Alexandria Genesis. Czy można mieć fioletowe oczy?
Legendy i mity mieszają się z faktami, czy rzadka mutacja genetyczna faktycznie mogłaby zaistnieć w gatunku ludzkim?
Alexandria Genesis to zespół cech, uważanych za mutację genetyczną, która powoduje kilka nietypowych efektów: po pierwsze zmianę koloru tęczówki z szarego na fioletowy ok. 6 miesięcy po urodzeniu.
W okresie dojrzewania oczy ciemnieją, przybierając barwę ciemnego fioletowego granatu, przy tym zmiana koloru nie wpływa na zdolności widzenia. Jedna z najbardziej znanych osób posiadających tak niezwykłe oczy była Elizabeth Taylor.
Osobom wyróżniającym się syndromem Alexandria Genesis rzekomo nie rosną włosy nigdzie indziej niż tylko na głowie i twarzy. Kobiety obdarzone tymi wszystkimi predyspozycjami dodatkowo posiadają niezwykły dar od losu – nie miesiączkują, przy czym jednocześnie zachowują zdolności rozrodcze.
Dodatkowe źródła mówią również o kolejnych możliwych symptomach – błyszczeniu się skóry, która jest dodatkowo odporna na działanie promieni słonecznych oraz doskonałej figurze bez względu na to, co i jak często się je.
Najbardziej niezwykłą cechą jest zaś długowieczność – osoby z Alexandria Genesis mają żyć do 150 lat. Mutacja najczęściej dotykać ma przedstawicieli białej rasy, a w szczególności osoby o ciemnych włosach, jednak przy odpowiedniej mieszance genów również dzieci z mieszanych związków mogą zostać obdarzone tymi cechami.
Zestaw cech jest tak niesamowity, że od razu wzbudza wątpliwości.
Legenda
Według krążących po internecie informacji, legendy o ludziach z podobnymi zdolnościami pojawić miały się blisko 1000 lat temu na terenie dzisiejszego Egiptu.
Wydarzaniem, które miało zainicjować opowieści o niezwykłych aleksandryjczykach, było zdarzenie astronomiczne o niewyjaśnionej naturze – tajemniczy rozbłysk światła miał wywołać efekty u wszystkich osób znajdujących się w tym momencie na ulicach. Osoby te z powodu postępującej mutacji zostały nazwane „duchami” i przeniosły się na północ – do Europy.
Legenda ciągnie się dalej, mówiąc o pierwszym rzekomo zanotowanym przypadku osoby ze stwierdzonym syndromem Alexandria Genesis. W 1329 roku w Anglii narodzić miał się chłopiec z filetowymi oczami, który stał się później ojcem fioletowookich córek, które miały żyć po 150 lat.
Rzekomy wariant genetyczny powodujący mutację miał zostać odkryty, jak dalej ciągnie legenda, w latach 60. XX wieku.
Czy Alexandria Genesis faktycznie istnieje?
Czy możliwe, aby w populacji ludzkiej od tysiąca lat istniała tego rodzaju mutacja?
Współcześnie nie istnieje informacja na temat liczby osób, których syndrom miałby dotyczyć. Jednak jednym z najbardziej znanych przypadków syndromu aleksandryjskiego miała być aktorka Elizabeth Taylor, której purpurowe oczy mają stanowić poparcie teorii.
Czy z punktu widzenia medycyny tego rodzaju mutacje są w ogóle możliwe?
Argumentem podawanym przez zwolenników jest istnienie analogicznej, lecz odwrotnie działającej mutacji – syndromu Hutchinsona-Gilford (HGPS) wywołującego progerię – chorobę powodującą przedwczesne (i wręcz groteskowe), galopujące starzenie się w bardzo młodym wieku.
Według niektórych Alexandria Genesis może być odwrotnością tego syndromu, wywołując nadnaturalnie długie życie. Najdłużej żyjący w historii człowiek liczy sobie jednak 120 lat, trochę więc jeszcze brakuje do osiągnięcia 150.
Fioletowe oczy biologicznie są możliwe do pojawienia się u człowieka, jako efekt ciężkiego braku pigmentacji oka (tzw. albinizm). Powoduje to jednak, że oczy stają się bardzo wrażliwe i narażone na działanie promieni słonecznych (co zgadza się z legendarną genezą mitu), jednak nie pozwala na normalne funkcjonowanie.
Blada skóra odporna na działanie słońca jest natomiast zupełnie wymyślona, ponieważ istnieje tylko jeden sposób, aby chronić skórę przez słońcem – melanina, która sprawia, że skóra staje się ciemniejsza.
Brak owłosienia jest możliwy jako efekt syndromu niewrażliwości na androgeny. Jednak kobiety dotknięte tym syndromem są niepłodne, ponieważ nie rozwija się u nich macica.
Spotkaliście się w internecie z niesamowitymi opisami Alexandia Genesis? Czy sądzicie, że to wyłącznie legenda miejska?
CZYTAJ TAKŻE:
– Jeśli twoja grupa krwi ma wskaźnik Rh- należysz do wyjątkowej części naszej populacji