8 lat temu

Nie musisz być naukowcem, żeby przyłączyć się do tych projektów naukowych

citizen-science

Kiedy naukowcy nie radzą sobie z nawałem danych proszą o pomoc zwyczajnych obywateli. To coraz częściej stosowana metoda w dziedzinach, które bazują na dużej ilości przetwarzanych informacji. Wplatając naukowe dane do prostych gier, dostępnych na platformach internetowych lub mobilnych aplikacjach, każdy z nas jest w stanie przyczynić się do rozwoju nauki.

1. Wykrywacz pór roku

citizen-science-season-copy

Jeśli masz wolna chwilę oraz dostęp do internetu możesz przysłużyć się naukowcom z Harvardu odpowiadając na kilka prostych pytań dotyczących zdjęć roślin. Projekt bada wpływ zmian klimatycznych na wegetację roślin. W tym celu porównuje ze sobą tysiące zdjęć generowanych przez specjalne kamery umieszczone w lesie. Dostarczonych informacji jest jednak tak dużo, że zespół badaczy musiałby spędzić lata na analizie wyników.

Możesz pomóc przyspieszyć ten proces udzielając kilku szybkich odpowiedzi na temat zdjęć, które widzisz. Pomożesz tym samym ustalić kiedy danego roku rozpoczynają się kolejne pory roku.

Przyłącz się… 

2. Weryfikacja formalna

citizen-science-fission-game-copy

Zapomnij o Booble Shooter i Candy Crush – naukowcy z Defense Advanced Research Projects Agency zaprojektowali zestaw gier które nie tylko uzależniają ale jednocześnie pomagają wyszukiwać błędów w oprogramowaniu.

Formalna weryfikacja jest sposobem na szukaniu możliwych do wykorzystania luk w oprogramowaniu. Zwykle proces ten wymaga pracy wysoko wykwalifikowanych inżynierów, jednak naukowcy pracujący przy projekcie opracowali sposób na włączenie podstaw matematycznych stosowanych w weryfikacji formalnej do prostej gry komputerowej.

Przyłącz się… 

3. Mapowanie kraterów Marsa

citizen-science-mars

Mimo iż nikt z nas nie ma szans polecieć na Marsa każdy ma szansę na dokładne obejrzenie zdjęć jego powierzchni, przyczyniając się również do postępu nauki. Tutaj możecie znaleźć zdjęcia dostarczone przez marsjański orbiter – zadaniem jest liczenie kraterów. Dostarczone wyniki pomogą naukowcom ocenić wiek geologicznych formacji widocznych na powierzchni czerwone planety.

Jako że marsjańska atmosfera nie jest w stanie zniszczyć meteorytów zbliżających się do planety dochodzi do kolizji po których na powierzchni pozostają liczne kratery. Jednak najmłodsze warstwy planety ich nie powiadają – licząc ślady po kosmicznych kolizjach pomagasz ocenić wiek powierzchni w danym miejscu.
Zdjęcia pochodzą z ostatniej misja NASA InSight, która ma na celu rozgryźć jak planeta zmieniała się przez stulecia.

Przyłącz się… 

4. Reverse the Odds

citizen-science-cancer-odds

Ta aplikacja na telefon pomaga w walce z rakiem. Te słodkie animowane stworki są zagrożone i to od ciebie zależy czy uda się uratować ich świat. Aby to zrobić musisz wykonać zadania w laboratorium – m. in. oglądając zdjęcia prawdziwych próbek tkanek nowotworowych.

Nie wiesz jak wygląda nowotwór paznokcia – bez obaw, w grze dostaniesz wzór komórek do poszukiwania w zdjęciach. Wyniki wytworzone przez ludzi stanowią bazę do porównania dla naukowców, pozwalającą na weryfikację wyników. Badając dużą ilość próbek, naukowcy mają również nadzieję na znalezienie biomarkerów, które mogłyby być pomocne w poprawie leczenia nowotworów.

Przyłącz się… 

5. GlaxyZoo

citizen-science-galaxy-copy

Witajcie w Zooniverse! GalaxyZoo nie jest jedyną grą na platformie naukowców obywatelskich, ale jest pierwszą jaka w ogóle została stworzona. Pierwsza wersja gry pojawiła się jeszcze w 2007 roku. Od tego czasu ponad milion osób zarejestrowało się na platformie przyłączając się do społeczności zooniverse, dostarczając wyników dla dziesiątek prac naukowych.

GalaxyZoo zabierze cię w podróż po naszym wszechświecie pytając o zdefiniowanie kształtu napotykanych galaktyk. Nowe zdjęcia są stale dodawane do bazy – macie więc okazję być jednymi z pierwszych osób, które w ogóle zobaczą najnowsze astrofotografie!

Klasyfikując galaktyki względem ich kształtu naukowcy mają nadzieję na pozyskanie informacji o sposobach w jaki się one formują.

Przyłącz się…