Jak naostrzyć nożyczki?

Nożyce, jak każde ostrza mogą ulec stępieniu, nawet jeżeli używamy ich zgodnie z przeznaczeniem. Zakup kolejnej pary przy naprawdę profesjonalnym modelu może być dużym kosztem, a ciągłe wyrzucanie starych nożyczek to zwyczajne marnotrawstwo, skoro można je skutecznie naostrzyć używając przedmiotów dostępnych w każdym domu.

Ostrzenie nożyczek papierem ściernym

Do zastosowania tej metody ostrzenia wystarczy przygotować papier ścierny o stopniu gradacji od 200 do 150. Możemy także użyć drobniejszego typu w zależności od oczekiwanego efektu. Kawałek arkusza składamy na pół, warstwą ścierną do zewnątrz i tniemy go na długie paski około 10- 20 razy. Należy pamiętać, aby ciąć papier całą powierzchnią ostrza od podstawy aż do końcówki. Metoda jest dobra przy nożycach, które nie są całkowicie stępione. Pomaga także wyrównać wyszczerbienia w metalu. Dodatkowo można również udoskonalić polerowanie delikatnym papierem wodnym. Na koniec przecieramy ostrza wilgotną ściereczką i sprawdzamy, czy efekt jest zadowalający. Jeżeli nie, to ponawiamy cały proces.

Ostrzenie nożyczek folią aluminiową

Naostrzenie nożyczek folią aluminiową wymaga użycia arkusza długości minimum 25 cm, poskładanego wielokrotnie tak, aby utworzyć grubszą warstwę aluminium. Podobnie, jak w przypadku papieru ściernego, przygotowany materiał należy ciąć całą powierzchnią ostrzy w długie wąskie paski. Im więcej takich powtórzeń, tym mocniejszy efekt szlifowania. Na koniec nożyczki myjemy w ciepłej wodzie i przecieramy ściereczką, żeby pozbyć się ewentualnych strzępów folii.

Ostrzenie nożyczek na gwoździu lub igle

Zaostrzenie nożyczek na gwoździu, igle, śrubokręcie lub każdym innym przedmiocie o podobnym kształcie, wykonanym z metalu, opiera się na takiej samej zasadzie, jak polerowanie papierem ściernym. Trzymając solidnie wybrane narzędzie należy wykonywać na nim delikatne próby cięcia. Ilość powtórzeń jest uzależniona od oczekiwanego efektu. Po uzyskaniu pożądanego rezultatu, przecieramy ostrza wilgotną ściereczką, aby usunąć metalowe opiłki.

Ostrzenie nożyczek na osełce

Do naostrzenia nożyczek można zastosować taką samą osełkę, jak do ostrzenia noży. Zazwyczaj ma ona dwie strony ścierne: jedną gruboziarnistą do wyrównywania wyszczerbień i drugą drobnoziarnistą do polerowania. Ostrzałkę należy umieścić na ręczniku lub ścierce i polać ją niewielką ilością wody lub dowolnego oleju. Przed procesem ostrzenia nożyczki należy zdemontować, aby zapewnić sobie większą swobodę ruchu i możliwość dotarcia do całkowitej powierzchni ostrzy. Ostrą krawędź tnącą przykładamy płasko do powierzchni osełki i trzymając za rączkę przeciągamy ostrza ku sobie powolnymi ruchami. Czynność tą należy powtórzyć około 10-20 razy, do osiągnięcia pożądanego efektu. To samo robimy z drugą wewnętrzną stroną ostrzy, polerując je według potrzeb najpierw gruboziarnistą stroną osełki, a następnie drobnoziarnistą. Jeżeli nożyczki nie są mocno stępione, delikatne polerowanie może być wystarczające. Na koniec składamy je z powrotem i przecinamy kilka razy grubszy papier lub karton. Jeżeli efekt jest zadowalający, myjemy je i wycieramy do sucha. Używanie ostrzałki wymaga wprawy, dlatego warto poćwiczyć na nożyczkach o niższej wartości, żeby nie uzyskać efektu odwrotnego niż zamierzony.

Ostrzenie nożyczek na szklanym słoiku

Naostrzenie nożyczek na szklanym słoiku polega na otwarciu ich w maksymalnym stopniu i wielokrotnym zamykaniu na bocznej powierzchni słoika. Ruch ten powinien przypominać próbę przecięcia szkła za pomocą ostrzy. Podczas ostrzenia konieczne jest zachowanie najwyższej ostrożności i odpowiednio solidne przytrzymywanie słoika. Sam ruch cięcia powinien być natomiast delikatny, ponieważ polerowanie odbywa się nie za pomocą siły, lecz dzięki strukturze szkła. Na koniec wycieramy nożyczki wilgotną szmatką, aby pozbyć się szklanych drobinek.

Każda z przedstawionych metod będzie bardziej skuteczna jeżeli uprzednio namoczymy nożyczki w roztworze solnym o proporcjach 3 łyżek soli na 1/2 litra wody przez około pół godziny. Kiedy nauczymy się samodzielnie polerować ostrza, zakup profesjonalnych nożyc będzie dla nas jednorazowym wydatkiem, ponieważ każdą parę będziemy potrafili wyszlifować tak, by wyglądała i pracowała jak nowa.

Porady dotyczące ostrzenia nożyczek dostarczył sklep internetowy BiuroweZakupy24.pl posiadający w swojej ofercie szeroki wybór artykułów biurowych.