Toaleta na jachcie – jak to działa?

toaleta jachtowa

W trakcie żeglugi w pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo, ale bardzo ważna jest również wygoda. Na komfort podczas przebywania na pokładzie wpływa m.in. wyposażenie w postaci oświetlenia, wentylatorów, grzejników, czy toalety jachtowej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym polega działanie automatycznej i ręcznej toalety pokładowej na jachcie lub łodzi.

 

Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia jachtu jest toaleta pokładowa, nazywana także kingstonem. Sprzęt ten pozwala na komfortowe i bezpieczne załatwianie potrzeb fizjologicznych. Należy go zainstalować planując nawet krótkie 1-2 godzinne godzinne rejsy, ponieważ brak możliwości regularnego opróżniania pęcherza można znacząco obniżyć komfort pasażerów.

Czym charakteryzują się przenośne toalety pokładowe?

Najprostszym rodzajem toalet jachtowych są przenośne toalety chemiczne, nazywane również turystycznymi. Służą głównie do zastosowania na wodach śródlądowych, a ponadto doskonale sprawdzają się w domku letniskowym, w przyczepie kempingowej, czy na działce. Urządzenia te charakteryzują się stosunkowo niską ceną, kompaktowymi rozmiarami oraz mobilnością. Dodatkowo nie wymagają instalacji, ani dostępu do bieżącej wody. Do minusów przenośnych toalet pokładowych można natomiast zaliczyć małą pojemność i konieczność zastosowania dość drogich środków chemicznych. Nie nadają się również na rejsy morskie.

Na czym polega działanie chemicznych toalet jachtowych?

Chemiczne toalety pokładowe odznaczają się prostą budową i nieskomplikowanymi zasadami działania. Składają się one z dwóch zbiorników — na wodę czystą i brudną. Spłukiwanie odbywa się przy wykorzystaniu ręcznej pompy miechowej lub tłokowej, ale dostępne są również nowoczesne modele w postaci automatycznych toalet jachtowych, wyposażone w pompę elektryczną zasilaną bateriami.

Jakie są rodzaje morskich toalet jachtowych?

Morskie toalety jachtowe to urządzenia, które pod pewnymi względami są zbliżone do toalety domowej. Wiąże się to z możliwością spłukania nieczystości przy użyciu bieżącej wody, pobieranej zza burty, która spływa do specjalnego pojemnika na fekalia. W sklepach z asortymentem żeglarskim dostępne są automatyczne (np. takie) oraz ręczne toalety pokładowe. Pierwszy z wymienionych rodzajów jest znacznie wygodniejszy w użyciu, ponieważ sterowanie elektrycznej pompy odbywa się za pomocą przycisków i nie wymaga nakładu pracy fizycznej, jak w przypadku pompy ręcznej.

Co lepiej wybrać – ręczną toaletę pokładową, czy automatyczną?

Zarówno automatyczna toaleta jachtowa, jak i ręczna, posiadają wady i zalety, a wybór konkretnego rozwiązania jest w głównej mierze kwestią osobistych preferencji i budżetu. Toalety z pompą elektryczną są znacznie wygodniejsze w obsłudze, ale także droższe i trudniejsze do zainstalowania. Ponadto spłukiwanie nieczystości jest hałaśliwe, a w przypadku awarii, urządzenie to całkowicie przestaje spełniać swoją funkcję. Ręczna toaleta pokładowa jest natomiast znacznie tańsza i łatwiejsza w serwisowaniu. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość jej konwersji na toaletę elektryczną.

O czym należy pamiętać podczas używania morskich toalet jachtowych?

Aby toalety pokładowe bez zarzutów spełniały swoją rolę, konieczne jest przestrzeganie zasad ich prawidłowego użytkowania. Należy pamiętać, że do ich odpływów nie można wrzucać żadnych odpadów, nawet papieru toaletowego (zasada ta nie dotyczy automatycznych toalet jachtowych wyposażonych w macerator). Bardzo ważne jest także stałe obserwowanie pracy urządzenia, w celu wykrycia jakichkolwiek zakłóceń, przeprowadzanie okresowych przeglądów kontrolnych oraz regularnych dezynfekcji i konserwacji.

Brak możliwości skorzystania z toalety pokładowej podczas rejsu z pewnością jest kłopotliwy, a dodatkowo także niezdrowy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ręcznych i automatycznych toalet jachtowych, które sprawdzą się podczas dłuższych, jak i krótszych wypraw morskich. Wystarczy określić nasze preferencje i wybrać odpowiednią toaletę jachtową.