3 lata temu

Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Porady dla młodzieży

internet

Im więcej codziennych czynności przenosimy do sieci, tym więcej naszych danych może trafić w niepowołane ręce. Sprawdź, czego nie udostępniać w internecie, żeby uchronić się przed atakiem cyberprzestępców.

 

Z internetu korzystamy na co dzień. Nie tylko po to, żeby rozmawiać z bliskimi, którzy mieszkają daleko od nas, ale też po to, żeby robić zakupy, zdobywać nowe umiejętności, obserwować znane osobistości w mediach społecznościowych i komentować zdjęcia czy posty znajomych. Lubisz być online i załatwiać sprawy jednym kliknięciem myszki? To świetnie, ale czy wiesz o zagrożeniach, jakie się z tym wiążą?

Jakie zagrożenia płyną z sieci?

 • Twój komputer, telefon albo inny sprzęt mogą zostać zaatakowane przez wirusa.
 • Możesz paść ofiarą cyberprzemocy, czyli hejtowania, włamania na konto i kradzieży tożsamości albo upublicznienia prywatnych zdjęć twoich i twoich bliskich.
 • Zawierając znajomości przez internet, nigdy nie masz pewności, kto jest po drugiej stronie.
 • Nieświadomie możesz rozsyłać wirusy lub aplikacje spamerskie, które szybko roznoszą się po sieci i mogą mieć poważne konsekwencje.
 • Możesz stać się ofiarą phishingu, czyli wyłudzenia pieniędzy lub danych do logowania.

Dlaczego wirusy są tak niebezpieczne?

Wirusy są jednym z największych internetowych zagrożeń. Mogą trafić na twój komputer, jeśli klikniesz w podejrzany link albo otworzysz maila z nieznajomego adresu. Połączenie z internetem nie jest jednak niebezpieczne – wirusa możesz pobrać nawet poprzez podłączenie pendrive’a, który pochodzi z nieznanego źródła. Wirusy m.in. niszczą dane zgromadzone na dyskach, kradną poufne informacje i historię przeglądania oraz rozsyłają spam w twoim imieniu.

10 rad, jak bezpiecznie korzystać z internetu

 1. Systematycznie aktualizuj swoje oprogramowanie oraz programy antywirusowe.
 2. Nie pobieraj danych z nieznanych źródeł.
 3. Nie podawaj swoich danych na stronach, które nie mają szyfrowanego połączenia. Korzystaj ze sklepów online, które obok adresu www mają zamkniętą kłódkę.
 4. Używaj trudnych do odgadnięcia haseł i nigdy nie stosuj tego samego hasła do dwóch różnych kont.
 5. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, korzystaj z dwustopniowej weryfikacji, tak, żeby podczas logowania nie podawać tylko hasła, ale również np. kod sms.
 6. Nie korzystaj z ogólnodostępnego Wi-Fi w miejscach publicznych do logowania się do poczty, serwisów społecznościowych czy do wykonywania transakcji.
 7. Korzystaj ze stron internetowych, które są bezpieczne dla osób w twoim przedziale wiekowym.
 8. Zabezpiecz telefon hasłem lub odciskiem palca, żeby nie mogły odblokować go przypadkowe osoby.
 9. Wyłączaj GPS w aplikacjach, kiedy już nie jest ci potrzebny.
 10. Zmień ustawienia prywatności w mediach społecznościowych. Ustaw m.in. widoczność postów i zdjęć tylko dla znajomych.

Tekst powstał przy współpracy z Noizer.pl.