4 lata temu

Leworęczni i praworęczni przetwarzają liczby tak samo

leworęczni i praworęczni

Leworęczni i praworęczni mogą umieszczać pióro na papierze z różnych stron. Jednak jeśli chodzi o liczby, wszystko odbywa się w tym samym miejscu mózgu – twierdzą badacze z Zachodu. Odkrycia te dostarczają jeszcze jednej wskazówki na to, jak pomóc dzieciom, które zmagają się z nabyciem umiejętności numerycznych i matematycznych.

Leworęczni praworęczni a liczby

W raporcie zatytułowanym Czy ręczne pisanie wpływa na neuronową reprezentację liczby symbolicznej? Badanie adaptacji fMRI naukowcy wykazali, że lokalizacja obszaru mózgu służącego do przetwarzania liczb jest taka sama dla osób prawo- i leworęcznych.

W swoich badaniach, wspieranych przez BrainsCAN, badacze Celia Goffin, Moriah Sokołowski, Michael Slipenkyj i Daniel Ansari porównali aktywność mózgu zarówno leworęcznych, jak i praworęcznych uczestników. – Wykorzystaliśmy w tym celu zadanie z liczbami – wyjaśnia dr Goffin. Badaczka jest doktorantką psychologii rozwojowej i główną autorką raportu.

Leworęczni i praworęczni – liczą innymi półkulami?

Zaledwie 10 proc. populacji jest leworęczna. Dlatego poprzednie badania zwykle opierały się na praworęcznych uczestnikach. Badano ich, aby dowiedzieć się, jak mózg przetwarza liczby. W tym badaniu naukowcy skupili się jednak na leworęcznych. Chcieli bowiem ustalić, czy nauczyli się oni wykorzystywać inny obszar mózgu do przetwarzania liczb.

Badanie powtórzyło poprzednie wyniki, obliczone tylko dla osób praworęcznych wykazujących lewostronną reakcję na symbol liczby w mózgu – mówi prof. Ansari. Ansari to specjalista ds. edukacji i psychologii oraz starszy autor badania. – Projektując to badanie, myśleliśmy, że potwierdzi się, iż praworęczni angażują lewą półkulę mózgu do przetwarzania liczb – zaś leworęczni prawą. Ale tak nie jest – dodaje.

Zdolność mózgu do zrozumienia, że liczba reprezentuje pewną wartość, jest przetwarzana w określonym obszarze półkul mózgu. Naukowcy określają go jako bruzdę śródpiersiową (IPS). Gdy osoba przegląda liczby, lewy IPS aktywuje się. Zrozumienie, dlaczego aktywacja następuje właśnie w lewej półkuli mózgu (a nie w prawej lub obydwu) jest celem dalszych prac badaczy.

leworęczni i praworęczni

Leworęczni i praworęczni – aktywacja OUN

Kiedy jesteś dzieckiem, uczysz się liczb, ćwiczysz je, śledzisz i rysujesz w kółko – wyjaśnia Goffin. – Nasza hipoteza zakłada, że w trakcie tej praktyki pisania liczb, kształtuje się też sposób, w jakim liczby są reprezentowane w mózgu.

W badaniu Goffin wykorzystała funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI) do porównania aktywacji mózgu u osób prawo- i leworęcznych podczas obserwacji liczb.

Nie znaleźliśmy różnic między osobami leworęcznymi i praworęcznymi podczas porównywania ich wyników – mówi prof. Ansari. – Dane te sugerują, że pismo odręczne nie może wyjaśnić, dlaczego symbole liczb przetwarza lewa półkula mózgu.

W jaki sposób mózg może przyjmować dowolne symbole i przypisywać im znaczenie w postaci liczb? To istotne pytanie dla tego obszaru badań – zauważa Goffin. – Jeśli lepiej to zrozumiemy, będziemy mogli w końcu pomóc w opracowaniu interwencji dla dzieci, które mają trudności z tworzeniem takich reprezentacji liczb – dodaje.

To badanie jest pierwszym zarejestrowanym raportem zespołu Ansari. Pełny artykuł zostanie opublikowany w czasopiśmie Cortex jeszcze w tym roku.

Liczne czasopisma z zakresu psychologii, psychiatrii i neuronauki uruchomiły inicjatywę zwaną zarejestrowanymi raportami. To proces, w którym badania są recenzowane przed przeprowadzeniem eksperymentu i gromadzeniem danych. Eksperci wprowadzili system w celu ulepszenia metodologii i planu analizy proponowanych badań. Zmniejsza się też występowanie zjawiska zwanego stronniczością publikacji.

 

Na podstawie: NeuroscienceNews