25 na wskroś współczesnych wynalazków starożytności
Powszechnie uważa się, że obecnie żyjemy w najbardziej zaawansowanym technologicznie momencie w historii. Jednakże, pomimo wszystkich niesamowitych odkryć, jakie osiągnęliśmy, coraz częściej znaleziska archeologiczne, zmuszają nas do ponownego rozważenia wkładu naszych przodków do rzekomo nowoczesnych wynalazków.
25. Naleśniki
Według historycznych źródeł, to starożytni Grecy je wynaleźli. W tamtych czasach funkcjonowały jako placki z mąki pszennej, oliwy z oliwek, miodu i zsiadłego mleka. Podobnie jak współcześnie w Stanach Zjednoczonych, jedzone były na śniadanie.
24. Miotacze ognia
Wiele osób, również historyków, mówiąc o miotaczach ognia odnosi się do pierwszej wojny światowej, błędnie sądząc, że to wtedy użyto ich po raz pierwszy. Jednak marynarka starożytnego Bizancjum miała opracować technologię łatwopalnego płynu, który był w stanie płonąć nawet na powierzchni wody. Broń nazywano „greckim ogniem” i miała kluczowe znaczenie dla obrony imperium przed najazdem Arabów w VII i VIII wieku.
23. Perfumy
Większość osób zapewne uważa, że perfumy zostały wynalezione przez Francuzów, jednak archeolodzy obalili ten mit, odkrywając coś co uważa się za najstarsze perfumy w Pyrgos na Cyprze. Perfumy zostały znalezione w starożytnej perfumerii i datuje się je na ok. 4 tysiące lat. Może to wyjaśniać, dlaczego dawni Grecy zwykli mawiać, że piękne kobiety pachną jak boginie.
22. Prysznic
Zanim w starożytnym Rzymie utworzono system rozbudowanych łaźni publicznych, w Grecji używano już od dawna prysznicy wyglądających podobnie do tych, które znamy dzisiaj.
21. Football
Spośród wielu teorii na temat początków piłki nożnej, wszystkie osadzają jego wynalezienie w starożytności. Jednym z „przodków” dzisiejszego footballu może być gra zwana Harpastum, w którą często grywali rzymscy legioniści na terenach podbitej Brytanii. Uczestniczące w grze dwie drużyny, miały za zadanie przedostać piłkę za wyznaczoną linię na tyłach drużyny przeciwników.
20. Maszyny vendingowe
Współcześnie automaty używane są do dystrybucji słodkich napojów i batoników, jednak w starożytnej Grecji miały o wiele bardziej doniosłe znaczenie – w zamian za wrzuconą monetę otrzymywało się świętą wodę. Gdy moneta została zdeponowana, spadała na patelnię załączoną do dźwigni. Dźwignia ta otwierała zawór, który pozwalał wypływać wodzie.
19. Sejsmograf
Mimo, iż nadal nie jesteśmy w stanie dokładnie określić czasu wstrząsów sejsmicznych, przeszliśmy długą drogę w historii obserwacji, rejestrowania oraz pomiaru ich pomiaru. Zapewne mało kto wie, że proces ten zaczął się blisko 2 tysiące lat temu, wraz z wynalezieniem pierwszego sejsmografu w 132 n.e. przez Chińczyków. Urządzenie było niezwykle precyzyjne w określaniu wstrząsów nawet z daleka, a nie tylko polegając na ruchach ziemi, w miejscu w którym znajdowało się urządzenie.
18. Łyżwy
Pierwsze łyżwy datuje się na 3 tysiące lat. Najstarsze obiekty pełniące funkcje łyżew, znaleziono na terenach dzisiejszej Finlandii. W tej starożytnej wersji były to wypolerowane na płasko kości zwierząt, które przymocowane do stopy służyły nie tyle do jeżdżenia co do bardziej energooszczędnego przemieszczania się po lodzie.
17. Pasta do zębów
Najstarszy znany przepis na pastę do czyszczenia uzębienia pochodzi ze starożytnego Egiptu. Miksturę robiono z rozdrobnionych kawałków soli kamiennej, mięty, suszonych kwiatów irysów oraz pieprzu. Mimo, iż substancja powodowała krwawienie dziąseł, uważa się, że była bardziej wydajna niż stosowane dzisiaj pasty.
16. Jacuzzi
Po raz kolejny Egipcjanie stoją za pierwowzorem dzisiejszych gorących wanien, późniejszych term oraz jacuzzi. Jako pierwsi stosowali gorące wody jako środki terapeutyczne już na dwa tysiące lat p.n.e. Wynalazek przyswoili Grecy, następnie Rzymianie, budując wielkie miejskie termy, w których znajdowały się również baseny z gorącą wodą. Stosowane przez Rzymian nie tylko w celach leczniczych lecz również relaksacyjnych.
15. Basen pływacki
Starożytny obiekt znany jako Wielka Wanna, może uchodzić dzisiaj za prototyp pierwszego basenu pływackiego w historii. Znalezisko ulokowane jest w okolicach Mohenjo-Daro w dzisiejszym Pakistanie, uważa się że pochodzi sprzed 2 tysięcy lat przed Chrystusem.
14. Pizza
Ta arcy-włoska potrawa oryginalnie pochodzi z Grecji – uważa się, że to tam powstał prototyp tej popularnej do dziś potrawy. W Atenach okrągły placek był nazywany plakus. Robiony był z ciasta z mąki jęczmiennej, wody i wina. Po upieczeniu placka w drzewnym piecu, Grecy przyprawiali go oliwą z oliwek, kozim serem i kroili na kawałki, tak jak to robimy z dzisiejszą pizzą.
13. Beton
Można spokojnie powiedzieć, że Rzymianie jako pierwsi używali betonu przez zmieszanie wapna i skał wulkanicznych. Jednak większe wrażenie niż jego pochodzenie, ma fakt, iż współcześni naukowcy stwierdzili niedawno, że skład betonu rzymskiego był znacznie lepszy od współczesnego, pod względem jego wytrzymałości.
12.Szczoteczka do zębów
Archeolodzy zgadzają się co do faktu, że pierwotnie funkcję szczoteczek do zębów spełniały patyczki do żucia. Przedmioty takie znaleziono m. in. w Babilonie i Egipcie. Datowane na ponad 3 tysiące lat p.n.e. gałązki, miały z jednej strony rozszczepiony koniec umożliwiający szczotkowanie, a z drugiej rodzaj wykałaczki.
11. Budzik
Może to wydawać się zaskakujące, ale starożytni Grecy wynaleźli budzik na długo przed współczesnymi inżynierami. Były one również o wiele bardziej skomplikowane niż dzisiejsze budziki i pracowały napędzane wodą, a nie energią elektryczną lub bateriami.
10. Mydło
Jeśli komuś wydaje się, że ten „luksusowy” produkt higieniczny jest wynalazkiem współczesnym to jest w błędzie. Najstarsze ślady mydło podobnej substancji, datowane są na 2800 lat przed nasza erą. Przepis na myjącą substancję z wody, zasady i oleju cynamonowego znaleziono na liczącej 4 tysiące lat glinianej tabliczce, na terenach starożytnego Babilonu.
9. Operacje oczu
Na długo zanim nowożytnym lekarzom udało się przeprowadzić pierwszą operację na zaćmę, Indianie mieli opracowaną własną metodę operacyjnego radzenia sobie z tym schorzeniem. Ich dokonania zostały przedstawione Europejczykom przez legendarnego lekarza Sushruta, który opisał operację w swojej pracy Kompendium Sushruta, znanej także jako Sushruuta Samhita.
8. Centralne ogrzewanie
Dużo wcześniej niż Rzymianie rozwinęli system ogrzewania, zwany hypocustum, Minojczycy jako pierwsi umieścili pod podłogą rury z ciepłą wodą, ogrzewające podłogę w czasie zimy. Budowali również swoje domy w taki sposób, aby posadzki był wsparte na filarach, tak by pod nią tworzyła się przestrzeń, gdzie gorące opary mogły krążyć i rozprzestrzeniać się za pomocą przewodów kominowych ukrytych w ścianach.
7. Baterie
Znane jako baterie z Bagdadu lub baterie Partów, były glinianymi naczyniami z miedzianym cylindrem w środku. Uważa się je za najważniejsze odkrycie archeologiczne w historii, jeśli chodzi o starożytne technologie. Mimo swojego skomplikowanego jak na ówczesne czasy wyglądu, bateria była w stanie wytworzyć blisko dwa wolty energii elektrycznej. Pozostaje jednak pytanie – co bateria zasilała? Uważa się, że odkrycie z Bagdadu może prowadzić do kolejnych o wiele ważniejszych odkryć.
6. Robot
Kiedy myślimy o robotach, większość z nas wyobraża sobie mechaniczne urządzenie o wyglądzie człowieka – cyborga albo androida. Jednak grecki wynalazca i matematyk zwany Heronem z Aleksandrii, zaprojektował przeszło dwa i pół tysiąca lat temu pierwszą maszynę, którą dziś moglibyśmy spokojnie nazwać robotem, on sam nazwał ją „gołębiem”. Wykonane z drewna urządzenie było w stanie machać skrzydłami i unosić się na wysokość 200 metrów. Urządzenie zasilane było rodzajem silnika na skompresowane powietrze i parę.
5. Operacje plastyczne
Gdy mówimy o operacjach plastycznych, większość z nas pomyśli o aktorach z Hollywood, jednak tak naprawdę idea poprawiania urody zrodziła się już w starożytnym Egipcie. Informacje o poprawie kształtu złamanego nosa, znaleźć można w zapiskach ówczesnych lekarzy. Najstarszy znany traktat medyczny datowany jest pomiędzy rokiem 3000 a 2500 p.n.e.
4. Soczewki
Legendarny antropolog i psycholog Sir John Layard odkrył w 1850 roku w asyryjskim pałacu Nimrud, w współczesnym Iraku coś, co zaszokowało świat. Soczewkę z Nimrud – liczący 3000 lat kawałek kryształu górskiego, który prawdopodobnie był używany w celu poprawy wzroku.
3. Automatyczne drzwi
Grecy byli pierwszą cywilizacją, która wcieliła w życie projekt samo otwierających się drzwi. Jak wiadomo w starożytnej Grecji panował politeizm, kapłani musieli więc ciągle wymyślać jakieś nowe „atrakcje” by wzbudzać w ludziach zadziwienie i uwielbienie dla bóstw. Jednym z takich wynalazków były więc samo przesuwające się drzwi, które otwierały się w momencie złożenia ofiary na ołtarzu.
2. Nanotechnologia
Ten obiekt jest jednym z największych odkryć archeologicznych XXI wieku i nie jest to przesada – znalezisko pozwala nam bowiem przypuszczać, że Rzymianie byli pionierami nanotechnologii. O czym mowa? O liczącym ponad 1600 lat pucharze, wykonanym ze szkła, który pod wpływem światła zmienia kolor. Gdy na puchar zostanie skierowane światło, elektrony znajdujące się w drobinkach metalu wprowadzone zostają w ruch, który powoduje zmianę koloru szkła, w zależności od usytuowania pucharu i jego obserwatora. Znany jako Lycurgus Cup zwykle wydaje się zielony, jednak gdy na obiekt zostanie rzucone od tyłu światło jego kolor zmienia się na czerwony.
1. Komputer analogowy
Być może nazwa komputer jest tu trochę przesadą, jednak podkreśla ona znaczenie jakie miało odkrycie tzw. mechanizmu z Antykithiry. Maszynę znaleziono w 1901 roku na wraku starogreckiego statku. Maszyna jest pierwszym przenośnym narzędziem obliczeniowym, pozwalającym określić położenie słońca, księżyca oraz czterech najbliższych ziemi planet: Merkurego, Wenus, Marsa oraz Jowisza dla dowolnie określonej daty. Wyliczenia pozwalały na utrzymanie prawidłowego kalendarza.