili zdecydowana większość ludzkich komórek to czerwone krwinki. Jednak przeszacowanie, na którym w latach ’70- tych opierał się Luckey, wynikało głównie z obserwacji bakterii w ludzkich wnętrznościach.

Naukowiec wyliczył, że w gramie kału znajduje się ok. 1011 bakterii. Następnie wyliczył pojemność układu pokarmowego stwierdzając, że wynosi ona około jednego litra. Pomiaru dokonał jednak zaczynając od ust, a kończąc na odbycie. Jednak w rzeczywistości większość bakterii gromadzi się w układzie wydalniczym, a pojemność jelita grubego to zaledwie 0,4 litra. Dodatkowo obalając mit naukowcy stwierdzili, że oszacowana liczba baterii w gramie wydalanych resztek pokarmu była zawyżona. Te konkluzje doprowadziły ich do wyliczenia prawidłowej proporcji – 1,3: 1 dla przeciętnego człowieka.

„Dobrze, że teraz mamy lepiej oszacowany wynik, na który możemy się powoływać” skomentował badanie Peer Bork, bio-informatyk z European Molecular Biology Laboratory w Heidelberg, w Niemczech. „Nie sądzę jednak, że będzie to mieć jakiekolwiek znaczenie dla biologii”.