9 lat temu

Bioluminescencja w przyrodzie

algae-bioluminescence-sparkling-coast

Czerwone przypływy (Red Tides) to potoczne określenie używane w odniesieniu do jednego z wielu zjawisk naturalnych, znanych jako szkodliwe zakwity glonów lub hub. Czerwone przypływy w szczególności odnoszą się do wykwitów roślin z gatunku bruzdnic. Czerwone w dzień, niebieskie w nocy – to kolorowe oceaniczne zjawisko występuje stosunkowo rzadko, potrafi jednak rozpalić wyobraźnię.

Choć jest to zjawisko naturalne, czerwony zakwit jest niebezpieczny dla ptaków, zwierząt morskich oraz ludzi kąpiących się wtedy w wodzie. W zależności od rodzaju glonów woda może zawierać dużo amoniaku, który powoduje wysypki i podrażnienia oczu.

Bioluminescencyjny zakwit glonów następuje przeważnie z dala od brzegów. Najczęściej związany jest z zakwitem niezwykle popularnej algi zwanej bruzdnicą Sparkl’a. Mimo oszałamiającego wyglądu w nocy, w dzień nie wygląda już tak dobrze.

Ten rodzaj zakwitu potrafi barwić wody oceanów na mroczny, czerwony kolor wydzielając przy tym zapach zgnilizny, na skutek pozbawiania wody tleny przez algi. Fitoplankton emituje delikatne niebieskie światło na skutek reakcji chemicznej zachodzącej między glonami i tlenem.

Oto kilka najbardziej spektakularnych przykładów tego zjawiska, jakie udało się uchwycić na fotografii.

algae-blue-bioluminescence

algae-bioluminescent-glow-954x535

algae-bioluminescence-landscape

algae-bioluminescence-lone-tree

algae-bioluminescence-and-night-phenomena

algae-bioluminescence-people

Za dnia czar znika…

algae-dangerous-red-tide

algea-red-tide-waves

algae-red-tide-california

algae-red-tide-beach