12 miesięcy temu

Patent żeglarski – jakie uprawnienia daje?

patent żeglarski

Teoretycznie w Polsce każdy obywatel posiada możliwość uprawiania żeglarstwa i możliwość prowadzenia jachtu żaglowego, co jest konsekwencją zapisów w ustawie o żegludze śródlądowej. Jest do jej treści brzmienia wprowadzono jednak dodatkowy wymóg, który przedstawia konieczność posiadania dokumentu kwalifikacyjnego (patentu), jeżeli długość kadłuba danego jachtu przekracza 7,5 m.

 

Patent żeglarski – kto może go uzyskać i w jaki sposób?

Ministerstwo Sportu i Turystyki bardzo dokładnie wskazało jak wygląda proces ubiegania się o te dokumenty (potocznie patenty) i co na ich podstawie można dokonywać. Patent żeglarski mogą uzyskać osoby, które kończyły stosowny kurs i zdały egzamin. Pierwszy stopień to patent żeglarza jachtowego. O jego uzyskanie mogą starać się także niepełnoletnie osoby, które ukończyły 14 rok życia. Jest to zazwyczaj pierwszy krok rozpoczynający przygodę pod żaglami. Wówczas żeglarz ma styczność z prostymi ćwiczeniami, które uczą go panowania nad żaglówką. Dzięki temu może nabywać umiejętności, które pozwolą mu przystąpić do egzaminów na wyższe stopnie. Po uzyskaniu patentu na żeglarza jachtowego może następnie starać się o patent jachtowy sternik morski, a później może ubiegać się o patent kapitana jachtowego.

Kurs na patent żeglarza jachtowego może trwać kilka dni w przypadku wersji intensywnej lub dwa tygodnie w wersji tradycyjnej. Mogą odbywać się w ciągu weekendu lub przez kilka dni w ciągu.

Istnieje kilka różnych lokalizacji, gdzie można uzyskać patent żeglarski. Mazury są jednym z nich, kursy są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych żeglarzy.

Patent na żeglarza jachtowego

Patent na żeglarza jachtowego jest uważany za jeden z najważniejszych, jest etapem, który oficjalnie rozpoczyna przygodę z żeglarstwem. W trakcie kursu przekazywane są niezwykle cenne informacje związane z podstawową obsługą żaglówki w porcie i na wodzie. Instruktor wskazuje jak wyćwiczyć w sobie prawidłowe odruchy, które rzutują na bezpieczeństwo. Nie jest wymagana wiedza przed przystąpieniem do kursu. Wszystkiego kursant uczy się podczas szkolenia. Instruktorzy szczególny nacisk kładą, aby uczniowie równolegle zdobywali świadomość, że to od nich zależy ich bezpieczeństwo. Dzięki temu patentowi mogą w przyszłości ubiegać się o uzyskanie kolejnych stopni, ponieważ jest on absolutną podstawa, której nie można pominąć.

Jakie uprawnienia daje patent żeglarski?

Osoby, które uzyskają patent żeglarski uzyskują możliwość na samodzielne prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych. Dzięki niemu mogą prowadzić po wewnętrznych wodach morskich jacht, którego kadłub nie przekracza długości dwunastu metrów. Mogą również wypływać do dwóch mil morskich od brzegu pod warunkiem, że są dobre warunki pogodowe.

W przypadku patentu jachtowego sternika morskiego zachodzi możliwość prowadzenia każdego jachtu, którego długość nie przekracza 12 metrów. Z kolei ostatni możliwy patent na kapitana jachtowego umożliwia prowadzenie jachtów do 24 metrów długości. Uzyskanie tych stopni musi być poprzedzone wieloletnim zdobywaniem umiejętności, wiedzy i doświadczeń oraz przeznaczone są dla osób pełnoletnich. W rzeczywistości dostęp do nich otwiera właśnie patent żeglarza jachtowego.