2 lata temu

Co warto zobaczyć w Hiszpanii?

Hiszpania

Kraj Basków jest jednym z najchętniej odwiedzanych państw wśród turystów. Hiszpania bogata jest w długą historię oraz dziedzictwo kulturowe. Będąc kiedyś częścią Starożytnego Rzymu, oferuje wiele zabytków, które pochodzą z tamtych czasów. Wybierając się do tego słonecznego regionu Europy, warto zapoznać się z atrakcyjnymi miejscami, które zafascynują swoim bogactwem kulturowym oraz pięknem regionu.

Pampeluna

To małe, urokliwie miasteczko, które znane jest przede wszystkim z gonitwy byków. Co roku organizowana fiesta San Fermin stała się symbolem Pampeluny, która przyciąga turystów na to wydarzenie. Warto wspomnieć jednak, że ofiarami tego wydarzenia są byki – co roku ginie około 50.

  • Katedra w Pampelunie – gotycki budynek, pochodzący z XV wieku, stanął w miejscu starszego, zbudowanego w stylu romańskim. Aktualnie, oprócz wspaniałej architektury, katedra przyciąga do siebie turystów możliwością zwiedzenia grobowca Karola III i Eleonory
  • Muzeum Navarry – najlepsze miejsce, aby poznać historii regionu Navarra. Eksponaty dostępne dla zwiedzających, prezentują bogactwo tej części Hiszpanii – od czasów prehistorii do współczesności.
  • Kościół San Saturnino – pochodzący z XIII wieku, kościół św. Saturnina wyróżniają dwie wysokie, bogato zdobione wieże. Warto wiedzieć, że wieże, oprócz funkcji symbolicznej, jaką jest bliskość z Bogiem, pełniły także funkcję militarną. San Saturnino wyróżnia się przepiękną, bogatą architekturą wnętrza, dlatego też warto zwiedzić te miejsce.

Oczywiście to tylko wybrane miejsca warte odwiedzenia w Pampelunie. W miasteczku jest także wiele innych miejsc godnych uwagi. Plaza del Castillo, Plaza de Toros, Akwedukt Noain i Cytadela w Pampelunie. Każde z tych miejsc jest bogate w historię oraz godne uwagi dla każdego turysty, który pragnie poznać historię kraju Basków.

Walencja

Jest to jedno z najbardziej zaludnionych miast Hiszpanii. Wśród turystów cenione jest za piękno, kolorystykę oraz bogatą architekturę. Warto dodać, że miasto to ma bezpośredni dostęp do Morza Śródziemnego, a także występuje tu aż 300 słonecznych dni w roku.

  • Dworzec Północny – współcześnie stanowi symbol XX-wiecznej przebudowy Walencji. Wzniesiono go w latach 1906-1917. Uznawany za jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Europie. Wyróżnia się modernistyczną architekturą zawierającą elementy wiedeńskiej secesji. Największą perełką dla turystów jest pomieszczenie, które znajduje się w pobliżu wejścia na dworzec. Ogromne połacie ściany pokryte zostały malowidłami naturalistycznymi, które pięknie zdobią płytki azulejo.
  • Pałac Markiza de Dos Aguas – Gotycki budynek wzniesiony w XV wieku. Obecny kształt budynku został nieco zmodyfikowany podczas renowacji w XVIII wieku, wzbogacając go o styl rokoko. Efektem połączenia obu stylów jest: fasa pokryta różnorodnymi dodatkami stiukowymi, bogato ozdobione ramy okienne, a także przepiękny, zachwycający każdym szczegółem, monumentalny portal. To właśnie on stał się symbolem pałacu o czy świadczą gromadzące się pod nim dziesiątki turystów.
  • Dzielnica El Carmen – to najstarsza część starego miasta, istniejąca już w czasach arabskich. Urokliwie, wąskie uliczki, wśród których położone są klimatyczne knajpki i restauracje. To idealne miejsce dla niepośpiesznego spaceru turystów. Można tutaj podziwiać dziesiątki przykładów kompozycji oraz prac sztuki ulicznej.

Walencja oferuje także wiele innych miejsc, które trzeba odwiedzić. Wśród nich znajdują się, chociażby takie jak: Kościół i Kolegium Bożego Ciała, Trybunał Wodny, Plaza de la Virgen, czy łaźnie arabskie.

Barcelona

Stolica Katalonii jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na świecie. To nie tylko piękna architektura, ale także urokliwe uliczki i ciekawe muzea. Barcelona to doskonałe miejsce na poznanie lokalnych przysmaków, kultury kraju, czy zwykły odpoczynek w pięknych parkach i na plażach.

  • Sagrada Familia – budynek, o którym słyszał praktycznie każdy. Jego budowa rozpoczęła się 130 lat temu i trwa po dziś dzień. Samą architekturę nie da się jednoznacznie sklasyfikować, gdyż przez wszystkie lata była modyfikowana oraz wzbogacana o nowe style. Jednak przede wszystkim została zbudowana w stylu Antonia Gaudiego (przejął budowę od Francisco de Paula del Villar i pracował przy niej przez 40 lat), który odnosi się do przyrody: pelikanów, gołębi i form roślinnych.
  • Parc Guell – jest nazywany najbardziej magicznym parkiem w Barcelonie. Początkowo miał być prywatnym miastem-ogrodem wzniesionym dla przyjaciela Gaudiego, Eusebio Guella, jednak z czasem został przekształcony w park miejski, którym mogą obecnie cieszyć się mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Barcelonę.
  • Casa Batllio i Casa Mila – prostopadłe ulice dzielnicy Eixample bogate są w modernistyczne kamienice m.in. La Casa Elizalde z Centrum Kultury. Jednak najczęściej odwiedzanymi dzielnicami są te, które oczywiście stworzył Antonio Gaudiego. To dzięki jego pracy nad wyjątkowymi projektami, dzielnica Eixample stała się popularnym miejscem turystycznym, które budzi zachwyt wśród odwiedzających ją osób.

Aby opisać wszystkie atrakcje i zabytki Barcelony, trzeba byłoby napisać książkę. Podczas pobytu w tym urokliwym mieście warto także odwiedzić takie miejsca jak: wzgórze Montjuic, Parc De La Ciutadella, Muzeum Pabla Picassa i MNAC, Camp Nou, czy chociażby plaże Barcelony.