5 lat temu

Smog w miastach – zagrożenie w okresie letnim

Smog. Chyba każdy zna to określenie szczególnie często przywoływane w mediach w okresie jesienno-zimowym. Jednak problem zanieczyszczonego powietrza nie dotyczy jedynie miesięcy grzewczych, jak mogłoby się wydawać. Choć robi się coraz cieplej i apele słabną, nie oznacza to, że problem magicznie znika wraz ze wzrostem temperatur. Zanieczyszczone powietrze daje nam coraz bardziej się we znaki, również w okresie letnim, wpływając negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Niestety zazwyczaj bagatelizujemy ten problem.

Czym jest smog?

Jest to efekt działań człowieka — nienaturalne zjawisko atmosferyczne, bardzo poważne zanieczyszczenie powietrza substancjami toksycznymi dla ludzkiego organizmu, szczególnie widoczne i dokuczliwe w większych miastach. Smog w miesiącach zimowych jest dostrzegalny gołym okiem — mgły i pył unoszące się nad miastami, które znacznie pogarszają nasze samopoczucie, nie dają nam o sobie zapomnieć. Powstają w wyniku mieszania się spalin z powietrzem przy bezwietrznej i wilgotnej pogodzie.

Skąd się bierze?

Jednym z największych źródeł zanieczyszczenia powietrza jest transport. Według statystyk w większych polskich miastach na grupę 1000 mieszkańców przypada więcej samochodów spalinowych niż w pozostałych krajach Europy Zachodniej. Najbardziej niekorzystne są pojazdy stare z silnikami diesla. Odpowiadają za emisje pyłu zawieszonego, a także część emisji WWA. Z motoryzacji pochodzi najwięcej tlenków azotu i lotnych substancji organicznych. Źle serwisowane auta, których pełno jest na polskich drogach, również produkują większą ilość spalin.

W przemyśle natomiast najbardziej problematyczna jest energetyka węglowa, odpowiedzialna za zanieczyszczenie powietrza metalami ciężkimi, tlenkami azotu, dwutlenku siarki, pyłem zawieszonym. W miesiącach zimowych dochodzi do tego palenie węglem, palenie śmieci, brak norm emisyjnych, brak norm węgla. Właśnie takim powietrzem oddychamy…

Jak to wpływa na nasze zdrowie?

W raporcie opublikowanym przez Krakowski Alarm Smogowy dowiadujemy się o konsekwencjach zdrowotnych tak dużego zanieczyszczenia powietrza. Są to między innymi: problemy z koncentracją, stany depresyjne, przyspieszenie starzenia się układu nerwowego, udary mózgu, problemy z oddychaniem, astma, podrażnienie nosa, oczu, gardła i krtani, choroby płuc, katar, kaszel, zawały serca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna, zaburzenia rytmu i niewydolność serca, nowotwór płuc, przedwczesne porody, poronienia. Znacznie bardziej zagrożone są dzieci (również te jeszcze nienarodzone) i osoby z problemami zdrowotnymi. Nie wygląda to optymistycznie, prawda? Można się jednak przed tym chronić, stosując bardzo prostą i skuteczną profilaktykę.

Jak się chronić przed smogiem?

Niestety problem smogu z roku na rok przybiera na sile. Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem ochrony są specjalne maski antysmogowe. W Japonii takie rozwiązanie od dawna cieszy się dużą popularnością, cześć obywateli korzysta z masek przez cały rok w celu ochrony swojego zdrowia.

Takie maski, skuteczne i odpowiedniej jakości oferuje nam: https://dragonmask.pl/. Zważając na obecną sytuację, w której znajduje się Polska, w trosce o własne zdrowie, świadomi mieszkańcy miast powinni zaopatrzyć się w antysmogowe maski ochronne. Znacznie zmniejszy to ryzyko negatywnego wpływu znajdującego się w powietrzu smogu na nasz organizm.