9 lat temu

10 ultraciekawych faktów

s_c09_59915304

Kto był człowiekiem Timesa w 1939 roku? Co mają wspólnego Karol Darin i Abraham Lincoln? Jak bardzo są zanieczyszczone Chiny? Ile waży Internet? Kim był Adolf Dassler? Zapraszamy do zapoznania się z faktami, których w szkołach nie uczą!

  1. Po powrocie z księżyca Neil Armstrong został wpuszczony do Stanów poprzez urząd celny na Hawajach. Na dokumencie celnym, który musiał podpisać, widnieje „Departure from moon, arrival at Honolulu, Hawaii”.
  2. W 1938 roku Adolf Hitler został człowiekiem roku magazynu Times, a w 1939 był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
  3. Managerem projektu Rosetta (lądowanie na komecie) jest Artur Bartek Chmielewski, syn Henryka Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela, autora „Tytusa, Romka i Atomka”.
  4. Jeśli teraz przetasujesz talię kart, jest spora szansa, że nikt nigdy w historii wszechświata nie trafił, a może i nie trafi, takiej sekwencji 52 kart.
  5. Karol Darwin i Abraham Lincoln urodzili się dokładnie tego samego dnia.
  6. Jeden Amerykanin zużywa tyle zasobów co 32 Kenijczyków.
  7. Z powodu zanieczyszczeń w chińskich miastach wyświetla się widok nieba i słońca na telebimach w centrum miast. Bywa tak, że miesiącami niebo, czy Słońce są niewidoczne. W Chinach również można kupić świeże powietrze w puszce.
  8. Internet waży tyle co truskawka (ok 50g), biorąc pod uwagę ciężar tworzących go elektronów.
  9. Założyciele firm Adidas i Puma byli braćmi i nazistami. Początkowo bracia Adolf Dassler i Rudolph Dassler produkowali buty razem (podczas wojny na przykład były to buty treningowe dla Wehrmachtu), ale w 1949 roku ich drogi rozeszły się.
  10. Leonardo Da Vinci wynalazł nożyczki, a Alfred Nobel wynalazł dynamit.