Gdzie w Polsce można oglądać sztukę współczesną?

Warszawa nie jest jedynym miejscem, gdzie możemy obcować z dokonaniami artystów. Sztuka współczesna w Polsce to także szereg innych placówek, ważnych ze względu na historyczne znaczenie oraz idee.

Sztuka współczesna jest tematem szeroko podejmowanym przez prywatne galerie i publiczne muzea. Dzieła artystów, którzy żyli (lub wciąż żyją) w naszym społeczeństwie, stanowią komentarz dotyczący współczesnej kultury masowej, konsumpcjonizmu i problemów społeczno-politycznych. Dlatego warto wybrać się do placówek, wystawiających największe dokonania dzisiejszej sztuki.

Dominacja stolicy?

W rankingach muzealnych prym wiedzie Warszawa. Narodowe galerie sztuki w stolicy mają duże możliwości z racji większego budżetu. Placówki takie jak Zachęta od lat cieszą się popularnością wśród turystów. Dzięki wystawom publiczność ma możliwość doświadczenia sztuki najbardziej znanych artystów współczesnych.

Na uwagę zasługuje obecny, pierwszy tego rodzaju projekt Zachęty, jakimi są wystawy sztuki współczesnej ze swoich zbiorów w innych miastach. Są to przede wszystkim dzieła graficzne, które można dzisiaj oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.

Oprócz Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Warszawa może poszczycić się także CSW Zamkiem Ujazdowskim, która skupia się wokół konfrontacji polskiej sztuki współczesnej z zagraniczną.

Naszej uwadze nie powinno umknąć także Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dzięki rozbudowie w 2012 roku placówka jest w stanie zaaranżować jeszcze większe wystawy i skupić wokół nich odbiorców.

Najważniejsze placówki sztuki spoza Warszawy

Warszawa nie jest jedynym miejscem, gdzie możemy obcować z dokonaniami artystów. Sztuka współczesna w Polsce to także szereg innych placówek, ważnych ze względu na historyczne znaczenie, jak i idee oraz dokonania.

MS i MS2 w Łodzi od lat są mekką dla koneserów sztuki współczesnej. To właśnie w jednych z tamtejszych sal, swoje pierwsze prace neoplastyczne prezentowała Katarzyna Kobro wraz z mężem Władysławem Strzemińskim. Dzisiaj można podziwiać liczne wystawy, jak na przykład Atlas Nowoczesności.

Jednym z nowszych projektów jest bez wątpienia MOCAK w Krakowie, który został utworzony w roku 2010. W tym miejscu można również spotkać największe nazwiska współczesnych artystów, jak Guido Casaretto, czy Farid Rasulov. MOCAK tworzy także monografie takich twórców jak Władysław Hasior i Lulien Opie. Mnogość wystaw sprawia, że każda osoba, która chce poznać bliżej sztukę współczesną, znajdzie coś dla siebie.

Ponadto w listopadzie MOCAK w ramach Open Eyes Economy Summit wyświetlił film Ewy Ewart Klątwa Obfitości. Dzieło filmowe opowiada o nieudanej inicjatywie Yasuni, jak też o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wydobycie ropy naftowej na dziewiczych terenach Amazonii. Film wyprodukowała wrocławska galeria sztuki – Krupa Gallery.