2 lata temu

Jak płacić telefonem bez NFC?

Płatności NFC okazały się prawdziwym hitem. Zrewolucjonizowały podejście Polaków do szybkich transakcji zbliżeniowych. To bardzo wygodna i funkcjonalna opcja, która umożliwia nam płacenie telefonem podczas transakcji dokonywanych w sklepach stacjonarnych oraz lokalach usługowych. Jeśli nasz telefon nie jest wyposażony w moduł NFC, również możemy cieszyć się komfortowymi płatnościami. Warto dowiedzieć się, jak płacić telefonem bez NFC.

Czym są płatności NFC?

Płatności NFC, czyli Near-Field Communication, umożliwiają nam sprawne płatności zbliżeniowe telefonem dokonywane na niewielką odległość (do 20 cm). Technologia NFC wykorzystuje zjawisko indukcji magnetycznej, dzięki któremu umożliwia łączenie się telefonu z terminalem płatniczym, obsługującym płatności zbliżeniowe. NFC wykorzystuje bazy radiowe o wysokiej częstotliwości i to właśnie dzięki nim łączy się z innymi urządzeniami.

Dlaczego warto płacić telefonem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Usługa płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu umożliwia bardzo szybkie i sprawne dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Właściwie wystarczy podejść do kasy i zbliżyć telefon do terminala, a płatność zostanie zrealizowana. Dzięki temu można oszczędzić czas, nie trzeba też zabierać ze sobą wszędzie portfela. To wygodna opcja, zwłaszcza jeśli chcemy zrobić niewielkie zakupy i mamy przy sobie jedynie telefon. Co więcej, płatności NFC są bardzo bezpieczne. Dzięki krótkiemu zasięgowi (do 20 cm), niemożliwe jest przypadkowe odczytanie danych i ściągnięcie pieniędzy z konta. Co więcej, przed każdą transakcją musimy odblokować telefon. Dlatego też transakcje dokonywane w ten sposób są właściwie bezpieczniejsze od płatności zbliżeniowych za pośrednictwem karty płatniczej.

Jak płacić telefonem bez NFC?

Wiesz już, jak płacić telefonem z technologią NFC. Niestety nie wszystkie smartfony są wyposażone w tego typu udogodnienia. Większość nowych telefonów ze średniej lub wyższej półki cenowej dysponuje już NFC, ale starsze lub tańsze modele są pozbawione tej opcji. Jeśli nie mamy możliwości wykorzystania technologii NFC w swoim smartfonie, nie jest to powód do porzucania chęci dokonywania wygodnych płatności. Dowiedzmy się, jak płacić telefonem bez NFC.

Do najpopularniejszych sposobów na to, jak płacić telefonem bez NFC, należą:

  • wygodne płatności z kodem BLIK,
  • naklejenie na telefon niewielkiej karty zbliżeniowej powiązanej z kontem bankowym,
  • płatności mobilne przez aplikacje.