9 lat temu

10 porad, które mogą uratować Ci kiedyś życie

life-saver-243761
Czasem proste sposoby mogą pomóc nam wyjść z poważnej opresji – zapamiętajcie sobie dobrze tych kilka wskazówek.

1. Jeśli pływając w morzu fale zaczną cię wciągać w głąb wody zachowaj spokój, aby uwolnić się z siły prądu morskiego staraj się płynąć wzdłuż plaży, a nie prostopadle w jej stronę.

1

2. Wołając o pomoc wskazuj konkretne osoby, które mają ci jej udzielić, np. „ej ty w zielonej koszulce”. Masz wtedy większe szanse przezwyciężyć bierność przechodniów i tzw. „efekt widza”, który pojawia się u świadków wypadków.

3. W sytuacjach ekstremalnych pamiętaj o tych kilku podstawowych zasadach przetrwania:
– 3 minuty bez powietrza (np. w sytuacji zasypania lawiną)
– 3 godziny bez schronienia przed żywiołami
– 3 dni bez wody
– 3 tygodnie bez jedzenia

4. Większość telefonów komórkowych ma możliwość wybrania numeru ratunkowego – nawet bez środków na koncie, a czasem nawet bez karty sim.

5. Pamiętaj, że 112 jest międzynarodowym numerem ratunkowym

6. Jeśli utkniesz w płonącym budynku pamiętaj żeby kucnąć – wolne od dymu powietrze będzie znajdować się blisko podłogi.

2

7. Naucz się stosować manewr Heimlicha na sobie. Jest to najprostszy sposób do uratowania krztuszącej się osoby, zwykle potrzebujemy do jego wykonania czyjejś pomocy, jednak używając znajdujących się w każdym domu mebli, jesteś w stanie przeprowadzi go sam na sobie, instrukcje jak to zrobić znajdziecie tutaj.

3

8. Pracujesz przy biurku? Upewnij się, że co najmniej raz na dwie godziny spacerujesz przez 5-10 minut. Rozwiązanie to zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi w łydkach.

9. Jeśli jesteś mężczyzną i zdarzyło ci się dla jaj robić sobie kiedyś test ciążowy pozytywny wynik może świadczyć o raku jader.

10. Pamiętaj, że zielone światło na pasach wcale nie oznacza, że jesteś bezpieczny na drodze.