9 lat temu

Terraformowanie – czyli jak stworzyć drugą Ziemię

pre_and_post_terraforming_by_1wyrmshadow1-d4av6wp

Na przestrzeni najbliższych dwudziestu lat najprawdopodobniej możemy spodziewać się lądowania ludzi na Marsie. Dzięki temu rozwiniemy technologię oraz dowiemy się wielu rzeczy o układzie słonecznym. Wydarzenie to przybliży nas także do zagadnienia terrafomowania innych planet.

Czym jest terraformowanie? Jest to proces zmiany warunków panujących na planecie czy księżycu do podobnych jakie planują na Ziemi. Celem takiego działania jest możliwość wprowadzenia roślin, zwierząt oraz stworzenie koloni ludzkiej.

Przedsięwzięcie takie wiąże się z olbrzymią ingerencją w warunki panujące na danym ciele niebieskim. Przede wszystkim trzeba zmienić atmosferę. Ważne jest odpowiednie ciśnienie, obecność gazów cieplarnianych i brak toksycznych związków.

Drugą kwestią jest dostosowanie regolitu (warstwa zwietrzałej skały pokrywająca planety skaliste) do wprowadzenia żywych organizmów. Trzeba zadbać o obecność wody i związków potrzebnych do procesów życiowych np. azotu. Ważna jest też kwestia pola magnetycznego. Bez ochrony, atmosfera będzie wywiewana przez wiatr słoneczny a życie zostanie narażone na promieniowanie kosmiczne.

Najlepszymi kandydatami do terraformowania w naszym układzie słonecznym są nasz Księżyc, Mars, Wenus oraz księżyce innych planet np. Europa, Tytan, Enceladus. Jednak do każdego z tych ciał niebieskich trzeba podejść indywidualnie i przy każdym natrafimy na inne problemy.

TerraformedVenus

Wizja sterraformowaenj Wenus

Terrafomowanie jako proces, który wpływa na obszar całej planety (lub dużej jej części) jest niewyobrażalnie kosztowny. W tym momencie żadnego kraju (ani nawet uni wszystkich liczących się państw) nie stać na to, aby zapoczątkować procesy terraformowania. Jednak wraz z rozwojem nauki i technologii taki proces będzie coraz bliżej naszego zasięgu. A kiedy już uda się go rozpocząć to mimo tego że pochłonie on miliardy dolarów i potrwa setki lat przyniesie olbrzymie korzyści w postaci surowców naturalnych.

W tym momencie wykorzystujemy tylko surowce Ziemi. Będziemy mogli osiągnąć bardzo wiele wykorzystując zasoby Marsa, Wenus czy Europy. Jest jeszcze inny pozytyw. Możliwe, że jedynym rozwiązaniem, aby nasza cywilizacja mogła się rozwijać jest wyprowadzka na inne planety. W końcu na Ziemi jest coraz więcej ludzi a miejsca nie przybywa.

Jak może przebiegać proces terraformowania? Tego dowiecie się z poniższych filmów, które tłumaczą jak sprawić, aby Mars oraz Wenus mogły stać się naszym domem: