8 lat temu

Niesamowite zjawiska stworzone przez lód

Ilu z was tęskni za śnieżnymi zimami, które pamiętamy z dzieciństwa? Śnieg może tworzyć niezwykle malownicze efekty, zamieniając tę nieprzyjemną porę roku w czas pełen piękna. Niestety z roku na rok obserwujemy coraz mniej śniegu w czasie zimy, tracąc tym samym szansę na zobaczenie niektórych z tych niesamowitych efektów.

Lodowe kwiaty

lodowe-kwiaty-2-ciekawe

lodowe-kwiaty-1-ciekawe

Słyszeliście może kiedyś o lodowych kwiatach lub królikach? Są to nazwy na zjawisko powstające wyłącznie we wczesnych porach zimowego dnia. Powstają w powietrzu, w efekcie interakcji pomiędzy zimnym wiatrem a roślinami.

Kiedy wiatr osiąga temperaturę zamarzania, a ziemia jest cieplejsza, soki wewnątrz rośliny zamarzają i rozszerzają się, powodując pęknięcia w łodydze rośliny, Uwolniona w ten sposób woda może przybierać skomplikowane wzory w zetknięciu z zimnym powietrzem.

Lodowe wulkany

lodowe-kwiaty-1a-ciekawe

Wodne wulkany robią dokładnie to, co sugeruje ich nazwa – wyrzucają w powietrze wodę i kryształki lodu. Formują się wzdłuż linii brzegowej przy Wielkich Jeziorach w Ameryce Północnej. Wyglądają jak zwykłe kopce śniegu do momentu, gdy przyjrzysz im się z bliska. Lodowe wulkany są w rzeczywistości pustymi w środku stożkami, które wyrzucają w górę wodę i lód, gdy fale tworzące się na jeziorze uderzają o brzeg.

Wulkany tworzą się, gdy temperatura przy ziemi jest nieco poniżej zera, dodatkowo konieczny jest wiatr, który wzburzy fale.

Lodowe głazy

lodowe-kwiaty-5a-ciekawe

lodowe-kwiaty-5-ciekawe

Znane również jako lodowe kule obserwowane są na całym świecie od bieguna północnego do południowego. Powstają z błota i lodu zwanego śryżem, który powstaje jako pierwszy etap zamarzania rzek lub jezior.

Jeśli woda jest spokojna, śnieg utworzy kształt placka, jednak jeśli woda będzie wystarczająco wzburzona, stworzy kulę.

Woda oraz wiatr przenoszą następnie powstałe kulki na ląd, czasem jednak można je zobaczyć usytuowane na środku jeziora. Jeśli powietrze jest wystarczająco zimne, mogą tworzyć całe połacie złączonych ze sobą głazów.

Szron

lodowe-szron-1-ciekawe

Jednym z najbardziej malowniczych i upragnionych w czasie zimy efektów śnieżnych jest szron, pokrywający każdą, nawet najmniejszą gałązkę drzewa.

Aby mogło powstać to przepiękne zjawisko, konieczna jest odpowiednio wysoka wilgotność powietrza oraz temperatura poniżej zera. Im więcej wilgoci w powietrzu, bym bardziej skomplikowane wzory będzie tworzyć zamarzający szron.

Śnieżne kopce

lodowe-szron-3-ciekawe

Masywne kopce śnieżne (powstające naturalnie, a nie w wyniku zgarniania śniegu łopatą) powstają, gdy swobodnie pływający po wodach śnieg przedostaje się na ląd w wyniku bardzo silnych wiatrów. Wiatr cały czas uderzający w zwały śniegu przepycha co coraz głębiej w ląd, tworząc korki. W ekstremalnych warunkach taki postępujący zawał lodu może nawet powodować uszkodzenia domów. Jest to bardzo częste zjawisko w Krainie Wielkich Jezior.

Przezroczysty lód

lod-1-ciekawe

lod-2-ciekawe

W pewnych określonych warunkach lód może zamarzać w idealnie przezroczystą taflę, pozwalając niczym przez szybę, widzieć co jest pod jego warstwą. Jednak efekt ten może powstać tylko w idealnych warunkach braku śniegu i zimnego powietrza. Ten lód jest nieomal wolny od pęcherzyków powietrza oraz innych zanieczyszczeń, co sprawia, że jest niezwykle przejrzysty.