2 miesiące temu

Urządzenia auto id – 4 typy rozwiązań, które usprawnią pracę w handlu

Prowadzenie sklepu wiąże się nie tylko z bieżącym obsługiwaniem klientów, a więc ze sprzedażą oferowanych w nim produktów. Wymaga to także zarządzania wieloma innymi obszarami danej placówki handlowej, np. jej zapleczem magazynowym. Natomiast technologie auto id są tymi rozwiązaniami, które pozwalają w dużym stopniu usprawnić codzienną pracę. W szczególności dotyczy to 4 popularnych grup urządzeń dla sklepów – skanerów kodów kreskowych, drukarek etykiet, kolektorów danych oraz sprawdzarek cen.

Po co wdraża się różnego rodzaju urządzenia auto id?

Technologie auto id to szeroka grupa rozwiązań, które znajdują zastosowanie w różnego typu działalnościach gospodarczych. W dzisiejszych czasach urządzenia z tej kategorii wykorzystuje się nie tylko w zakładach przemysłowych lub firmach zajmujących się logistyką, ale także w placówkach handlowych. Wynika to z tego, że technologie auto id, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają zautomatyzować wiele procesów obejmujących zarządzaniem działalnością gospodarczą. A w przypadku prowadzenia punktu handlowego mogą usprawnić zarówno codzienne obsługiwanie klientów, jak i wszelkiego typu zadania związane ze znakowaniem oferowanych produktów czy pracą na zapleczu sklepu lub marketu.

Zanim jednak przedsiębiorca zdecyduje się na wdrożenie takiego rozwiązania w swojej firmie, powinien najpierw zapoznać się z najważniejszymi cechami różnych urządzeń auto id. W szczególności zaś z możliwościami oferowanymi przez współczesne czytniki kodów kreskowych, drukarki etykiet, kolektory danych i weryfikatory cen.

Jak wybrać skaner kodów kreskowych do sklepu?

Skanery kodów kreskowych to jedne z najpopularniejszych rozwiązań auto id, jakie są obecnie dostępne na polskim rynku. I równocześnie jedne z najczęściej spotykanych urządzeń w różnego typu punktach handlowych. Można wręcz zaryzykować postawienie tezy, że współcześnie trudno już wyobrazić sobie prowadzenie sprzedaży w sklepie bez korzystania z czytnika, który pozwala na szybkie identyfikowanie produktów. Chociaż warto pamiętać o tym, że omawiany typ urządzenia auto id sprawdzi się też doskonale w sklepowym magazynie, np. w czasie przyjmowania dostaw lub przy prowadzeniu inwentaryzacji.

A co ma znaczenie przy wyborze skanera kodów kreskowych do punktu handlowego? Poza parametrami związanymi z rejestrowaniem danych, czyli głównie z rodzajem obsługiwanych symboli, dostępnymi trybami pracy oraz maksymalnym zasięgiem odczytu, warto zwrócić uwagę m.in. na sposób współpracy takiego urządzenia auto id z innymi elementami firmowego systemu, np. z komputerem POS lub kasą fiskalną. Bo na rynku dostępne są zarówno modele przewodowe, jak i bezprzewodowe (z bazą komunikacyjną). Ponadto, w codziennej pracy istotne okazują się parametry fizyczne wdrażanego skanera. Dotyczy to zarówno wymiarów czytnika kodów kreskowych, jak i jego wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystne działanie czynników zewnętrznych (wilgoci, pyłu, kurzu).

A w kontekście pracy na stanowisku sprzedaży w punkcie handlowym trudno nie wspomnieć o skanerach do zabudowy (w tym o modelach, które da się dodatkowo zintegrować z wagą elektroniczną). Takie urządzenia dla sklepów umożliwiają bardzo intuicyjne i szybkie odczytywanie kodów kreskowych. Co więcej, skanery do zabudowy zapewniają oszczędność cennej przestrzeni na stanowisku obsługi klientów, czyli także więcej miejsca na komfortowe rozstawienie innych elementów rozwiązania systemowego.

Kolektor danych, czyli coś więcej, niż sam odczyt kodów

Kody kreskowe można odczytywać przy użyciu różnego rodzaju urządzeń auto id. Pozwalają na to nie tylko dzisiejsze skanery, ale też np. kolektory danych. W ich przypadku szybkie identyfikowanie symboli 1D czy 2D jest jednak zaledwie podstawową funkcjonalnością. Kolektory danych, nazywane również często terminalami przenośnymi, zapewniają bowiem wszechstronne zarządzanie zgromadzonymi informacjami. Urządzeń z tego segmentu pod wieloma względami – np. obsługi za pomocą dużego ekranu dotykowego, swojego wyglądu, gabarytów, wydajnych podzespołów, łączności przewodowej i bezprzewodowej czy systemu operacyjnego – do złudzenia przypomina wręcz współczesne smartfony. Z tą różnicą, że nadal mowa o pełnoprawnej technologii auto id, która jest wyposażona m.in. we wbudowany moduł skanujący. Co więcej, kolektory danych często mogą pochwalić się zwiększoną wytrzymałością na intensywną eksploatację. Wiele modeli terminali przenośnych da się też wyposażyć w dodatkowy uchwyt pistoletowy, który zapewnia dużą wygodę przy ręcznym skanowaniu kodów kreskowych.

Sprawdzarki cen, które są zawsze doceniane przez konsumentów

Większość urządzeń auto id dla sklepów to rozwiązania, które są na co dzień używane przez właściciela danego punktu oraz jego pracowników. Większość, ale nie wszystkie… Jednym z wyjątków w przypadku omawianych technologii dla handlu i usług jest weryfikator cen. Takie urządzenie służy przede wszystkim do szybkiego sprawdzania kosztów zakupu konkretnych towarów, a odbywa się to poprzez zeskanowanie kodu kreskowego, który widnieje na danym produkcie. Innymi słowy, weryfikatory zamontowane w sklepie, np. na ścianie, półce lub regale, są używane głównie przez klientów robiących zakupy.

Warto też pamiętać, że funkcja sprawdzania cen to nie wszystko, co mogą zaoferować takie urządzenia auto id. Wiele modeli dostępnych na polskim rynku to rozwiązania interaktywne, które są wyposażone m.in. w kolorowy ekran dotykowy. Takie sprawdzarki cen pozwalają więc także na wyświetlanie dodatkowych informacji na temat dostępnych produktów czy nawet całych katalogów z ofertą sklepu. Ponadto, można je wykorzystywać do emitowania przykuwających wzrok komunikatów reklamowych (filmów i grafik).

Urządzenia służące do drukowania etykiet z kodami kreskowymi

Ostatnią grupą rozwiązań auto id, o których warto wspomnieć w kontekście prowadzenia punktu handlowego lub handlowo-usługowego, są drukarki etykiet. Mowa więc o urządzeniach służących do wystawiania wydruków zawierających m.in. różnego rodzaju kody kreskowe. W związku z tym, w przypadku wielu sklepów są to wręcz niezbędne rozwiązania technologiczne, bez których trudno wyobrazić sobie późniejsze identyfikowanie oferowanych produktów.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w ofertach producentów i dystrybutorów rozwiązań auto id dostępne są różnego typu drukarki etykiet, m.in. modele biurkowe, półprzemysłowe czy nawet mobilne. Urządzenia reprezentujące wspomniane kategorie mogą mieć niższe bądź wyższe parametry oraz mniejsze lub większe gabaryty, a także zapewniać wydruk termiczny albo termotransferowy oraz obsługę odmiennych materiałów eksploatacyjnych. Poza tym, zazwyczaj różnią się one interfejsami komunikacyjnymi (przewodowymi i bezprzewodowymi), co jest kluczowe przy ich wdrożeniu w rozwiązaniu systemowym dla sklepu. Wszystko po to, żeby przedsiębiorca mógł wybrać drukarkę etykiet, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb jego firmy.