8 lat temu

Jak Microsoft przechytrzył swoich użytkowników grami

pasjans-microsoft-ciekawe

Jeśli wydaje wam się, że Microsoft umieścił podstawowe gry na komputerze, tylko po to, żebyście mogli się zabawić układając pasjansa, jesteście w błędzie! Prawdziwy powód był bardziej przebiegły…

Kiedy W 1990 roku po raz pierwszy w oprogramowaniu Microsoft Windows 3.0 pojawił się Solitaire, niewiele osób było biegłych w nawigacji po systemie za pomocą myszki. W rzeczywistości, zgodnie z danymi amerykańskiego biura statystyki pracy, tylko 15% gospodarstw domowych w ogóle posiadało komputer.

W tym czasie większość użytkowników była przyzwyczajona do wprowadzania poleceń do systemu, wpisując komendy do konsoli tekstowej. Natomiast Solitaire wymagał od użytkowników przeciągania obiektów za pomocą myszki. Tak więc poprzez gry, użytkownicy szkolili się do wykonywania nowych czynności, nawet nie wiedząc o tym.

saper-microsoft-ciekawe

Dodanie później Sapera miało podobny cel. Jeśli jeszcze pamiętacie, jak ta gra działa, chodziło o wykrycie bomb, klikając na zmianę prawym i lewym przyciskiem myszy. Obsługa wielu programów systemowych to nieustanne klikanie w prawy przycisk myszy, Saper miał sprawić, aby stało się ono naszą „drugą naturą”, ucząc nas klikania bez zawahania.

Kierki, znane bardziej wśród użytkowników jako „serca” zostały dodane w 1992 roku. Była to pierwsza gra, która mogła być odtwarzana przez sieć i miała zainteresować użytkowników możliwościami technicznymi ich komputerów.

freecell-microsoft-ciekawe

Celem dodania FreeCell’a było przeprowadzenie testu technologicznego danej maszyny. Gra została dodana do bazy programistycznej Win32 dla 32-bitowych wersji oprogramowania, jeśli zadziałała na wcześniejszych, 16-bitowych wersjach Microsoftu 3.1 oznaczało to, że system został prawidłowo zainstalowany. Jeśli przy instalacji pojawił się błąd, gra nie mogła działać.

Jeśli artykuł przywołał miłe wspomnienia i sprawił, że chcecie „przeżyć to jeszcze raz” możecie mieć problem z odnalezieniem na swoich komputerach tych pamiętnych gier. Od wersji Windows 8 firma usunęła wszystkie gry z podstawowego pakietu. Do wersji Windows 10 przywrócono wprawdzie Solitare, jednak pozostałych klasyków musicie poszukać w sklepie systemu Windows.