9 lat temu

Niezwykłe i jednocześnie dziwne miejsca na ziemi

Świat, w którym żyjemy, pełen jest pięknych miejsc i cudów natury. Życie w mieście i modernizacja ogranicza nasze pole widzenia, zawsze jednak pozostaje coś nowego do odkrycia. Nasza planeta ma do zaoferowania wiele cudów jak choćby te dziwne i jednocześnie wspaniałe miejsca na ziemi:

1. Pammakule

pamukkale1

Dziwnym i jednocześnie pięknym miejscem na tej planecie są popularne baseny wapniowe znajdujące się w okolicach miejscowości Pammakule w Turcji. Te zapierające dech w piersiach baseny są o tyle dziwaczne, że nikt nie może naprawdę powiedzieć ani wyjaśnić, jak zostały one utworzone. Legenda mówi, że tysiące lat temu Turcja przeszła serię trzęsień ziemi, jedno po drugim. Te zdarzenia doprowadziły do powstawania pęknięć, które następnie wypełniły gorące źródła wapiennej wody. Gdy woda odparowała, pozostawiła po sobie wapienne osady, które utworzyły warstwy grubej białej substancji na ścianach. Baseny Pamukkale są jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc, jakie można w ogóle zobaczyć, z daleka wyglądają jak pokryte mlekiem. Sporo turystów odwiedza to miejsce, dlatego częściowo zostało ono zamknięte przez UNESCO w celu jego ochrony i utrzymania.

bermuda4

Sporo zainteresowania wzbudza obszar określany jako „diabelski trójkąt” z tego powodu, że każdy statek lub samolot, który wejdzie w ten obszar, znika bez śladu i jak do tej pory nikt nie odkrył dlaczego. Po dziś dzień pozostaje to tajemnicą dla ludzi i naukowców. Trzy punkty trójkąta usytuowane są w trzech miejscach na Atlantyku: Bermudach, Florydzie i Puerto Rico.
Termin „Trójkąt Bermudzki” odnotował po raz pierwszy Vincent Gaddis podczas drogi, którą odbywał w 1964 roku. Od tego czasu naukowcy zachodzą w głowę, próbując znaleźć odpowiedź, odnośnie tego, co dokładnie ma miejsce w tym dziwacznym i zagadkowym trójkącie i co tak naprawdę sprawia, że przedmioty i ludzie znikają. Uważa się, że są to prawdopodobnie niespodziewane problemy w nawigacji, doświadczane w powietrzu, które mylą pilota, co powoduje, że samolot ostatecznie kończy lądowaniem w oceanie. Jest to jednak tajemnica, która wciąż czeka na rozwiązanie.

3. Wyspa Sokotra

socotra2

To miejsce jest uważane za enklawę odłączoną od ludzkości, a to za sprawą usytuowania z dala od wybrzeża Jemenu. To doskonały obraz niebiańskiego świata, w którym po prostu możesz rozkoszować się przyrodą. Wypełniony aurą naturalnego piękna służy wyłącznie jako miejsca wypoczynku. Ten kawałek ziemi został odizolowany od lądu około 6 milionów lat temu, szacunkowo rośnie tam ok. 900 gatunków dziwnych i nietypowych roślin, niepodobnych do niczego innego na ziemi. Wyspa wraz z archipelagiem, do którego należy, wpisana jest na listę rezerwatów biosfery, a od 2008 roku również na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziesz tu m.in. takie endemiczne okazy drzew jak Smocza Krew, który jest wykorzystywany w produkcji kryształów.

4. Blue Hole Belize

Znajdująca się na Bahamach tzw. Wielka Błękitna Dziura (Blue Hole) to podwodna jama, której otwór ma kształt widocznego nawet z kosmosu koła.

blue hole2

Szacuje się, iż otwór ma ok. 14 km głębokości, a w jego wnętrzu znajduje się komora pełna stalaktytów i stalagmitów. Nurkujący do wnętrza ludzie twierdzili, że widzieli w środku nieznane dotąd gatunki. Teorie na temat wielkiej dziury sytuują jej powstanie jakieś 65 tysięcy lat temu w epoce drugiego zlodowacenia. Uważa się, że poziom mórz był wtedy o jakieś 150 metrów niższy niż obecnie, w tym czasie woda wypłukiwała wapienne skały, tworząc jaskinie. Następnie poziom wód wzrósł, a skalny system jaskiń zapadając się pod naporem wody i trzęsień ziemi, utworzyły wielki otwór.

5. Oko Afryki

eye1jpg