9 lat temu

Emocje pod mikroskopem

lzy-ciekawe

Tak wygląda struktura ludzkich łez – zmienna w zależności od rodzaju emocji.

Projekt fotograficzny „Topography of tears” ukazuje w mikroskopijnym zbliżeniu strukturę naszych łez. Artystka postanowiła zobaczyć, czy i w jaki sposób, będą różnić się między sobą łzy, w zależności od emocji z jakich powstały.

„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam moje własne łzy pod mikroskopem ujrzałam widok podobny do tego, co widzimy lecąc samolotem, potem zaczęłam się zastanawiać czy łzy pojawiające się przy krojeniu cebuli będą wyglądać tak samo jak łzy gniewu lub radości”.

Tym sposobem fotografka Rose-Lynn Fisher rozpoczęła pracę nad swoim projektem, który w efekcie przerodził się w wieloletni cykl. Artystka sfotografowała ponad setkę łez – swoich oraz ochotników, w tym również noworodka.

Z medycznego punktu widzenia łzy można podzielić na trzy rodzaje, w zależności od sposobu ich pochodzenia. Zarówno łzy smutku jak i radości są fizycznymi objawami skrajnych emocji, pozytywnych jak i negatywnych. Drugi rodzaj łez jest uwalniany przez nasze oko w sposób ciągły w niewielkich ilościach (średnio od 0,75 do 1,1 grama w okresie 24-godzinnym), aby utrzymać rogówkę wilgotną. Czym innym natomiast są łzy wydzielane w odpowiedzi na substancje drażniące, takie jak pyły, opary cebuli lub gaz łzawiący.

Wszystkie te rodzaje zawierają w sobie wiele substancji biologicznych (w tym oleje, przeciwciała, enzymy), zawieszone w słonej wodzie, ale łzy z każdego z trzech rodzajów zawierają nieco odmienne cząsteczki. Emocjonalne łzy na przykład, zawierają hormony białkowe, w tym enkefaliny stanowiące naturalny środek przeciwbólowy, który jest uwalniany do organizmu, gdy znajdujemy się pod obciążeniem.

Jako że struktury widoczne pod mikroskopem są w dużej mierze skrystalizowaną solą to dodatkowo okoliczności, w których łza wysycha mogą prowadzić do powstania radykalnie odmiennych kształtów i formacji, a więc dwie łzy emocjonalne z dokładnie takim sam składem chemicznym mogą wyglądać zupełnie inaczej z bliska.

„Jest wiele zmiennych takich jak skład chemiczny, lepkość, szybkość parowania i ustawienia mikroskopu” mówi Fisher. „To niesamowite, że przyroda układa się w takie same wzory bez względu na skalę zjawiska. Wzór powstający na skutek wielowiekowej erozji wygląda podobnie jak wysuszona łza, której powstanie zajęło zaledwie kilka chwil”.

Łzy zmian

fisher_tearsofchange

Łzy początku i końca

fisher_tearsofendingbeginning

Łzy spowodowane przez cebulę

fisher_oniontears

Łzy smutku

fisher_tearsofgrief

Łzy nawilżające nasze oko (tzw. Basal tears)

fisher_basaltears

Łzy śmiechu

fisher_laughingtears