3 tygodnie temu

Jak unikać chorób i utrzymać kondycję w trakcie podróży?

Dbanie o swoje zdrowie podczas wyjazdu może być nie lada wyzwaniem. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad na zapobieganie chorobom oraz zapewnienie sobie dobrego samopoczucia aż do powrotu do domu.

Zdrowy tryb życia w podróży – o czym musisz pamiętać?

Wiele osób wyjeżdżając zarówno na krótki weekendowy chillout, jak również dłuższy wakacyjny urlop, zdaje się chować wszystkie rady o zdrowym stylu życia do szuflady, by zostawić je w domowym zaciszu. Skraca się w takiej sytuacji długość snu, a na talerzach lądują fast foody lub inne mało zdrowe posiłki, w nieregularnych odstępach czasu i zbyt często zapijane alkoholem. Po 1-2 tygodniach takiego funkcjonowania wracamy do domu zamiast wypoczęci, pełni sił i energii, przemęczeni, osłabieni i potrzebujemy kilku dni, by „powrócić na właściwe tory”. Aby do tego nie dopuścić, wystarczy, że będziesz przykładać większą uwagę do tego, co jesz. Staraj się zadbać o stałe godziny posiłków, wybieraj zdrowe przekąski, zamiast słodyczy, noś w plecaku orzechy, rodzynki lub inne suszone owoce, świeże warzywa. Unikaj potraw smażonych na głębokim tłuszczu, zadbaj o urozmaiconą dietę, by zapewnić organizmowi wszystko, czego potrzebuje. Koniecznie pij duże ilości wody, a ewentualny alkohol ogranicz do minimum. Postaraj się poświęcać ok. 8h na wypoczynek nocny, wyciszać się przed snem, by ułatwić usypianie i koniecznie zażywać codzienną dawkę ruchu. Z drugiej strony, jeżeli Twój wyjazd będzie bardzo aktywny, zacznij wcześniej stopniowo przygotowywać swoje ciało do wysiłku.

Pamiętaj również o głównych zasadach higieny. Często myj ręce, szczególnie przed jedzeniem. Zawsze miej przy sobie nawilżane chusteczki oraz żel antybakteryjny.

Jak przetrwać długi lot samolotem?

Po kilku godzinach w samolocie może się zdarzyć, że wylądujesz z bólem pleców i ciężkimi nogami, co może utrudnić pierwsze dni na wyjeździe. By do tego nie dopuścić, ruszaj się w trakcie lotu, co jakiś czas wstań się przejść lub chociaż pomaszerować w miejscu, by pobudzić krążenie krwi i zapewnić odrobinę odmiany kręgosłupowi. Na pokład samolotu zabierz poduszkę, która odciąży odcinek szyjny podczas drzemki. Zwróć uwagę na to, w co się ubierasz na podróż. W samolocie priorytetem jest wygoda. Postaw na odzież, w której będziesz się czuć komfortowo, wykonaną z miękkich tkanin.

Profilaktyka chorób przed wyjazdem zagranicznym

Dalekie podróże bardzo często wymagają zaszczepienia się na panujące w danym kraju choroby zakaźne. Dotyczy to w szczególności krajów tropikalnych, gdzie popularne są np.: malaria, dur brzuszny, żółta febra, gorączka krwotoczna. Dowiedz się, czy przed wylotem powinieneś zastosować tego rodzaju profilaktykę. Najczęściej szczepienia wykonuje się z 6-8 tygodniowym wyprzedzeniem.

Spakuj apteczkę, w której znajdą się środki odstraszające owady oraz łagodzące podrażnienia po ukąszeniu, a także leki na biegunkę, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Koniecznie zadbaj o ubezpieczenie na czas podróży. Organizując wyjazd za pośrednictwem platformy eSky.pl poza noclegiem i biletami lotniczymi, możesz od razu wykupić ubezpieczenie. Oferty City Break z różnych miast np. z Katowic znajdziesz na stronie https://www.esky.pl/lot+hotel/1-city-break/(ci:ktw)(0)-city-break-z-katowic. W sytuacji, gdy wybierasz się do kraju z Unii Europejskiej, wyrób sobie wcześniej kartę EKUZ w oddziale NFZ.