Jak zrobić dobrą kawę?

Kawa

Gorąca, aromatyczna kawa to napój, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie poranka. Na walory smakowe tego niezwykłego napoju ma wpływ kilka istotnych czynników, np. jakość ziaren, temperatury wody, a także użyte sprzęty i akcesoria.

Wysokiej jakości kawa

Przy zakupie kawy warto zwrócić uwagę na kraj jej pochodzenia, datę wypalenia ziaren itd. Istotne są ponadto metoda obróbki oraz profil smakowy produkty.

Kawa mielona czy ziarnista? Nie da się zaprzeczyć, że przygotowanie kawy ziarnistej jest bardziej czasochłonne. Warto jednak pamiętać o tym, że kawa ziarnista, którą trzeba zmielić bezpośrednio przed przygotowaniem napoju, ma głębszy smak i aromat. Świeżo zmielona kawa wykazuje najczęściej także lepsze właściwości pobudzające.

Woda do parzenia kawy

Kawy nie należy zalewać wrzątkiem – zbyt wysoka temperatura wody spowoduje, że napój będzie gorzki. Zalecana temperatura wody to 92 – 96 stopni. Istotna jest oczywiście jakość wody. Zasadniczo można użyć kranówki, ale wskazane byłoby przefiltrowanie jej przed zaparzeniem kawy. To ważne, ponieważ żelazo, sód, chlor itd. mają niekorzystny wpływ na proces parzenia.

Młynek do kawy

Obecnie na rynku dostępne są młynki do kawy różnego typu. Do mielenia kawy ziarnistej można wybrać:

  • młynki ręczne – to klasyczne, ciągle bardzo lubiane, narzędzie do mielenia ziaren kawy. W niektórych modelach możliwe jest regulowanie stopnia zmielenia kawy;
  • młynki elektryczne – to rozwiązanie dla kawoszy, którzy chcą szybko i precyzyjnie zmielić kawę. Z pomocą młynka elektrycznego można przygotować większą ilość kawy w bardzo krótkim czasie.
  • Młynki udarowe – kawa jest niejako siekana na kawałki. W młynkach udarowych powstaje dużo pyłu, który przy parzeniu zakwasza kawę.

Klasyczna kawa po turecku

Mocna kawa po turecku to częsty wybór kawoszy, którzy doceniają niepowtarzalny aromat. Do zaparzania kawy po turecku potrzebny jest niewielki tygielek, do którego należy wsypać świeżo zmieloną kawę, cukier oraz przyprawy. Kawę należy podgrzewać na niewielkim ogniu – wrzenie jest niewskazane! Kiedy pojawi się charakterystyczna piana, należy zdjąć naczynie z ognia i poczekać, aż piana opadnie. Cały proces należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie. Po ostatnim podgrzaniu powstałą na powierzchni kawy piankę można umieścić w filiżance u zalać gorącym napojem.

Kawa z kawiarki ciśnieniowej

Do przygotowania aromatycznej kawy po włosku można użyć klasycznej kawiarki ciśnieniowej, która składa się ze zbiornika na wodę, sitka oraz części, do której przelewa się gotowy napój. Jak przygotować kawę w kawiarce ciśnieniowej? Do zbiornika należy wlać wodę i wsypać kawę na sitko. Po zakręceniu kawiarki można postawić ja na palnik. Podczas parzenia kawy, na skutek ciśnienia, będzie delikatnie sączyć się do górnej części. Charakterystyczne odgłosy bulgotania to znak, że można przelać gotową kawę do filiżanek.

Wielu kawoszy lubi eksperymenty. Osoby, które szukają pomysłów na aromatyczne napoje kawowe z niebanalnymi dodatkami, mogą odwiedzić stronę Inspiracje Ferrero. Tutaj można znaleźć przepis na pyszną kawę z ziołami, karmelem lub sezamem.