5 lat temu

Dlaczego kochamy bombonierki?

czekoladki

Czekoladki uwielbiamy prawie wszyscy, ale ile zakupów opiera się na smaku, a ile na nęcącym opakowaniu? Nowe badanie potwierdza to, co od dawna podejrzewaliśmy. To, jak pakowane są czekoladki, działa na nas mocniej, niż to, jak smakują.

Czekoladki – opakowanie robi różnicę

Czekoladki, które kupimy w przyszłości to pewnie te, które nam wcześniej smakowały. Jednak sprawa wcale nie jest taka prosta. Badania sugerują, że to, w jaki sposób postrzegamy ten smak na naszym języku, zależy w pewnym stopniu od sposobu, w jaki smakołyk został zapakowany.

Zespół odpowiedzialny za badanie, z Uniwersytetu w Melbourne w Australii, mówi, że ich praca może być pomocna dla firm poszukujących pomysłów na sprzedaż swoich produktów. A także poprzez uświadomienie nam, w jaki sposób robimy zakupy.

Istnieje różnica w sposobie, w jaki konsumenci postrzegają wewnętrzne sygnały produktu (takie jak smak, aromat i tekstura), a które są związane z systemami sensorycznymi i percepcyjnymi oraz w jaki sposób postrzegają zewnętrzne sygnały (takie jak materiały opakowaniowe, informacje, nazwa marki i cena), które są związane z mechanizmami poznawczymi i psychologicznymi – mówi jeden z członków zespołu badawczego, Frank R. Dunshea.

– Informacje dostarczane za pośrednictwem opakowania mogą wpływać na oczekiwania klientów. A także na ich reakcję emocjonalną, gdy ich wrażenia zmysłowe potwierdzają lub nie ich początkowe wrażenie – tłumaczy naukowiec.

Czekoladki a opakowanie. Jak sprawdzić co wpływa na nasz wybór?

W tym eksperymencie 75 ochotnikom zajmującym się degustacją czekolady zadawano pytania w oparciu o trzy warunki: test smaku bez opakowania, spojrzenie na opakowanie bez degustacji i test smaku z widocznym opakowaniem.

W ostatniej części te same czekoladki badacze zapakowali w sześć różnych koncepcji opakowania. Koncepcje miały nazwy:  odważne, zabawne, codzienne, specjalne, zdrowe i premium. Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę smaku produktu i emocji, które wzbudził. A także to, jak prawdopodobne byłoby kupienie przez nich czekoladek w przyszłości.

Ludzie ocenili smak czekolady niżej, jeśli opakowanie nie pasowało do tego, co było w środku. Co więcej, gdy opakowania opisywały pozytywne słowa, miało to konsekwencje. Istniało połączenie między upodobaniem zarówno opakowania, jak i smaku czekolady.

Kiedy opakowanie liczy się najbardziej?

Na co najbardziej wpływał wygląd opakowania? Na emocje zgłaszane przez ochotników podczas degustacji. Skojarzenia emocjonalne były znacznie silniejsze, gdy opakowania były widoczne. Ostatecznie pozytywne emocje wywołane przez opakowanie miały bezpośredni wpływ na akceptację samej czekolady.

Wcześniejsze badania wykazały, w jaki sposób emocje i opakowania mogą kierować naszymi wyborami żywieniowymi. Zwłaszcza jeśli nasze oczekiwania dotyczące jedzenia, które spożywamy, łączą się z tym, jak wyglądał produkt na półce. To badanie łączy te dwie kwestie.

czekoladki
Czekoladki – smak i wygląd jednocześnie

Mimo że smak czekolady wywarł największy wpływ na to, jaki produkt wolontariusze kupiliby w przyszłości, to, jak zostanie zaprezentowany, odgrywa pewną rolę – o czym należy pamiętać przy następnych zakupach.

Szacuje się, że 60% początkowych decyzji konsumentów o produktach odbywa się w sklepach wyłącznie poprzez ocenę opakowania – mówi jeden z naukowców, Sigfredo Fuentes.

W rezultacie nasze odkrycia oferują ważne spostrzeżenia. Można je wykorzystać w projektowaniu i opracowywaniu produktów, aby kontrolować wewnętrzne i zewnętrzne atrybuty żywności. Tym samym zwiększa się emocjonalne przywiązanie klienta do produktów spożywczych – dodaje badacz.

 

Na podstawie: ScienceAlert