9 lat temu

Niesamowite hiszpańskie miasto pod skałą – aż trudno uwierzyć, że ludzie żyją w takim miejscu!

Setenil-de-Las-Bodegas-36
Anadaluzyjskie miasto Setenil de las Bodegas wygląda jak sceneria filmów fantasy, niewątpliwie jest to jedno z najbardziej niezwykłych ludzkich osiedli na świecie – miasto zbudowane jest dokładnie pod wielkimi skałami! Przez stulecia ludziom udało się przekształcić to pozornie niegościnne miejsce na swojską przystań.

Dzisiaj miasto Setenil de las Bodegas jest domem dla około 3000 osób i znajduje się pod gigantyczną skałą. Jest położone tuż przy rzece Rio Trejo, co sprawiło, że mieszkańcy mają dostęp do bieżącej wody i niskich temperaturach. W przeszłości dawni mieszkańcy zamieszkiwali również znajdujące się w skałach jaskinie.
01-rock-city

02-rock-city

03-rock-city
Miejsce to może wydawać się wprost absurdalnym wyborem do osiedlenia się jednak zaadaptowane na mieszkania jaskinie są całkiem popularne w tym regionie. Jaskinie są wbrew pozorom bardzo przyjaznym środowiskiem do zamieszkania używanym przez ludzkość od wieków. W pobliskiej jaskini Pileta znaleziono ślady bytności ludzkiej datowane na 25 tysięcy lat wstecz!

Niewątpliwie dawni mieszkańcy wiedzieli jak najlepiej skorzystać z tych terenów. Ze względu na burzliwą historię średniowiecza, gdy na tych terenach trwały częste walki między chrześcijańską północą a islamskim południem, jaskinie stanowiły idealne schronienie. Wybór jaskini był po prostu najbardziej praktyczną z możliwych decyzji.
04-rock-city

05-rock-city

06-rock-city
Dzisiejsze zabudowania używane są od przeszło 500 lat, miasto dodatkowo cieszy się ogromny zainteresowaniem turystów, co stawia przed mieszkańcami nowe wzywania.
07-rock-city

08-rock-city

09-rock-city

10-rock-city

11-rock-city

12-rock-city

13-rock-city

14-rock-city

15-rock-city

16-rock-city

17-rock-city

18-rock-city

19-rock-city

20-rock-city