9 lat temu

Fakty na temat South Park, które każdy fan powinien znać.

18nz6sfmyw4aapng
Kto czai się za postaciami pojawiającymi się w serialu? Co mówi Kenny, kiedy nikt go nie rozumie? Jak uporać się ze Scjentologiami, w jakich krajach i dlaczego serial jest zakazany? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

1. Pilotażowy odcinek serialu (pt. „Cartman gets an anal probe”) został prawie całkowicie wykonany w technice animacji poklatkowej, a wszystkie postacie i elementy widoczne na ekranie zostały wycięte z papieru. Serial nie był wtedy jeszcze zakontraktowany do dalszej produkcji dlatego twórcy – Trey Parker i Matt Stone nie mieli pieniędzy by wykonać go komputerowo. Jest to jedyny odcinek w całej serii animowany bez użycia technologii cyfrowej.
2. Stworzenie jednego odcinak zajmuje 6 dni, nie są to jednak standardowe dni robocze – w tym czasie ekipa produkcyjna pracuje łącznie od 100 do 120 godzin.
3. Twórcom serialu tylko raz nie udało się zdążyć z produkcją następnego odcinka – było to spowodowane przerwą w dostawie prądu.
4. W odcinku „Kenny’s die” w końcu zostaje przerwany cykl powtarzających się śmierci Kenny’ego, który faktycznie znika z serialu, aż do ostatniego odcinka następnej serii.
Kenny_Dies_HD
5. W oryginalnym pomyśle postać Kyle’a miała zostać wycięta, uznano, że jest zbyt podobny do Stana, producenci planowali zastąpić go przez Buttersa.
6. Kanał Comedy Central początkowo odmówił emisji odcinka zatytułowanego „It Hits the Fan” z powodu ogromnej liczy powtarzającego się słowa „gówno”. W tym odcinku producenci postanowili używać słowa „shit” tak często, by uczynić je zupełnie bezsensownym. Finalnie kierownictwo stacji uznało takie zastosowanie przekleństwa jako zasadne i zgodziło się na emisję.
7. Po wyemitowaniu odcinka „Trapped in the closet”, którego głównym bohaterem jest Tom Cruise Kościół Scjentologiczny poczuł się urażony i rozpoczął śledztwo wobec Treya Parkera i Matta Stone, próbując znaleźć jakieś kryminalne fakty w ich życiorysach. Szczęśliwie niczego nie udało im się doszukać.
south-park-s09e12c08-what-scientologist-actually-believe-16x9
8. Z tego samego powodu wszystkie osoby zaangażowane w produkcję tego epizodu zostały w napisach końcowych podpisane jako „John Smith”.
9. Producentom „The Simpsons” i „Family guy’a” tak bardzo spodobał się pierwszy odcinek South Parku, że wysłali producentom kwiaty z gratulacjami.
10. Piosence „Chocolate salty balls” udało się dostać na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów.
11. George Clooney usilnie prosił producentów serialu, aby mógł wystąpić gościnnie w jednym z odcinków, ostatecznie zaproponowano mu rolę psa – geja o imieniu Sparky, którego właścicielem jest Stan – aktor przyjął tę propozycję.
south-park-s01e04c05-dont-be-gay-16x9
12. Jak do tej pory w każdym epizodzie pojawia się postać jakiegoś celebryty lub nawiązanie do niego.
13. Fryzura Kyle’a to w rzeczywistości wizerunek oryginalnej fryzury Matt’a Stone’a, którą on sam określił jako „jew-fro” – żydowskie afro. Co do zasady bohaterowie nigdy nie zdejmują czapek, podczas wielu lat emisji serialu zdarzały się jednak wyjątki.
14. Matt Stone podkłada głos Kennemu mówiąc do ręki lub rękawa. Wszystkie sentencje wygłoszone przez Kennego są z resztą zapisane w scenariuszu, nawet jeśli czasami wydają się być tylko bełkotem.
15. Poza faktem bycia producentem Trey Parker podkłada również głos pod Cartmana, który jest z resztą jego ulubionym bohaterem. Większość jego kwestii jest z resztą improwizowana.
1313_Cartman
16. Krytyczne głosy, mówiące, że South Park to tylko kiepskie żarty i obrażanie wszystkich na około stało się inspiracją do stworzenia postaci Terrance’a i Philipa, którzy faktycznie wygłaszają kiepskie kwestie.
17. W piosence śpiewanej w czołówce serialu, w pierwszym sezonie kwestia Kenny’ego brzmiała „I like girls with big vaginas, I like girls with big fat titties” – tekst nigdy nie został ocenzurowany ponieważ i tak trudno było go komukolwiek zrozumieć. A sam utwór wykonywany jest przez zespół The Primus.

18. W każdym ze specjalnych Halloweenowych odcinków jeden bohater musi być przebrany za Chewbacce.
19. Serial pobił rekord Guinessa w kategorii najbardziej wypełnionego przekleństwami serialu animowanego.
20. Powstanie Mr. Hankey’ego było inspirowane dzieciństwem Trey’a Parkera, który notorycznie zapominał spłukiwać wody w toalecie. Ojciec chcąc by zapamiętał mówił mu, że jeśli nie spuści wody Pan Kupa wyjdzie z muszli i go zje.
MrHankey
21. Postać Szefa jest wzorowana na prawdziwym pracowniku stołówki z uniwersytetu w Colorado, twórcy serialu mieli okazję go poznać studiując na tej uczelni. Aż do 8 sezonu postać była pokazywana tylko zza stołówkowej lady, a to dlatego, że podczas całych studiów twórcy serialu nigdy nie mieli okazji widzieć go w innych okolicznościach.
22. Jego rolę proponowano Barry’emu White’owi, ten jednak odmówił udziału w produkcji gdyż uznał, że zawarte w serialu treści są obraźliwe.
23. Imiona wszystkich członków rodziny Stana są imionami członków rodziny Trey’a Parkera, podobnie w przypadku Cartmana i Matta. Natomiast matka Cartmana nosi imię po byłej dziewczynie Trey’ a Parkera, którą ten przyłapał na zdradzie.
24. Po wyemitowaniu odcinka, w którym pojawiał się bohater z Zespołem Tourreta, członkowie Stowarzyszenia Tourreta oficjalnie pochwalili twórców serialu za dokładność w przestawieniu na czym choroba polega oraz dobre przybliżenie problemu szerokiej publiczności.
25. Serial był 13 razy nominowany do Nagrody Emmy otrzymał ją jednak tylko raz.
26. Rząd Sri lanki zakazał emisji serialu po tym, gdy w jednym z odcinków pokazano Buddę wciągającego kokainę, w towarzystwie Jezusa.
maxresdefault
27. Zadziwiające ale podczas całego trwania serialu Cartman był aresztowany zaledwie 6 razy, tymczasem dopuścił się już m. in morderstwa, gwałtu, prostytuował się, wzniecał pożary, zmuszał innych bohaterów do kanibalizmu, dręczył zwierzęta, zachęcał do ludobójstwa, okradał groby, dokonywał zbrodni wojennych, aktów wandalizmu, kradzieży, terroryzmu, przemytu, piractwa, wykorzystywał inne dzieci, posiadał narkotyki, dokonywał napadów z bronią i wielu innych rzeczy.
28. Większość kobiecych głosów w serialu wykonuje jedna aktorka, obecnie jest to Eliza Schneider.
29. Serial wpłynął też na stację Comedy Central, w 1997 była ona odbierana przez 9,1 milionów domów, po premierze serialu w 1998 roku liczba ta wzrosła do 50 milionów.
30. Podczas pierwszych emisji najdroższy czas reklamowy w przerwie w czasie odcinka kosztował 7,5 tysiąca dolarów, miesiąc od premiery cena wzrosła do 30 tysięcy.
22820_south_park