4 lata temu

Festiwal Fantastyki FALKON 2.0

Kolejny raz zapraszamy na fantastyczną ucztę. Już 8 listopada startuje Festiwal Fantastyki FALKON 2.0!

FALKON jest interdyscyplinarnym festiwalem poświęconym kulturze inspirowanej szeroko rozumianą fantastyką, który odbywa się cyklicznie w Lublinie. W ostatnich latach fantastyka z niszowej rozrywki „dla wybrańców” stała się jednym z głównych nurtów popkultury, natomiast Falkon z lokalnego zlotu zapaleńców wyewoluował w jeden z największych i najbardziej liczących się festiwali fantastyki w Polsce, gromadzący miłośników książek, filmów, komiksów i wszelkiego rodzaju gier.

 

FALKON 2.0 docenia wolontariuszy!

Helperzy Falkonu 2.0

Wolontariusze są sercem i nieodłączną częścią naszej falkonowej ekipy. Z ich strony otrzymujemy nieocenioną pomoc, a my dzielimy się z nimi swoim doświadczeniem i pokazujemy jak wygląda przygotowanie tak dużego wydarzenia od środka.

 

FALKON 2.0 docenia kreatywność!

Strefa fantastycznych inicjatyw

Stefa fantastycznych inicjatyw to miejsce, które przekazujemy w ręce osób tak kreatywnych i twórczych, że czasem zastanawiamy się czy nie są z innej galaktyki. W ubiegłym roku ich stoiska zajęły powierzchnię ponad 1700m²! Podczas tej edycji również chcemy promować działania i pomysły fanów szeroko pojętej fantastyki.

FALKON 2.0 docenia pomysłowość!

Są pomysły duże (patrz: kolonizacja kosmosu), jak i nieco mniejsze. To właśnie dlatego głowy pełne pomysłów zachęcamy do podzielenia się swoją wiedzą podczas prelekcji, a także umiejętnościami w ramach warsztatów. Jako, że każdy czasami lubi i potrzebuje odrobiny rywalizacji, szukamy również pomysłów na emocjonujące konkursy.

 

FALKON 2.0 dla wszystkich!

Do współpracy zachęcamy także wystawców. Niesamowitych gadżetów i pamiątek przywołujących najlepsze falkonowe wspomnienia nigdy nie za wiele!

Goście festiwalu Falkon 2.0

Grupa Filmowa Darwin

Orki… orki z Majorki… Możliwe, że istnieje jakiś polski użytkownik internetu, który nigdy nie przyłapał się na mimowolnym podśpiewywaniu tego hitu, jednak my o nikim takim nie słyszeliśmy. Twórcami tej piosenki jest Grupa Filmowa Darwin, której dokonania możemy śledzić na YouTubie. Jednymi z ich najchętniej oglądanych produkcji jest seria „Wielkie konflikty”, w której wcielając się w znane powszechnie postacie wywracają ich historie o 180%. W swojej pracy szczególną uwagę zwracają na wysoką jakość, ciągły rozwój oraz wolność artystyczną. No i humor, rzecz jasna!

Witold Jabłoński

Pisarz, tłumacz i lekkostrawny cynik. Spod jego pióra wyszły między innymi cykl „Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer”, „Miasto nawiedzonych” oraz „Słowo i miecz”. Często podróżuje, a zebrane doświadczenia wykorzystuje w pracy nad powieściami zarówno historycznych, jak i współczesnych. W 2018 roku w serwisie Audioteka.pl ukazał się oparty na mitologii słowiańskiej audiobook „Dary bogów”. Aktualnie do rąk czytelników trafia jego książkowa wersja.

Alicja Janusz

Na co dzień tropi legendy i zapomniane historie, a hobbystycznie studiuje filologię niderlandzką. Najchętniej życie spędziłaby z lutnią w ręku, ale trudno wyżywić z tego żarłocznego. Ukończyła więc lingwistykę stosowaną na UMCSie i została tłumaczką, w międzyczasie pisząc swoją debiutancką powieść „Ballady ze spalonego traktu”. Jako pisarz i tłumacz jest związana z projektem „Fantazmaty”. Wolne chwile spędza z rekonstruktorami XVII-wiecznej Europy albo poznając tajniki gry na kolejnych instrumentach.

Agnieszka Hałas

Choć z wykształcenia jest biologiem to obecnie wykonuje tłumaczenia naukowe, specjalistyczne i przekłada beletrystykę. Jest autorką opowiadań między innymi zbioru „Między otchłanią, a morzem”, a także napisała powieść „Olga i osty”. Za swoją twórczość została wyróżniona Reflektorem „Nowej Fantastyki”. Prywatnie kocha koty i góry.

Zespół Machina

Grają razem od 2009 roku i sięgają po pochodną klasycznego rocka, southern rocka i bluesa. Grupę możemy pamiętać z telewizyjnego show „Must Be The Music”, gdzie muzycy otarli się o półfinał. Poza tym zespół bierze udział w różnych festiwalach. Na jednym z nich został wyróżniony za nietuzinkową aranż oraz wykonanie utworu „Atlantyda”, a ich pracę oceniał sam autor piosenki, Grzegorz Turnau. Do tej pory zespół wydał EP-kę „Deluxe Edition”, a na przełomie października i listopada ukaże się ich debiutancka płyta pod tytułem „Czarodzieje pustych słów”.

Magdalena Kowalska-Cichy

Skończyła historię i kulturoznawstwo, ale to jej pasja robi największe wrażenie. Trzeba przyznać, że nie każdy może pochwalić się tak oryginalnym hobby jakimi są dzieje prześladowania czarownic oraz funkcjonowanie dawnego wymiaru sprawiedliwości. W tym roku w księgarniach pojawiła się jej pierwsza książka: „Magia i procesy o czary w staropolskim Lublinie.” Jest także autorką dwóch blogów – „Nie tylko czarownice” i „Nie tylko genealogia”.

Jacek Komuda

Inaczej niż Sienkiewicz, woli pisać ku przestrodze niż ku pokrzepieniu serc. Naszym kolejnym gościem będzie pisarz i historyk, Jacek L. Komuda. Możecie znać go, chociażby z cyklu „Samozwaniec”, który opowiada o wyprawie Dymitra Samozwańca na Moskwę na początku XVII wieku lub z „Galeonów Wojny” nawiązujących do walk polskiej floty za czasów Zygmunta III Wazy. Jest też współautorem gry fabularnej „Dzikie Pola” oraz scenariuszy do gier video „Wiedźmin”, „Earth 2160” i „Deadfall Adventures”. Najważniejszym celem, jaki sobie stawia, jest przybliżenie i spopularyzowanie historii Rzeczypospolitej szlacheckiej.

Wszystkie aktualne informacje znajdziecie na stronie Festiwalu oraz na Facebooku. Zapraszamy!