Niezwykłe morskie zjawiska przyrodnicze
Oceaniczne wody skrywają nie tylko tajemnicze mityczne stwory. Są również środowiskiem, w którym dochodzi do wielu naturalnych fenomenów. Część z nich wzbudza zachwyt, inne doczekały się legendy na swój temat.
Oto kilka z najbardziej niezwykłych i intrygujących zjawisk morskich.
1. Brinicle – wodny stalaktyt
Efekt zachodzący poniżej lodu, gdy zimna słona woda spotyka się z cieplejszymi prądami, przechodząc w ich niższe partie. Gdy skoncentrowana sól znajdzie się pod powierzchnią wody, na skutek naturalnych procesów zamarza i zostaje uformowana w krystaliczną strukturę. Te wodne stalaktyty występują w lodowatych, oceanicznych wodach wokół biegunów.
2. Styk Bałtyku i Morza Północnego
To zjawisko szeroko dyskutowane w środowisku naukowym. Miejsce gdzie łączą się ze sobą wody z północy i południa znajduje się na wysokości prowincji Skagen w Danii.
Ze względu na odmienne stopnie gęstości wód w poszczególnych morzach, pozostają one oddzielone pomimo braku przeszkód uniemożliwiających im zmieszanie się.
3. Bioluminescencja
To światło wytwarzane jako mechanizm obronny przez morskie stworzenia. Niektóre substancje chemiczne w ich organizmach w kontakcie z tlenem powodują generowanie bioluminescencyjnego światła.
4. Efekt mlecznego morza
Występuje tylko na Oceanie Indyjskim. To unikalny mleczny blask pojawiający się na oceanicznych wodach. Występuje na skutek działania bakterii bioluminescencyjnych, które sprawiają, że wody zmieniają kolor na niebieski. Gołym okiem zobaczyć można natomiast mleczno-biały kolor świecący w ciemności.
Zjawisko obserwujemy już od ponad czterech stuleci.
5. Parowanie Morza Czarnego
“Morski dym” to para unosząca się nad Morzem Czarnym, spowodowana zdarzeniem wilgoci ze zbiornika z chłodnym wiatrem wiejącym nad jego powierzchnią. Eksperci twierdzą, że jest to dość powszechne, nawet na mniejszych akwenach.
6. Zielony promień
Zjawisko występuje bardzo rzadko podczas wschodów i zachodów słońca. Zazwyczaj dostrzegalne przez zaledwie kilka sekund, zielony promień światła jest wynikiem naturalnego efektu pryzmatycznego w atmosferze ziemskiej.
Podczas wschodu i zachodu światło rzucane przez słońce zostaje rozbite na wiele kolorów, które jest widoczne jako zielone promienie. Zjawisko można obserwować z każdej wysokości (nawet z samolotu) i na każdej szerokości geograficznej. Najłatwiej jednak zaobserwować je nad morzem i w miejscach gdzie horyzont nie jest niczym przesłaniany.
7. Bałtycka anomalia
Została przypadkowo odkryta przez zespół nurkujących ekspertów w roku 2011. Znaleźli oni tajemniczo wyglądający okrągły, płaski obiekt o średnicy ok. 60 metrów, spoczywający na głębokości niemal 90 metrów w obszarze północnego Bałtyku.
Nie dość, że ma futurystyczny kształt to, co jeszcze dziwniejsze, obiekt położony jest na końcu liczącego 300 m “pasa startowego”. Choć naukowcy zaproponowali niezliczone możliwości wyjaśnień (najbardziej prawdopodobne wydaje się urządzenie przeciwpancerne z czasów II wojny światowej), bałtycka anomalia wciąż pozostaje jedną z niewyjaśnionych tajemnic morza.
8. Czerwony przypływ
Występowanie czerwonej fali technicznie nazywa się “zakwitem glonów”. Zjawisko zachodzi, gdy nastąpi gwałtowny wzrost liczby i kwitnienie glonów w wodach oceanicznych. Obecność czerwonej fali jest bardzo niebezpieczna, ponieważ glony mogą być śmiertelne dla ptactwa, domowych zwierząt, a nawet ludzi.
9. Piana morska
Spienianie jest spowodowane zakłóceniami w funkcjonowaniu organizmów żyjących na powierzchni wody, wywołanymi pływami morskimi. W niektórych przypadkach, piana może być również spowodowana działalnością człowieka, np. wpuszczaniem toksycznych odpadów do wód.
10. Podwodne kręgi
Niezwykle intrygujące podwodne kręgi są w rzeczywistości efektem pracy samców ryb z gatunku rozdymkowatych, który tym sposobem chce przyciągnąć do siebie partnerkę. Te podwodne gniazda mierzą prawie 2 metry średnicy i często są przyozdobione muszlami i innymi elementami dekoracyjnymi znalezionymi na dnie morza.
Podwodne kręgi zostały odkryte tylko w wodach na około japońskiej wyspy Anami Oshima.