5 lat temu

W jakim wieku dzieci zaczynają korzystać z Internetu?

Starsze pokolenia rodziców dyskutowały o tym, w jakim wieku można pozwolić dzieciom na samodzielne spędzanie czasu poza domem. Dziś podobne decyzje dotyczą obecności dzieci w Internecie. Czy netykieta definiuje wiek najmłodszych internautów? Przekonajmy się.

Netykieta to zbiór zasad korzystania z Internetu i cyfrowych narzędzi. Trudno byłoby je jednak dokładnie skodyfikować i jednoznacznie określić, w jakim wieku dzieci mogą korzystać z sieci. Wiele zależy oczywiście od rodziców, którzy od najmłodszych lat powinni towarzyszyć im w odkrywaniu wirtualnego świata, niezależnie od tego, czy mówimy tu o świadomym przeglądaniu stron internetowych, oglądaniu bajek, graniu w gry, czy o pierwszych, niezobowiązujących kontaktach z komputerem, tabletem lub smartfonem.

Dziecko w sieci

Urządzenia elektroniczne mogą zainteresować już kilkumiesięczne dziecko. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z ich świadomą obsługą. Maluch do drugiego roku życia, który korzysta z komputera stacjonarnego lub laptopa, skupia się głównie na przyciskach klawiatury, które wydają charakterystyczne dźwięki po ich naciśnięciu i nie jest w stanie na dłużej skoncentrować się na obrazie. Dopiero starsze dzieci zaczynają dostrzegać zależności związane z obsługą urządzeń elektronicznych.

W świecie pełnym komputerów, smartfonów i tabletów maluchy bardzo szybko odkrywają Internet. Dzieci w sieci nie są już niczym zaskakującym. Nawet przedszkolaki potrafią obsłużyć przeglądarkę internetową lub zainicjować rozgrywkę online w grze zainstalowanej na wybranym urządzeniu. Własny smartfon u ośmiolatka nie jest już niczym zaskakującym. Z badań wynika, że posiada je większość maluchów uczęszczających do pierwszych klas szkoły podstawowej.

Pierwsze kroki w sieci

Mimo tego, że w dzisiejszych czasach nowe technologie towarzyszą dzieciom niemal na każdym kroku, część specjalistów jest zdania, że maluchy poniżej 7-8 roku życia nie powinny korzystać z Internetu. Po przekroczeniu odpowiedniej granicy wieku rodzic powinien nauczyć swoje dziecko, w jaki sposób ostrożnie korzystać z sieci. Dzieci w Internecie muszą wiedzieć, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i prywatność. Rodzice powinni zwrócić dzieciakom uwagę na to, jak weryfikować prawdziwość informacji znalezionych w sieci oraz w jaki sposób wykorzystywać komputery i smartfony do rozwijania swoich zainteresowań.

Godzina dziennie

Dzieci w wieku szkolnym nie powinny spędzać przed ekranami urządzeń elektronicznych więcej niż godzinę dziennie. Mimo tych zaleceń, badania jasno pokazują, że już w pierwszych klasach szkoły podstawowej maluchy potrafią przekroczyć tę normę kilkukrotnie. Wynika to oczywiście z rosnącej popularności smartfonów, które są obecnie jednym z głównym źródeł rozrywki dzieci. Rodzice powinni więc nie tylko zadbać o edukację związaną z obecnością dziecka w sieci, ale również o czasowe ograniczenia dostępu do komputerów, smartfonów i tabletów.