9 lat temu

30 naukowych gifów zebranych w jednym miejscu

theoretical_physics
Zobaczcie tę serię gifów – może rozjaśnią pewne niezrozumiałe do tej pory kwestie…

1. Midnight Sun

qMJQlU9
Midnight Sun jest naturalnym zjawiskiem, które występuje w miesiącach letnich na północ od koła podbiegunowego lub na Antarktydzie. Słońce jest wtedy widoczne całą dobę – nawet w ciągu nocy. W okresie przesilenia (około 21 czerwca i 22 grudnia) Słońce jest widoczne przez pełne 24 godzin.

2. Rekin olbrzymi

m35LA0Z

Rekin olbrzymi (Cetorhinus maximus) jest drugą co do wielkości rybą na ziemi po rekinie wielorybim. Jest jednym z trzech rekinów żywiących się planktonem, podobnie jak rekin wielorybi i rekin wielkogębowy.

3. Rosnąca fasola szuka oparcia

exmTgbK
Jako winorośl rośliny fasoli potrzebują wsparcia zewnętrznego, którego szukają poprzez powolny ruch kołowy.

4. Reakcja Borysa Belousova

1XlBiwk
Odkrycie zjawiska przypisuje się Borisowi Belousovi. Jakoś w latach ‘50 (różne źródła podają różne daty między 1951 a ‘58), naukowiec odkrył, że w mieszance bromianu potasu, ceru (IV), siarczanu, kwasu malonowego i kwasu cytrynowego w rozcieńczonym kwasie siarkowym, stosunek stężenia ceru (IV) i ceru (III) powoduje, że jony oscylują, co sprawia, że barwa roztworu zmienia się.

5. Atlas anatomiczny

rBGVj15
Krótka animacja wykonana z atlasu anatomii dla dzieci.

6. Ludzka ręka w promieniach Roentgena

cXsVJgx
Szkielet ludzkiej dłoni składa się z 27 kości: ośmiu krótkich kości nadgarstka, pierwszego rzędu łączącego się przegubowo ze szkieletem przedramienia i drugiego rzędu, które łączą się z podstawami kości śródręcza.

7. Odbicie

DPxYcvO
Odbicie w fizyce odnosi się do zmian w przyspieszeniu obiektu lub obiektów w wyniku kontaktu (kolizji) z powierzchnią lub pod wpływem jej pola.

8. Pudełko zapałek zapalające się w jednym momencie

2pljmCf
Zapałki zostały wynalezione w XIX wieku, kiedy czubki małych drewnianych prętów pokryto chemikaliami, które umożliwiały łatwe zapalenie się po podgrzaniu powierzchni przez tarcie.

9. Rosnące ciasto na chleb

8PG4AoI
Chleb na zakwasie jest typem chleba wytwarzanego przez długą fermentację ciasta z wykorzystaniem naturalnie występujących drożdży i bakterii kwasu mlekowego. W porównaniu z pieczywem wykonanym z drożdży uprawnych chleb ten ma zwykle lekko kwaśny smak.

10. Zamarzająca bańka

2E08ozg

11. Jabłko trafione pociskiem

MUKq0zl
Szybkie kamery filmowe mogą nagrywać nawet ćwierć miliona klatek na sekundę, kręcąc zdjęcia przy użyciu obracającego się pryzmatu lub lustra zamiast stosowania migawki.

12. Pocisk trafiający w ścianę

UDdKTjM
Problemem szybkich kamer jest potrzeba odpowiedniej ekspozycji – potrzeba bardzo jasnego światła, by móc filmować w tempie czterdziestu tysięcy klatek na sekundę. Czasami duża ilość światła może prowadzić do zniszczenia obserwowanego obiektu lub zjawiska z powodu upału powstającego przez oświetlenie. Filmowanie monochromatyczne (czerń / biel) jest czasami stosowane w celu zmniejszenia wymaganej ilości światła.

13. Jak zrobić kamuflaż na hełmie?

Y6AF8d7
Uniwersalny Wzór Kamuflażu (UCP), zwany także ACUPAT (Army Combat Uniform PATtern) to wzór kamuflażu stosowanego w Stanach Zjednoczonych w wojskowych uniformach. Wzór został wybrany po kilku badaniach laboratoryjnych i polowych, które miały miejsce od 2003 do 2004 r.

14. Powtórne zapalenie świecy

XyLt1tN
Niedawno wygaszona świeca zapali się ponownie, jeśli zbliżymy ogień do tlącego się z niej dymu.

15. Ślimak zjadający dżdżownicę

6O87WVM
Powelliphanta jest rodzajem endemicznego, dużego ślimaka występującego w niektórych rejonach Nowej Zelandii.

16. Mokry kot

v6MP880
Oczywiście w zestawieniu nie może zabraknąć kota – oto i on!

17. Jak robi się łańcuch?

6AjVfx0
Metalowy łańcuch został wynaleziony w 225 roku p.n.e.

18. Meteor nad Czelabińskiem

99reHm6
Czelabiński meteor był superbolidem powstałym z bliskiej Ziemi asteroidy, która weszła w atmosferę nad Rosją w dniu 15 lutego 2013. Asteroida pędziła z prędkością 19 kilometrów na sekundę. Światło meteoru było jaśniejszy niż Słońca, można je było zauważyć w obszarze nawet do 100 km. Naoczni świadkowie odczuwali również intensywne ciepło z kuli ognia.

19. Jak powstaje siatka do grodzenia

OwvzeUj
Siatka wykonana jest z cienkiego, elastycznego ocynkowanego drutu stalowego, składając się sześciokątnych otworów. Używana do grodzenia kurników (i nie tylko).

20. Konwekcja

xLDPaVe
Makroskopowy ruch materii w gazie, cieczy bądź plazmie, np. powietrzu, wodzie, plazmie gwiazdowej, który prowadzi do przenoszenia ciepła.

21. Płyn nienewtonowski

74W3tzy
Przyczyną tego zjawiska jest to, że na skutek zmieszania mąki kukurydzianej i wody powstała substancja staje się płynem nienewtonowski – płynem, którego lepkość nie ma wartości stałej, lecz jest zmienna.

22. Popcorn

C57TGHH
Każde jądro popcornu zawiera w sobie niewielką ilość wody, przechowywanej wewnątrz miękkiego okręgu skrobi. Miękka skrobia otoczona jest natomiast przez zewnętrzną powierzchnię twardej skorupy. Gdy jądro się rozgrzewa, woda zamienia się w parę i zmienia skrobię na galaretowatą super gorącą maź. Jądro nagrzewa się do około 347 ° C. Ciśnienie wewnątrz ziarna doprowadzi ostatecznie do pęknięcia kadłuba i otwarcia ziarna, przez co maź wydostanie się na zewnątrz i zastygnie.

23. Skala Wszechświata – przybliżanie na skorupiaka, następnie na okrzemek, i bakterię

mYUhFDY
Mikroskop elektronowy wykorzystuje energię elektronów jako źródło światła. Ponieważ długość fali elektronów może być do 100 000 razy krótsza niż fotonów światła widzialnego, mikroskop elektronowy ma wyższą rozdzielczość niż w mikroskopie świetlnym i może ujawniać strukturę mniejszych obiektów. Im większa energia elektronów, tym krótsza ich fala i większa rozdzielczość mikroskopu.

24. Rozpuszczanie się przewodów elektronicznych

OKNFANa
Nowa generacja elektroniki może rozpuszczać się w ustalonym wcześniej terminie, w ciągu kilku minut lub kilku lat, w zależności od tego, kiedy chcesz, żeby zniknęła.

25. Domino

zB0iAMl
Każde stojące domino posiada energię potencjalną, gdy pierwsze domino opada, grawitacja zamienia powstałą siłę w energię kinetyczną mogącą obalić kolejne domino, większe od poprzedniego. Wyższe i większe kostki domina mają większą energię potencjalną, kolejne kostki będą upadać tak długo, jak energia kinetyczna będzie w stanie przezwyciężyć energię potencjalną kolejnych stojących pionów.

26. Pojazd księżycowy

fniPzDT
Lunar Roving Vehicle (LRV) był czterokołowym pojazdem zasilanym baterią, wykorzystanym podczas ostatnich trzech misji programu Apollo na Księżycu (Apollo 15, 16 i 17), w 1971 i 1972 roku. LRV może zabrać do dwóch astronautów, ich wyposażenie oraz zebrane próbki.

27. Grimpoteuthis – ośmiornica Dumbo

vaqzTl7
Angielska nazwa Dumbo Octopus nawiązuje do słonia z bajki Disney’a, ponieważ ośmiornica posiada na swoim płaszczu dwie płetwy przypominające uszy słonia. Największy zbadany do tej pory osobnik mierzył 1,8 m długości i ważył około 5,9 kg. Ich średnia długość życia to 3 do 5 lat.

28. Zdjęcia Ziemi z odlatującej sondy kosmicznej

BO30YkL
Program Apollo jako pierwszy dostarczył obrazów przedstawiających Ziemię jako kolorową bryłę krążącą w ciemnej przestrzeni.

29. Noc na Ziemi

T9FaMXN
Widok Ziemi nocą stworzony z wielu zdjęć satelitarnych. Najjaśniejsze obszary na Ziemi są najbardziej zurbanizowane, ale niekoniecznie najbardziej zaludnione.

30. Posągi z Wysp Wielkanocnych

MCfMwR6
Posągi mogły być transportowane na swoje pozycje według przedstawionej powyżej metody, prezentowanej przez grupę naukowców.