9 lat temu

Satelitarne zdjęcia z hodowli glonów morskich od NASA

11
NASA opublikowała niedawno zdjęcia satelitarne koreańskich plantacji wodorostów, hodowanych w celach spożywczych. Zdjęcia są oszałamiające, jednak pewne fakty na temat hodowli tych roślin też są interesujące.

Wodorosty popularne są nie tylko w tradycyjnej japońskiej kuchni, coraz większa popularność sushi przyniosła je również do Europy i Stanów Zjednoczonych. Czy wiecie jednak, że 90% konsumowanych wodorostów pochodzi z hodowli?

Ponadto ten akurat rodzaj przemysłu spożywczego jest niezwykle przyjazny dla środowiska. Większość masowych upraw rolniczych wymaga bowiem dużych nakładów słodkiej wody oraz niebezpiecznych dla otoczenia nawozów sztucznych. Tymczasem glony nie potrzebują żadnego z tych dwóch elementów – rosną po prostu w swoim naturalnym, morskim środowisku. Nie musisz się więc martwić o szkody dla ekosystemu wyrządzone jego uprawą.
12
Na przedstawionych zdjęciach widzimy uprawy dwóch różnych rodzajów glonów, które są wykorzystywane w wielu azjatyckich tradycjach przygotowywania potraw. Wiecie jakie to są rodzaje? Dwa główne gatunki to Undaria lub Miyeok w języku koreańskim, zwane z kolei Wakame po japońsku oraz Nori nazywane w Korei Pyropia Gim. Glony morskie są jednym z najbardziej odżywczych produktów spożywczych na świecie!
13
Zdjęcia wykonano u wybrzeży Korei, kraje Pacyfiku takie jak Japonia, Malezja, Indonezja i Chiny są jednymi z największych hodowców spożywczych glonów na świecie. Jednak rośliny te są również hodowane u wybrzeży Szwecji i Norwegii!
14