9 lat temu

12 produktów spożywczych, których nie dostaniesz nigdzie poza Ameryką (na szczęście)

is-your-env-toxic_Feb_2013_V216
Oto substancje i produkty powszechnie używane w produkcji spożywczej w Stanach Zjednoczonych – niektóre niezwykle toksyczne. Przy tym wszystkim GMO to pryszcz.

1. Karagen – substancja zakazana w Unii Europejskiej

Używany głownie w produktach bezmlecznych jako zagęszczacz. Może powodować stany zapalne i raka.

2. Azodikarbonamid – zakazany w Singapurze

Substancja ta jest wiązana z powstawaniem astmy. Używana jest do wybielenia chleba, znaleźć można ją też w niektórych rodzajach makaronów, a także adidasach i matach do jogi.

3. Olestra – zakazana w Unii Europejskiej, Kanadzie i innych krajach

Olestra jest zastępnikiem tłuszczu, który zrobił niezwykłą karierę w latach ’90. Jego popularność spowodowała również wysyp problemów zdrowotnych takich jak niedobory witamin i problemy jelitowe.

4. Arszenik – zakazany w Unii Europejskiej

Używany jako środek wspomagający przyrost masy u żywego inwentarza, powoduje też, że mięso świń robi się bardziej różowe. Środek skumulowany w organach zjadanych zwierząt może powodować raka u konsumentów.

5. GMO – zabronione w Kalifornii, Australii, Japonii, Nowej Zelandii i Unii Europejskiej

Skutki spożywania genetycznie modyfikowanej żywności nie są tak naprawdę znane, jednak wielu ludzi obawia się możliwych negatywnych efektów.

6. Raktopamina – zakazana w Rosji, Chinach i Unii Europejskiej

Ta substancja dodawana jest do paszy dla sporej liczby świń w Stanach Zjednoczonych. Jest to hormon stresu, który powoduje u zwierząt niekomfortowe doznania. Może powodować bezsenność, bóle głowy i inne dolegliwości związane z nadmiarem stresu u konsumentów.

7. Różowy śluz – zakazany w Unii Europejskiej i Kanadzie

To mieszanka amoniakowa zrobiona z okrawków mięsa stosowna jako wypełniacz w szkolnych lunchach w wielu amerykańskich szkołach. Stosowanie tego patentu zmniejsza koszty produkcji mięsa o 3%, u konsumentów powoduje natomiast zatrucie pokarmowe i inne dolegliwości.

8. Bromowany olej roślinny – zakazany w ponad 100 krajach

Brom jest toksycznym związkiem chemicznym, który powoduje wiele różnych chorób, takich jak problemy z tarczycą, a nawet wady wrodzone u dzieci. Bromowane oleje roślinne służą do utrzymania aromatów wielu napojach dla sportowych.

9. Atrazyna – zakazana w Unii Europejskiej

Jest to popularnie stosowany pestycyd, szczególnie na uprawach trzciny cukrowej i kukurydzy. Stosowanie środka powoduje jego przenikanie do żywności, a jego spożywanie może powodować problemy z płodnością.

10. Hormonalne mleko i mięso – zakazane w Japonii, Chinach, Australii i Uni Europejskiej

20% amerykańskiego mleka zawiera w sobie hormon wzrostu, wiązany z powstawaniem różnych odmian raka.

11. Napromieniowane mięso – zakazane Unii Europejskiej, Chinach, Brazylii i Kanadzie

Dosyć często stosowanym trikiem na przedłużenie świeżości mięsa jest wystawianie go na delikatne promieniowanie. Efekty jakie powoduje w mięsie oraz jego konsumentach są jeszcze nie znane.

12. Bromowana mąka – zakazana w Unii Europejskiej, Chinach, Brazylii i Kanadzie

Ten rodzaj mąki można znaleźć w wielu rodzajach pieczywa m. in. wrapach, hot dogach, może powodować zaburzenia czynności tarczycy, raka i choroby nerek.