8 lat temu

Stella Lux – rodzinny samochód na energię słoneczną

BvOF-Stella-Lux-Solar-Car-Eindhoven_dezeen_784_1
Stella Lux to model samochodu zasilanego energią słoneczną, zaprojektowany przez studentów uniwersytetu w Eindhoven. Pojazd ma na swoim dachu zamontowane panele słoneczne, dzięki którym jest w stanie przejechać do 1000 kilometrów po jednorazowym naładowaniu!

Pojazd wyposażony jest również w zestaw narzędzi, które mają czynić jazdę bardziej bezpieczną i efektywną energetycznie. Przykładowo system geolokacji podpowiada kierowcy, która trasa, z punktu A do B, będzie najkorzystniejsza pod względem zużycia energii.

Stella Lux jest udoskonaloną wersją prototypu zbudowanego przez ten sam zespół inżynierów w 2013 roku, pod kątem udziału w rajdzie samochodowym World Solar Challange. Odbywający się co dwa lata wyścig przemierza trasę ponad 3 tysięcy kilometrów przez australijskie pustkowia, przecinając kontynent trasą prowadzącą z ulokowanego na północy Darwin do Adelaide na południu. Do zawodów została zgłoszona wersja „Stella”, od której swoją nazwę czerpie najnowszy model pojazdu.
 
BvOF-Stella-Lux-Solar-Car-Eindhoven_dezeen_784_3
Stelli udało się wygrać wyścig, jego twórcy deklarują jednak, że samochód może być traktowany jako pierwszy rodzinny, a nie rajdowy pojazd napędzany energią solarną. Zespół oświadczył również, że przygotowuje się do wygrania kolejnego rajdu, tym razem z bardziej praktyczną wersją auta – bezpieczniejszą oraz jeszcze bardziej wydajną.

„Zespół naszych studentów postawił sobie za cel rozwój samochodów przyszłości” – mówi o projekcie manager zespołu Tom Selten. „Jego aerodynamiczny kształt w połączeniu z zastosowaniem lekkich materiałów, takich jak aluminium czy włókna węglowe, pozwoliły na stworzenie niezwykle efektywnego energetycznie pojazdu”.

Jego kształt został specjalnie zaprojektowany tak, by zmniejszyć ilość zużywanej energii. Dlatego też jego wygląd odbiega od znanych nam modeli – przez środek pojazdu przebiega „tunel”, który zmniejsza opór powietrza. Z kolei dach został specjalnie poszerzony, tak by pomieścić więcej paneli słonecznych koniecznych do zasilania. W efekcie samochód produkuje więcej energii niż potrzebuje. Dzięki temu jej nadmiar może być dostarczany do sieci energetycznej i transportowany do innych użytkowników. Samochód może więc nie tylko zasilać własny silnik lecz również Twój telewizor lub zmywarkę!
 
BvOF-Stella-Lux-Solar-Car-Eindhoven_dezeen_784_8
Twórcy maszyny wierzą, że pojazd jest rozwiązaniem przyszłości na problemy wyczerpywania się surowców kopalnych. Samochód bowiem nie tylko jest przyjazny dla środowiska – pozwala również na zasilanie całego gospodarstwa domowego właścicieli.

„Wyobraźcie sobie, że jedziecie do domu samochodem, który łączy się z systemem zasilania w mieszkaniu i ocenia jak dużo energii musi jeszcze wyprodukować dla domu” opisuje działanie systemu Stelen.

Stella Lux będąc cały czas podłączona do sieci internetowej jest też w stanie komunikować się z innymi pojazdami przez system łączności zwany Car2X. Czujniki zamontowane na innych pojazdach pozwalają na rejestrację ruchu w czasie rzeczywistym, co może zapewniać bezpieczniejszą jazdę. System może być również używany np. do wykrywania zbliżających się karetek lub automatycznego wyciszania muzyki.
 
BvOF-Stella-Lux-Solar-Car-Eindhoven_dezeen_784_2
Aby poprawić bezpieczeństwo jazdy wyświetlacz informacji zainstalowany jest na przedniej szybie, tak by zmniejszyć konieczność odwracania wzroku z drogi.

„Decydując się na usprawnienia w dotychczasowej wersji mamy nadzieje nie tylko na wygranie kolejnej edycji rajdu, lecz również na dostarczenie realnej propozycji na przyszłość dla rodzin i ich gospodarstw domowych” podsumowuje kierownik zespołu projektowego.