6 lat temu

Międzynarodowy Dzień Tańca 2018

Międzynarodowy Dzień Tańca obchodzimy 29 kwietnia. To święto ustanowione w 1982 r. przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

Dzień wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a. Przesłaniem jest celebrowanie tańca, czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki, przekraczanie granic politycznych, kulturowych i etnicznych oraz łączenie ludzi przy pomocy uniwersalnego języka tańca.

W tym roku z okazji 70. rocznicy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego oraz myśląc o tańcu, jako międzykulturowym i międzynarodowym wspólnym języku, Rada Wykonawcza oraz Międzynarodowy Komitet Tańca ITI zaprosili autorów do napisania pięciu wersji orędzia, po jednej dla każdego z regionów UNESCO: Afryki, obu Ameryk, krajów arabskich, Azji i Pacyfiku oraz Europy.

Europejskie orędzie na Międzynarodowy Dzień Tańca 2018

Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca opublikował orędzie choreografa Ohada Naharina, który jest dyrektorem artystycznym Batsheva Dance Company i twórcą języka ruchowego GaGa.

W tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać o tym, skąd pochodzimy.

Gdy jestem pytany, o czym są moje prace, zawsze odpowiadam, że przede wszystkim o sobie samych. O tym, jak ich poszczególne elementy spotykają się we wspólnej narracji, na którą składają się głośność, delikatność, eksplodująca energia. Badanie ruchu, organizacji i struktury. Poczucie humoru, dynamika, przesada i niedopowiedzenie, połączenie przyjemności i wysiłku, sublimacja szaleństwa i pasji tancerzy oraz fantazja, które splatają się w czystą formę.

Najlepsze prace taneczne dotykają wzniosłości, nawet jeśli daleko im do doskonałości. Musimy sprzeciwiać się myśleniu w kategoriach konserwatywnych i konwencjonalnych, które cechują edukację i szkolenia taneczne, i porzucić stare idee na rzecz nowych, lepszych. Musimy pamiętać, by tańczyć choć trochę każdego dnia…

Musimy pamiętać, by tańczyć choć trochę każdego dnia… i nigdy nie robić tego przed lustrem.

Przekład z angielskiego – Józef Jaskulski/ IMiT

Zobacz: Międzynarodowy Dzień Tańca 2017

Źródła: Instytut Muzyki i Tańca, International Dance Day