2 lata temu

5 porad, by usprawnić analizę social mediów

analiza social mediów

Jak mierzyć sukces w social mediach? Co poprawić w swoich działaniach, by odnotować lepsze efekty? Niezbędna jest analiza social mediów! Dzięki niej możemy ocenić jakość działań i wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Poznaj 5 porad, by usprawnić analizę social mediów i wznieść ją na wyższy poziom!

Analiza social mediów – czym jest i dlaczego jest taka ważna?

Analiza social media pozwala na zrozumienie wyników działań w kanałach społecznościowych społecznościowych, ale także na analizowanie działań konkurencji, stanowiąc cenne źródło wywiadu biznesowego. Dzięki niej dowiesz się, co robisz dobrze lub źle i zyskasz informacje, co naprawić i ulepszyć. Jest bardzo ważna, ponieważ bazując na danych i statystykach nie przepalasz swoich zasobów – czasu, pomysłów, ale przede wszystkim budżetu! Analiza social mediów jest szansą na poznanie zachowań i potrzeb klientów, a także najlepszym sposobem na zoptymalizowanie działań na kanałach.

5 porad, by usprawnić analizę social mediów

Analiza danych usprawnia procesy marketingowe i sprzedażowe. Jest swego rodzaju fundamentem, na którym opierają się wszystkie decyzje oraz działania marki. Przedstawiamy więc 5 porad, jak usprawnić analizę social mediów i jeszcze więcej z niej wyciągnąć!

  1. Korzystaj z bezpłatnych narzędzi do analizy social mediów Pamiętaj, że istnieją narzędzia social media, które zupełnie za darmo pozwalają na zwiększenie produktywności pracy oraz efektywności działań w SM. Z ich pomocą można nie tylko planować wpisy i publikacje, ale też zyskuje się dostęp do dokładnych danych z profili, otrzymuje powiadomienia o wzmiankach na temat marki czy monitoruje działania konkurencji. Do najpopularniejszych należą: Sprout Social, Hootsuite, Buffer czy BuzzBundle. Warto też korzystać z rozwiązań oferowanych przez dane media społecznościowe, np. Facebooka czy Twittera oraz z Google Analytics.
  2. Sięgnij do zaawansowanych narzędzi do analizy SMBezpłatne narzędzia do analizy social mediów mają swoje ograniczenia. Świetnym ich uzupełnieniem jest skorzystanie z rekomendowanych, płatnych programów i aplikacji do analizy social mediów. Wśród nich możemy wyróżnić np. Sotrender, Brand24, Rival IQ, Squarelovin czy NapoleonCat. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze, sprawdź specyfikę dostępnych narzędzi – do jakich kanałów się sprawdzą i jakie funkcjonalności oferują.
  3. Dobrze zbadaj i poznaj swoją grupę docelowąPoznanie grupy docelowej uwalnia potencjał marketingowy i oferuje wiele możliwości w zakresie prowadzenia działań. Należy ustalić, z kim marka się komunikuje i jakie efekty chce osiągnąć. Przydatne będą tutaj wcześniej wspomniane Sotrender czy Google Analitycs, ale też warto sięgnąć do raportów publikowanych i udostępnianych przez m.in. IR Center, Megapanel, Gemius, które często omawiają zagadnienia niszowych grup docelowych i stanowią świetne uzupełnienie wiedzy z analizy.
  4. Podglądaj konkurencję i udoskonalaj swoje działaniaAnalityka w mediach społecznościowych powinna dotyczyć również konkurencji. Wykorzystaj narzędzia, takie jak Sotrender czy Brand24 do monitoringu i porównania swoich działań z konkurencją. Być może wyłapiesz błędy albo dowiesz się, jakie techniki warto wykorzystywać, by odnieść sukces. Sprawdzisz tam m.in. jakie tematy najlepiej angażują odbiorców i wywołują ich interakcje albo które treści najlepiej się klikają.
  5. Twórz raporty, analizuj postępyKażda analiza social media powinna być zwieńczona raportem, który przedstawia podsumowanie zgromadzonych danych czy wnioski. Dzięki temu czarno na białym widzimy, co zostało zrobione, jak wygląda aktualna sytuacja i co wymaga wprowadzenia zmian. Co ciekawe, większości raportów nie musisz wykonywać samodzielnie w Excelu czy innych programach, a możesz skorzystać z funkcji gotowych raportów, jakie generują narzędzia do analizy social mediów.