7 lat temu

5 symboli, których pierwotne znaczenie było całkowicie odwrotne

Świat jest pełen symboli. Wieloma z nich posługujemy się na co dzień. Jednak jeśli cofniemy się do początku ich istnienia, możemy czasami naprawdę się zdziwić. Znaczenie niektórych symboli uległo radykalnej zmianie – to co obecnie oznaczają, jest całkowitym przeciwieństwem ich pierwotnej koncepcji.

1. Wuj Sam (ang. Uncle Sam) był antyrządową karykaturą.

Wuj Sam ubrany w czerwono-biało-niebieskie barwy wraz ze swoim surowym spojrzeniem oraz zarostem Pułkownika Sandersa jest obecnie symbolem amerykańskiego patriotyzmu. Jego najpospolitsza odsłona pochodzi z plakatów nawołujących do wstąpienia do armii podczas I Wojny Światowej.

Uncle-Sam-wants-you

Pierwotne znaczenie:

Początki istnienia Wuja Sama sięgają znacznie wcześniej niż okres gromadzenia armii w czasie I Wojny Światowej. Jego wcześniejsza odsłona była znana podczas wojny roku 1812. Również wtedy było on personifikacją amerykańskiego rządu, lecz daleką od pochlebnego obrazu. Wuj Sam pojawiał się jako karykatura w magazynach prowadzących antyrządową propagandę. Cały rząd był przedstawiany jako, mówiąc kolokwialnie, jeden stuknięty, stary dupek ubrany w kostium w barwach amerykańskiej flagi.

2
Zmiana wizerunku Wuja Sama nastąpiła dopiero po roku 1870, kiedy to za sprawą zbiegu okoliczności ludzie zauważyli podobieństwo między Wujem Samem a ówczesnym prezydentem U.S. Abrahamem Lincolnem. Podobieństwo to nasiliło się, gdy Lincoln zapuścił kozią bródkę. Wtedy to artyści zaczęli nadawać Wujowi Samowi cechy prezydenta. A ponieważ Lincoln było ukochanym przywódcą amerykanów, wizerunek Wuja Sama uległ całkowitej przemianie z symbolu antypatriotycznego na patriotyczny.

2. Gest rogów wyrażał życzenie szczęścia.

Obecnie gest rogów jest światowym symbolem heavy metalu. Kiedy metal dopiero się rodził, media twierdziły, że gatunek jest narzędziem ściągających młodych na ciemną stronę. Muzycy metalowi z kolei przyjmowali tę reputację i starali się do niej jak najlepiej dopasować.

cornerfranciszek

Pierwotne znaczenie:

Gest rogów w muzyce metalowej jako pierwszy wykorzystał Ronnie James Dio, następca Ozzy’ego Osbourne’a w zepole Black Sabbath. Zaczął on używać tego gestu podczas koncertów. Jednak jego intencją nie było nawoływanie widowni do salutowania Księciu Ciemności, lecz życzenie im szczęścia. Dio używał tego znaku jako starego gestu pochodzącego z Włoch, którego nauczyła go babcia. Rogi było bowiem kiedyś symbolem ochrony.

3. Oko opatrzności na dolarach odnosi się do „Nowego Porządku Świata”, który już nastąpił.

Może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na każdym amerykańskim banknocie znajduje się symbol dziwnej piramidy z jednym okiem. Teorie spiskowe wyjaśniają, że ten symbol znany jako Oko Opatrzności jest symbolem masonerii, a łacińska fraza pod piramidą oznacza „New World Order” (Nowy Porządek Świata).

4

Pierwotne znaczenie:

Jednak widniejący pod piramidą napis „novus ordo seclorum” nie oznacza dosłownie nowego porządku świata, lecz raczej coś zbliżonego bardziej do nowego porządku czasów. Choć różnica wydaje się niewielka, to w rzeczywistości jest istotna, gdyż okazuje się, że symbol odnosi się do daty umieszczonej u spodu piramidy – 1776 r. A właśnie w tym roku Stany Zjednoczone ogłosiły deklarację niepodległości od króla Wielkiej Brytanii. W tym kontekście okazuje się, że nowy porządek nastąpił już niemal 2,5 wieku temu.

4. Gest Shaka był gestem zniewagi dla konkretnej niepełnosprawnej osoby.

Gest Shaka pochodzi z kultury hawajskiego surfingu. Może oznaczać zarówno „wyluzuj”, „witaj”, „żegnaj”, „trzymaj się” lub „w porządku”. Ogólnie jest hawajskim odpowiednikiem znaku pokoju czy aprobaty.

tumblr_m5vtlyi0WV1r74blvo1_500

Pierwotne znaczenie:

Pochodzenie symbolu Shaka nie jest do końca wyjaśnione, lecz miejscowe legendy głoszą, iż gest był wykorzystywany do drwienia z mężczyzny, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił kilka palców. Obiektem drwin był niejaki Hamana Kalili, który do momentu wypadku pracował w cukierni. Jednak wypadek zmusił go zmiany pracy i tak został strażnikiem kolejowym. Wbrew nazwie wykonywanego zawodu, jego praca sprowadzała się głównie do pilnowania, aby dzieci nie skakały na wagony. Złośliwe dzieci nie myślały jednak zaprzestać niebezpiecznym zabawom, a także wypromowały w miejscowym społeczeństwie symbol, którym szydziły z mężczyzny.
Gest nabrał pozytywnego znaczenia, kiedy były burmistrz Honolulu zinterpretował go jako modny zwyczaj lokalny i następnie wykorzystał go w swojej kampanii politycznej.

5. Pierwotnie skinheadzi kultywowali czarną kulturę.

W pewnym momencie noszenie ogolonej głowy i wojskowych butów zaczęło oznaczać bycie nazistą. Nawet jeśli wytatuowana swastyka była ukryta pod ubraniem, styl skinheadów wskazywał na ich poglądy oraz gotowość do walki.

skinheads-in-chelsea-1982-014

Pierwotne znaczenie:

W latach 60. ubiegłego wieku skinhead był trendem w modzie promującym noszenie krótko przyciętych włosów, wojskowych butów i T-shirtów. Powiązany był z zamiłowaniem do muzyki R&B, soul oraz Jamaican ska. W tamtych czasach czarni skinheadzi byli powszechni, gdyż kultura skinhead była apolityczna i wyrażała uznanie dla ciemnoskórych muzyków. Wkrótce jednak nastały ciężkie czasy dla brytyjskiej młodzieży. Wysoki wskaźnik bezrobocia doprowadził do ksenofobii, która przerodziła się w rasizm. Wtedy czarna kultura zaczęła zmierzać w inną własną stronę, podczas gdy skinheadzi zaczęli golić głowy coraz krócej, nosić jeszcze bardziej militarystyczne ubrania i tatuować swastyki na bicepsach. Ostatecznie ogolona głowa na białym mężczyźnie stała się politycznym oświadczeniem, które rozprzestrzeniło się również do Stanów Zjednoczonych. Tym samym naziści zdyskredytowali styl noszenia włosów po raz drugi w historii (za pierwszym razem to Hitler zniesławił wąsy w stylu Charlie’ego Chaplina).

Znaczenie symboli zmienia się wedle wymogów czasów bądź okoliczności. W przypadku powyższych przykładów niewiarygodne jest jednak, jak wielka może być ta zmiana i jak kuriozalnie do niej doszło.