9 lat temu

Naturalny basen – ochłoda w zgodzie z naturą

cool-off-in-these-beautiful-natural-swimming-pools-51635

Basen to świetne ćwiczenia i dużo zabawy, niestety chlor używany w większości basenów może szkodzić zarówno naszemu zdrowiu, jak i środowisku. Jest jednak rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się ochłodą w gorące dni we własnym ogrodzie bez konieczności stosowania środków chemicznych.

Chlorowanie wody to tani i skuteczny sposób jej dezynfekcji. Eliminuje bakterie i wirusy obecne w wodzie. Popularne w gorących krajach baseny ogrodowe nie tylko mają negatywny wpływ na środowisko, ale i na krajobraz.  Z tych powodów coraz więcej osób jest zainteresowanych alternatywnymi rozwiązaniami.

Jednym z nich jest tak zwany basen naturalny, który powoli zaczyna podbijać po Europie również Amerykę. Jest to niezwykle estetyczne i ekologicznego rozwiązanie. Prawidłowo utrzymywany naturalny basen ma krystalicznie czystą wodę i nie wymaga żadnych środków chemicznych, ponieważ jest samooczyszczającym się mini ekosystemem.

cool-off-in-these-beautiful-natural-swimming-pools-34782 cool-off-in-these-beautiful-natural-swimming-pools-65511

 

W czym tkwi sekret naturalnych basenów? Jego działanie polega na wykorzystaniu naturalnych procesów samooczyszczania wody, które istnieją w przyrodzie. 

Najważniejszą częścią systemu (oprócz samego zbiornika kąpielowego) jest tak zwany filtr bagienny. To w nim woda jest oczyszczana przez rośliny i bakterie. Zasada działania jest prosta – bakterie przeobrażają amoniak (produkt rozkładu martwych tkanek) w azotany, którymi żywią się rośliny porastające obszar filtra. W zależności od składu chemicznego wody powinny być one odpowiednio dobrane. Najpopularniejszymi są te spotykane na brzegach dzikich jezior – pałka wodna, sitowie, trzcina, manna oraz turzyce.

Efekt – piękny, ekologiczny i niezwykły basen, który jest stosunkowo tani do budowy.

cool-off-in-these-beautiful-natural-swimming-pools-75595 cool-off-in-these-beautiful-natural-swimming-pools-76542 cool-off-in-these-beautiful-natural-swimming-pools-76844 cool-off-in-these-beautiful-natural-swimming-pools-44065 cool-off-in-these-beautiful-natural-swimming-pools-36169 cool-off-in-these-beautiful-natural-swimming-pools-74689 cool-off-in-these-beautiful-natural-swimming-pools-28783 cool-off-in-these-beautiful-natural-swimming-pools-14057 cool-off-in-these-beautiful-natural-swimming-pools-79775