Jak pojedyncza komórka zmienia się w organizm – niesamowite nagranie
Kiedy zaczyna się życie? Z pierwszym uderzeniem serca, z pierwszym oddechem, a może z pierwszą aktywnością fal mózgowych? Holenderski filmowiec Jan van IJken opublikował niedawno nagranie, które może pomóc nam w szukaniu odpowiedzi.
„Becoming’ to krótki film o cudzie stworzenia życia zwierzęcia” mówi van IJken. „W wielkim mikroskopowym powiększeniu widzimy 'produkcję’ salamandry w jej przezroczystym jajeczku, od zapłodnienia, do wylęgu”.
Przezroczystość jaja była głównym czynnikiem, przez który van IJken postanowił nagrać „stworzenie” traszki górskiej. „Filmowałem jajo w wodzie w szalce Petriego. Kwestie biologiczne były dla mnie największym wyzwaniem w trakcie kręcenia tego krótkiego filmu. Musiałem dowiedzieć się jak dużo czasu zajmie cały proces, jakie są poszczególne stadia rozwoju i tak dalej. Musiałem stać się trochę biologiem, a trochę naukowcem.”
Pierwsze stadium rozwoju embrionu jest właściwie takie samo u wszystkich zwierząt, włączając w to ludzi. Widzowie mogą obserwować na filmie początek życia istoty od pojedynczej komórki aż do złożonego organizmu z bijącym sercem i czynnym krwiobiegiem.
„Embrion traszki był kręcony w dużym zbliżeniu w kombinacji timelapse i filmu. Wszystkie stadia embriogenezy są widoczne na filmie: bruzdkowanie, gastrulacja, neurulacja, organogeneza. Czas [nagrania] został przyśpieszony z 3 tygodni do 6 minut.”
Obejrzyj cały film, by zobaczyć, jak rozwija się nowa istota:
BECOMING from Jan van IJken on Vimeo.
Traszka górska (bohaterka filmu) Ichthyosaura alpestris to płaz z rodziny salamandrowatych.
Traszki górskie występują naturalnie w centralnej i wschodniej Europie. Często przybierają brązowe barwy, jednak w okresie godowym ubarwienie grzbietu samców zmienia się na kolor niebieski (często również srebrzysty połysk) – na skórze odnóży pojawiają się też mocniejsze białe i czarne plamki, a brzuch staje się intensywnie pomarańczowy. Taką zmianę ubarwienia nazywamy przybieraniem szaty godowej.