9 lat temu

Kampanie społeczne, które ilustrują globalne problemy

11-728x400
Większość z nas zajętych jest w swoim życiu głównie pracą, zarabianiem pieniędzy, spłacaniem naszych rachunków i tak cały czas w kółko. Zajęci naszą codziennością nauczyliśmy się odwracać wzrok od okrucieństwa, które jest częścią codziennego życia setek tysięcy ludzi na całym świecie. Problem w tym, że czujemy się wobec tych cierpień tak bezradni, że nawet nie próbujemy się im przeciwstawiać. Czy jednak nie warto spróbować? Oto kilka kampanii społecznych, które próbują przypomnieć społeczeństwu, że na pewne sprawy musimy zwrócić uwagę.

women-724x1024
animal
Kampania pokazująca niszczycielskie skutki masowej produkcji papieru – wyniszczenie lasów. Papier równie dobrze można uzyskiwać z konopi – ten sposób pozyskiwania papieru jest dużo bardziej zrównoważony dla naszego środowiska. Z resztą lista możliwych alternatyw jest długa, pytanie więc dlaczego nadal to robimy?
air
Co roku wycinamy miliony hektarów lasów. Więcej niż 20 procent lasów deszczowych Amazonii już nie istnieje, a kolejne 150 hektarów znika co minutę. Sama Amazonia znika w tempie około 20 mil kwadratowych na rok. Najgorsze jest poczucie, że wcale nie musi tak być.
Kolejny ogromny problem to transparentność władzy. Czy polityka realizowana przez Stany Zjednoczone nie ma na celu wyłącznie imitować demokratycznego systemu? Jednym z faktów, który prowokuje pytania jest utajnianie przez rząd amerykański setek tysięcy dokumentów rządowych każdego roku. Trochę światła na tę sytuację rzucił Edward Snowden, były pracownik tajnych służb, ujawniając setki dokumentów m. in. tzw. „czarne programy budżetowe”.

„Ironią jest, że Stany Zjednoczone zaczynają niszczycielskie wojny, rzekomo w poszukiwaniu broni masowego rażenia, gdy najbardziej niepokojące zmiany w tym zakresie występują na ich własnym podwórku. Ironią jest, że Stany prowadzą potwornie drogie wojny walcząc rzekomo o przyniesienie demokracji do krajów bliskiego wschodu, gdy same nie mogą już twierdzić, że ich ustrój nazywa się demokracją”- Paul Hellyer, były kanadyjski minister obrony. Więcej na ten temat możesz znaleźć TU.
cnes
Tylko dlatego, że nie dzieje się to TUTAJ, nie znaczy, że nie dzieje się w ogóle. Wielu ludzi na całym świecie doświadcza rzeczy, przez które żaden człowiek nie powinien przechodzić i jest to wyraźny znak, że przed nami jeszcze bardzo długa droga do sprawiedliwości. Często nie zdajemy sobie sprawy, z tego co inni ludzie przeżywają do czasu, aż sami nie doświadczymy czegoś podobnego.
C-683x1024
To zdjęcie zostało zrobione przez fotografa Chrisa Jordana, który chciał pokazać światu, co to jest Wielkie Wysypisko Patch – jest to obszar oceanu w Australii wielkości Queensland, gdzie rozproszonych jest około miliona ton plastikowych odpadów. Zanurz sieć w dowolnym obszarze tej części oceanu, a wyłowisz toksyczne, plastikowe śmieci.
bird
Czy wiecie, że rocznie 10 tysięcy kolejnych gatunków zwierząt i roślin na naszej planecie ginie? Na tej reklamie pokazane jest jak kolejny gatunek umiera co każdą minutę. Zobacz dane na ten temat.
62
star
270 tysięcy ton plastiku unosi się na powierzchni oceanu, a kolejne miliony siedzą na jego dnie. W efekcie od wielu lat na plażach na całym świecie zaczęły pojawiać się martwe wieloryby z żołądkami pełnymi plastiku. Więcej na ten temat możecie poczytać TU.
sea
shark
To zabawne, jak dużo używamy plastiku, kiedy możemy produkować materiały wykonane z biodegradowalnego materiału jak np. konopie. Istnieją lepsze sposoby na wytwarzania energii niż stosowane obecnie metody, które zanieczyszczają środowisko – czysta, zielona energia, która mogłyby zostać wdrożone już lata temu. Pomimo faktu, że mamy tak wiele rozwiązań energetycznych – od wiatru, promieniowania słonecznego, wirowego indukowania drgań i innych niezliczonych, zielonych sposobów nie chcemy dokonać zmiany. Poczytaj o odnawialnych źródłach energii.
def
pol
Media społecznościowe to świetne miejsce do wytwarzania świadomości i przekazywania wiedzy o sprawach, o których nie myślimy na co dzień. Jeśli chcesz dokonać zmiany spróbuj od działań w swojej codziennej rutynie. Można zmieniać świat na wiele sposobów – pracować wolontariacko, poszerzać wiedzę, pomóc komuś w potrzebie, lub robić dowolną liczbę innych rzeczy.
like
W Kanadzie w 2009 roku około miliona Kanadyjczyków miało zdiagnozowanego raka. Dwóch na pięciu Kanadyjczyków zachoruje w ciągu swojego życia na raka, a jeden na czterech umrze. W Stanach Zjednoczonych, jeden na dwóch mężczyzn i jedna na trzy kobiety będą w przyszłości mieli zdiagnozowanego raka. Zobacz statystki.

Przyczyną tak dużej ilości zachorowań są m. in. pestycydy stosowane w rolnictwie. Każdego roku około pół miliona ton pestycydów używanych jest w gospodarstwach rolnych i lasach w Stanach Zjednoczonych, a nawet na trawnikach na polach golfowych. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 17.000 rodzajów pestycydów. Zobacz.
cancer
Naukowcy zwracają również uwagę na powszechnie występujące toksyczne chemikalia w kosmetykach, pogarszającą się jakość powietrza oraz wiele innych czynników. Nadszedł czas, aby spojrzeć na nasze środowisko i zdecydować czym chcemy się otaczać.
Sposób, w jaki traktujemy zwierzęta jest naprawdę bolesny. Jeśli czujesz, że chcesz coś z tym zrobić to nie chodź do cyrku, nie chodź do zoo, nie odwiedzaj morskich parków rozrywki.
plastic
animals-742x1024
Wydaje się, że religia przez stulecia była używana, aby postawić ludzi jeden przeciw drugiemu. To nie różni się znacznie od dzisiejszego patriotyzmu, którym wielu żołnierzy jest bombardowanych by wytworzyć w nich przynajmniej fałszywe poczucie słusznej walki. Wielu wierzy, że rzeczywiście walczą za swój kraj, gdy dowody wskazują na programy polityczne i ludzi, którzy czerpią zyski i korzyści z tego, że nasza planeta jest w rozsypce.
faith
Poniższe zdjęcie świetnie pokazuje zagrożenia jakie czyhają na nas w sieci – nie chodzi tylko o złych ludzki, którym internet ułatwia wyszukanie ofiary ale też o to, jak jesteśmy uczeni wytwarzać nasz własny wizerunek za pomocą social mediów. Jest to idea prezentowania siebie jako kogoś, kim naprawdę nie jesteśmy.
seem