3 lata temu

Nauka niejedno ma imię! Czy bajka Rick i Morty może nauczyć Cię fizyki?

Rick i Morty

Kto powiedział, że fizyka kwantowa musi być nudna? Ekscentryczny naukowiec Rick Sanchez i jego 14-letni wnuk Morty Smith zabiorą Cię w międzygalaktyczną podróż, z której nie będziesz chciał szybko wracać. Zastanawiasz się, jaka jest geneza serialu Rick and Morty? Skąd wziął się pomysł na stworzenie kreskówki osadzonej w równoległych wszechświatach? Przyjrzyjmy się z bliska temu szalonemu uniwersum!

Powrót do przyszłości… ale nie do końca

Pierwotnie serial Rick and Morty miał być parodią klasycznego filmu “Powrót do przyszłości”. Jego pierwsza odsłona została stworzona na potrzeby festiwalu filmów krótkometrażowych Channel 101. Producenci serii, czyli Adult Swim dostrzegli w tej nietypowej animacji ogromny potencjał i namówili twórców – Justina Roiland i Dana Harmon do stworzenia kontynuacji w formie pełnoprawnego serialu.

Skutek? 5 sezonów przedstawiających perypetie bohaterów w alternatywnej rzeczywistości. W ciągu niespełna 8 lat od premiery pierwszego, pilotażowego odcinka, serial urósł do rangi kultowego i zrobił furorę na całym świecie. Jego wpływ na popkulturę jest niepodważalny, świadczą o tym chociażby liczne odniesienia do bohaterów serii w innych filmach, animacjach, czy muzyce. Postacią, która zdobyła szczególne uznanie krytyków i publiczności jest Pickle Rick, pojawiający się w odcinku o tym samym tytule w 3 sezonie serialu. Jego podobiznę możemy zobaczyć na licznych serialowych gadżetach.

Co więcej, uniwersum Ricka i Mortyego okazało się na tyle wciągające, że jeden z głównych twórców serialu zdecydował się na napisanie książki “Rick i Morty. Encyklopedia”, dzięki której czytelnicy mają możliwość zajrzeć za kulisy powstawania animacji. Serial otrzymał także wiele nagród i nominacji, między innymi dwie prestiżowe statuetki Emmy.

Absurdy, nauka i czarny humor

Koncepcja serialu opiera się na połączeniu czarnego humoru, niejednokrotnie absurdalnego, a nawet obscenicznego, z zawiłym światem nauki. Będąc bardziej precyzyjnym, nie takiej nauki jaką znasz ze szkoły. Równoległe wszechświaty, alternatywne wymiary, czy przenikanie się przeszłości z przyszłością to fundament przygód Ricka i Mortyego.

Każdy odcinek pod płaszczykiem niewybrednych żartów i absurdalnych ciągów zdarzeń przemyca zagadnienia z dziedziny filozofii i fizyki. We wszystkich wymiarach odwiedzanych przez bohaterów, istnieje unikalny Rick i Morty, posiadający indywidualne usposobienie i cechy charakteru. Między postaciami z równoległych rzeczywistości dochodzi do licznych konfliktów a światy, w których funkcjonują, wzajemnie się przenikają. Podróże między wymiarami i skoki na osi czasu sprawiają, że możliwość interpretacji wydarzeń ukazanych w serialu jest nieograniczona.

Jednak wykorzystanie niezgłębionych teorii naukowych to za mało, aby stworzyć wciągającą animację dla dorosłych. Kluczowym elementem produkcji tego typu jest humor, który przyciągnie i zatrzyma odbiorców na dłużej. W tym aspekcie twórcy postawili na kontrast. Ricky, genialny naukowiec w podeszłym wieku, jest równocześnie okrutnym cynikiem ze skłonnościami do uzależnień, o wątpliwej kindersztubie. Jego wnuk Morty to z kolei niepewny siebie, podatny na manipulacje, ale empatyczny młodzieniec, który podczas przygód z dziadkiem potrafi zaskoczyć, wykazując się sporą dozą odwagi.

Jeśli chodzi o aspekt humorystyczny, ważną rolę odgrywają również postacie drugoplanowe, czyli rodzice i siostra Mortyego. Niespełniona prywatnie i zawodowo Beth Smith, czyli matka Mortyego. Zazdrosna o relacje z dziadkiem, nastoletnia siostra Summer i najbardziej przerysowana postać, czyli głowa rodziny Jerry Smith, którego cechuje infantylność i życiowa niezaradność. Takie zestawienie daje mieszankę wybuchową, która jest motorem napędowym humorystycznej strony serialu.

Fascynujesz się światem Ricka i Mortyego? Na stronie https://pixel-box.pl/ znajdziesz unikalne gadżety związane z tą szaloną animacją! Pixel-Box przygotuje Cię na międzygalaktyczną podróż z ekscentrycznym naukowcem i jego wnukiem.