8 lat temu

Dlaczego w szybie samolotu znajduje się otwór?

052915_EYE_AirplaneWindowHole1.jpg.CROP.original-original

Zdjęcie: Chris Waits/Flickr

Spędzając nudne godziny w kabinie samolotu możemy spożytkować nasz czas na zadawanie sobie uniwersalnych pytań, na temat wszechświata i naszego życia – skąd pochodzimy, czy jesteśmy sami we wszechświecie, jak jest cel życia oraz co ta mała dziurka robi w szybie samolotu?!

Zapewne są wśród nas tacy, którzy choć raz zadali sobie to pytanie, szczęśliwie dla nich śpieszymy z odpowiedzią.

Jak zapewne od początku się domyślacie malutka dziurka w szybce ma coś wspólnego z kontrolą ciśnienia w kabinie. Każde z okien zamontowanych w oknach kadłuba składa się z trzech warstw szyby – wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Każda z nich wykonana jest z super wytrzymałego materiały z syntetycznej żywicy.

Zazwyczaj tajemniczy otwór znajduje się w środkowej szybie.

W rzeczywistości tylko zewnętrzna i środkowa szyba są rzeczywiście istotne dla konstrukcji samolotu, wewnętrzna jest wyłącznie po to, aby wspierać dwie pozostałe w niezwykle rzadkich sytuacjach uszkodzenia zewnętrznej warstwy.

Znajdując się na wysokości 10.600 metrów nad ziemią ciśnienie wynosi około 1,5 kg na cal kwadratowy. Jest to zbyt niska wartość, aby człowiek mógł zachować przytomność, więc ciśnienie jest sztucznie utrzymywana na poziomie około 3,5 kg na cal kwadratowy.

Jednak jeśli sztucznie podniesiemy ciśnienie wewnątrz kabiny, konstrukcja będzie musiała być na tyle silna, aby utrzymać różnicę powstałą między ciśnieniem zewnętrznym i wewnętrznym.

Zewnętrzna szyba jest najgrubsza i to ona przyjmuje na siebie ciśnienie w kabinie. Mały otworek w środkowej szybce na działać jak zawór odpowietrzający, odpowiedzialny za to, by powietrze pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną warstwą szyby wyrównywały się. Sprawia to, że tylko zewnętrzna i najmocniejsza szyba przyjmuje na siebie ciężar, pozostawiając dwie koleje w zapasie.

Problem rozwiązany – można spokojnie powrócić do rozważaniach o jądrowej fuzji.