3 lata temu

Awaria komputera – co się najczęściej psuje?

Koszty naprawy komputera mogą być naprawdę wysokie, a elementy, z których jest zbudowany, są bardzo delikatne. Dlatego do usunięcia awarii konieczna jest duża wiedza i doświadczenie. W tym artykule przedstawiamy kilka przykładowych awarii komputerów oraz ich przyczyny.

Komputery to urządzenia, z których korzystamy przez wiele godzin niemal każdego dnia. Niezależnie od tego czy mówimy o laptopie firmowym, czy też o komputerze domowym, nasz sprzęt jest narażony na bardzo dużą liczbę potencjalnych usterek. W skład komputerów wchodzi ogromna liczba różnych układów i podzespołów, co znacznie utrudnia dokładne zlokalizowanie awarii. Koszty naprawy komputera mogą być naprawdę wysokie, a elementy, z których jest zbudowany, są bardzo delikatne. Dlatego do usunięcia awarii konieczna jest duża wiedza i doświadczenie. W tym artykule przedstawiamy kilka przykładowych awarii komputerów oraz ich przyczyny.

Awaria płyty głównej – objawy

Płyta główna umożliwia połączenie ze sobą wielu elementów komputera – dzięki niej mogą się one między sobą komunikować i tworzyć jeden, zgrany system. Jest to jeden z najważniejszych komponentów – to na niej umieszczone są inne podzespoły. Niestety awarie związane z płytą główną zdarzają się często, a jej naprawa jest nie tylko bardzo trudna, ale i kosztowna. O awarii płyty głównej może świadczyć kilka objawów. Jednym z nich będzie to, że komputer nie uruchomia się lub po uruchomieniu nie działa w sposób odpowiedni (może się zacinać lub restartować). Pojawienie się niebieskiego ekranu, niedziałające złącza USB lub HDMI również mogą świadczyć o awarii płyty głównej. Może również być wyczuwalny zapach spalenizny i widoczne spuchnięcie kondensatorów. Aby zapobiec takiej usterce, należy regularnie przeprowadzać konserwację oraz gruntowne czyszczenie urządzenia. Warto również zwrócić uwagę, na warunki, w jakich pracujemy na naszym sprzęcie.

Jakie są objawy uszkodzenia karty graficznej?

Bez karty graficznej wyświetlanie obrazu czy animacji na ekranie monitora byłoby niemożliwe. Pełni ona rolę „tłumacza” – dzięki temu sygnał staję się czytelny dla wyświetlacza. Duże obciążenie karty graficznej wynikające z korzystania z wymagających programów przyczynia się do jej uszkodzenia. Wynika to z faktu, że generowana jest wtedy bardzo wysoka temperatura – nawet konserwacja i czyszczenie nie są wystarczające, aby zapobiec awarii.

Karta graficzna – po czym rozpoznać awarię?

  • Powiększenie się ikon na pulpicie.
  • Po włączeniu laptopa słychać uruchamianie się systemu, ale na ekranie nie ma obrazu (czasami słyszalne są trzy sygnały dźwiękowe).
  • Pojawiające się paski, kropki i inne artefakty.
  • Zniekształcenie obrazu.

Karta graficzna jest układem scalonym BGA (Ball Grid Array). Naprawa może wymagać lutowania, czyli reballingu lub wymiany całego układu BGA. Czasami problem występuje w obrębie gniazd na karcie graficznej, układów chłodzenia czy układów sterowania. Bez specjalistycznej wiedzy nie będziemy w stanie określić miejsca usterki, a tym bardziej sposobu jej naprawy.

Uszkodzona matryca laptopa

Matryca jest delikatnym elementem laptopa niezwykle podatnym na uszkodzenia. Duża część usterek związanych z matrycą wynika z nieuwagi i nieodpowiedniego użytkowania laptopa. Mowa tu o wszelkich uderzeniach, strąceniach oraz o zalaniu. Jeżeli na powierzchni matrycy widoczne są rysy, pęknięcia, występują problemy z obrazem – czeka nas wymiana tej części. Jednak nie tylko uszkodzenie mechaniczne matrycy może być przyczyną jej awarii – po pewnym czasie intensywnego użytkowania ulega ona po prostu zużyciu. Objawem zużycia może być pojawienie się pionowych, cienkich pasków. Jeżeli to świetlówki matrycy uległy uszkodzeniu – obraz będzie słabo widoczny wskutek braku podświetlenia. Podobnie może objawiać się również awaria inwertera lub układu sterowania podświetleniem. Jeżeli obraz zanika i pojawia się przy poruszaniu klapą matrycy – najprawdopodobniej mamy do czynienia z usterką taśmy matrycy.

Awaria dysku twardego

Dysk twardy może zepsuć się wskutek wstrząsów, upadków oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń. Budowa dysku predysponuje go do licznych awarii i uszkodzeń, a Klienci serwisów komputerowych bardzo często zgłaszają się z powodu problemu z dyskiem. Dlatego też delikatne obchodzenie się z komputerem/laptopem oraz nienarażanie go na wstrząsy jest najlepszym sposobem na unikanie problemów z dyskiem. Oczywiście możliwych przyczyn uszkodzenia dysku jest bardzo dużo – uszkodzenia mogą mieć również podłoże logiczne oraz powstać wskutek uszkodzenia elektroniki. Zawsze warto pamiętać o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych – może to być w przyszłości niezwykle przydatne.

Objawy uszkodzonego dysku twardego:

  • Wydawanie dziwnych odgłosów: stukanie, odgłosy tarcia i pikania.
  • Spowolnienie pracy komputera, pojawianie się bluescreen-ów.
  • Brak możliwości uruchomienia komputera.

Niezależnie od rodzaju awarii, warto pamiętać o tym, jak bardzo skomplikowana jest konstrukcja komputerów stacjonarnych czy laptopów. Zdiagnozowanie problemu i naprawa we własnym zakresie może nie tylko przyczynić się do powiększenia uszkodzeń, ale w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwa. Masz problem ze swoim urządzeniem? Zgłoś się do serwisu komputerowego, który posiada profesjonalne narzędzia i fachową wiedzę, a otrzymasz pomoc, szczegółowe przeprowadzenie diagnozy oraz dokładną naprawę.