3 lata temu

Międzynarodowy Dzień Tańca 2021

Międzynarodowy Dzień Tańca

Co roku 29 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca wybrany wybitny choreograf lub tancerz wysyła w świat swoje przesłanie. 

Święto zostało ustanowione w 1982 r. przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Autorem tegorocznego orędzia jest tancerz baletowy Friedemann Vogel, pierwszy solista Stuttgart Ballet.

 

Ruch jest początkiem wszystkiego – to nasz instynkt – a taniec to ruch oczyszczony i dopracowany tak, byśmy mogli się nim komunikować. Oczywiście perfekcyjna technika taneczna jest istotna i może robić wrażenie, ale w ostatecznym rozrachunku istotą tańca jest to, co tancerz i tancerka potrafią wyrazić w najdrobniejszym szczególe ruchu.

Jako tancerze i tancerki jesteśmy w ciągłym ruchu. Nieustannie dążymy do tego, by wykreować niezapomniane momenty poruszenia. Bez względu na gatunek tańca, w którym się poruszamy. I gdy nagle okazuje się, że nie możemy występować na żywo, bo teatry są zamykane, a festiwale odwoływane – nasze rozpędzone światy raptownie stają w miejscu. Żadnego kontaktu fizycznego. Żadnych przedstawień. Żadnej publiczności. Po raz pierwszy w historii najnowszej cała społeczność taneczna stoi przed wyzwaniem, by utrzymać motywację i odnaleźć rację bytu.

Jednak to właśnie wtedy, gdy tracimy coś cennego, zaczynamy doceniać prawdziwą wartość naszego działania i znaczenie tańca dla całego społeczeństwa. Tancerze i tancerki często spotykają się z szacunkiem za wyjątkową sprawność fizyczną, mimo że naszą ogromną siłą jest przecież psychika. Wierzę, że to niepowtarzalne połączenie sprawności fizycznej i psychicznej pomoże nam przezwyciężyć trudności, stworzyć siebie na nowo, by móc dalej tańczyć i inspirować.

Friedemann Vogel
Tłumaczenie: Katarzyna Pastuszak
Zobacz przesłania z poprzednich lat:

Międzynarodowy Dzień Tańca 2020

Międzynarodowy Dzień Tańca 2019

Międzynarodowy Dzień Tańca 2018

Międzynarodowy Dzień Tańca 2017

Źródła: Instytut Muzyki i Tańca, International Dance Day