9 lat temu

Co powie o Tobie Twój kolor oczu?

Oczy są zwierciadłem duszy, a jeśli chcesz poznać prawdę o danej osobie – spójrz jej w oczy. Nie musisz być wytrawnym znawcą ludzkich charakterów, aby rozpoznać w nich kłamstwo lub prawdziwe samopoczucie rozmówcy. Jest jednak coś więcej, co mogą powiedzieć ci oczy drugiej osoby…

150305_em_blueeyes

To, na jakie cierpisz choroby, jak znosisz ból oraz czy jesteś wiarygodny – naukowcy wskazują, że kolor oczu ma związek z naszym zdrowiem i charakterem – zobacz, czym różnią się od siebie niebiesko i ciemnoocy.

1. Choroby, na które cierpisz

Vitiligo
Naukowcy już dawno stwierdzili, że nasz kolor oczu jest bezpośrednio związany z chorobami takimi jak cukrzyca, czerniak czy bielactwo. Osoby z niebieskimi oczami rzadziej cierpią na bielactwo, w którym brązowy pigment znika z części skóry, zostawiając ślady wyglądające jak „wybielone”.

Sytuacja, w której osoba ma oczy różnego koloru, na przykład jedno brązowe, a drugie niebieskie, może wskazywać na takie choroby jak zespół Hornera lub jaskra Figmantrit. Co więcej, ludzie mający zaawansowaną cukrzycę mogą zauważyć, że ich oczy ciemnieją.

2. Twój charakter

W badaniach przeprowadzonych w Australii, w których wzięło udział 366 uczestników, wykazano, że osoby z jasnymi oczami wydają się  znacznie bardziej konkurencyjne, mniej empatyczne, przyjazne i hojne niż osoby z ciemnymi oczami.

Być może to przesada, ale naukowcy twierdzą, że ma to związek z naszymi ewolucyjnymi korzeniami: tysiące lat temu, nasi północno-europejskiej przodkowie postrzegali ludzi z niebieskimi oczami jako bardziej atrakcyjnych pod kątem posiadania potomstwa.

3. Sposób, w jaki radzisz sobie z bólem

eyes3
Niektórzy naukowcy twierdzą, że kolor oczu może sugerować próg bólu naszego ciała. Ostatnie badania wykazały, że spośród 58 przebadanych kobiet, te z jasnymi oczami wydają się odczuwać mniejszy ból podczas porodu, w porównaniu do kobiet z ciemnymi oczami. Kobiety doświadczały również mniejszego lęku, depresji i negatywnych myśli.

Inne badania pokazują, że kolor naszych oczu może również wskazać, jak wiele alkoholu możemy wypić. Osoby jasnookie są w stanie lepiej znosić większe ilości alkoholu w porównaniu z ciemnookimi.

4. Twój kod genetyczny

W 2008 naukowcy odkryli, że wszyscy ludzie z niebieskimi oczami odnoszą się genetycznie to jednego ojca – człowieka, który jako pierwszy doznał mutacji genetycznej jakieś 6 do 10 tysięcy lat temu. Zanim to nastąpiło, wszyscy ludzie mieli wyłącznie brązowe oczy. Mutacja dokonała zmiany genu OCA2, ograniczając tym samym zdolność do barwienia oczu na brązowo. Zmiana wygenerowała ograniczoną zdolność do produkcji melaniny, a w efekcie do powstania jasnego koloru tęczówki.

Jeśli masz niebieskie oczy, to wiedz, że masz wspólnego przodka ze wszystkimi niebieskookimi osobami wokół ciebie.

5. To czy można ci zaufać

5643365029f26

Czy jest możliwe, żebyśmy sugerowali się kolorem oczu wybierając zaufane osoby? Naukowcy twierdzą, że tak, ponieważ osoby ciemnookie są znacznie bardziej wiarygodne niż te z niebieskimi oczami.

Nie jest to jednak tylko kwestia oczu – również kształt twarzy ma tutaj znaczenie. Co zadziwiające twarze osób z ciemnymi oczami wydają się także bardziej wiarygodne w porównaniu z innymi.